Magdolna negyedi Lakossgi Bnmegelzsi Tancs beszmolja
I.
A Magdolna negyed kzbiztonsgi s kztisztasgi helyzete s a 2011-es Bnmegelzsi program lakossgi nzpontbl
rta: Feitch Rezsn, Nmeth Judit s Frank Sndor
1. A Magdolna negyed bemutatsa
Budapest VIII. kerletben, Jzsefvrosban tizenegy negyed van, amelyek kzl a kzpen elhelyezkedt Magdolna Negyednek nevezzk. A negyedek ltrehozsnak clja az volt, hogy a sokfle sajtossg kerleti trsgek egymstl val elklntsvel tervezhetbb legyen egy-egy negyed megjtsa, rehabilitcija.
A Magdolna negyedhez a Npsznhz-Fiumei-Baross-Koszor-Nagyfuvaros utck ltal hatrolt trsg tartozik. Ngy tr tartozik a negyedhez, amelyek kzl a Mtys teret tbben is a negyed kzpontjnak tekintik, annak ellenre, hogy a negyed szln van, s nyugati hatrol hzai mr a Csarnok negyed rszei. Ide tartozik a Klvria tr is, amelyen a negyed osztozik az Orczy negyeddel. A Teleki tr nagyobbik fele is inkbb a Npsznhz negyedhez tartozik, mg a Teleki tri piac szervesen illeszkedik a Magdolna negyedhez. Hatros a negyed mg az Orczy trrel is, de amg a Remiz megjtand terlete nem vlik a negyed szerves rszv, addig inkbb elvlasztja tle, mint sszekti. A negyed bels utci a Dobozi, Lujza, Karcsony Sndor, Dank, Kisfuvaros, Homok, Szerdahelyi, Szigetvri s a nvad Magdolna utck. Ez utbbi kinylik a negyedbl, egy szakasza mr a Csarnok negyed rsze.
Mivel a negyedek terletnek mrete s lakossgszma alapjn egymssal sszemrhet negyedeket kvntak ltrehozni, ezrt helyenknt elg letszertlen az elhatrols. A Magdolna negyed sajtossgai alapjn alig klnbztethet meg az szakra szomszdos Npsznhz negyedtl, s a belvros fel szomszdos Csarnok negyedtl val elvlasztsra ugyanez rvnyes. Hasonlsgok kz sorolhat: a lepusztult br- s trsashzak, a foghjtelkek, a lakossg jelents rsznek alacsony iskolzottsga, szegnysge, a nagy ltszm roma kisebbsg, az egyb kisebbsgek nvekv arnya s soksznsge, a rossz kzbiztonsgi-kztisztasgi helyzet, s nem utolssorban a fvros hajlktalan-elltsnak jelents rszt kitev, itt zsfold hajlktalan ellt intzmnyek, az ebbl addan itt tartzkod hajlktalan. Nem vletlen, hogy e trsget sokan nevezik gettnak, egyesek „kis Harlem”-nek, vagy ferencvrosi mintra „dzsumbuj”-nak.
Mivel a negyed nem egy hosszan elhzd, termszetes, organikus fejlds kvetkeztben kezdett elklnlni a szomszdjaitl, klnvlni sajt egyni jellemzi, lakosainak sszettele, letmdja, gazdasgi, ipari, ptszeti, trtnelmi fejldse, vagy egyb tnyezk rvn, ezrt krds volt, hogy ez a fellrl val sztvlaszts tmegy-e a kztudatba, kialakul-e a „Magdolna negyedi” tudat, ntudat. Ennek a msoktl megklnbztet tudatnak, ismeretnek kifejldsben sokat segtettek az elmlt vekben lezajl Magdolna Negyed I s II programok, de a tervezett, s a meg nem valsul MNP III is. E kzismert vros-rehabilitcis programok nem tehettek csodt. Eleve hossz tvra terveztk ket, de a brsszeli kvetelmnyek, a helyi brokrcia ktttsgei miatt mra jelents csszsban vannak az eredetileg tervezetthez kpest, s nem is valsulhatott meg bennk s ltaluk minden terv. De mostanra elmondhat, hogy elssorban ltaluk a „Magdolna negyed” mint fogalom elgg elterjedt, hasznljk a negyedbeliek, a kerletben lk, s a negyeden, kerleten azon kvli tjkozottabb rtegek is. Mg mindig krdses azonban, hogy maga a negyed, vagy csak a hatrai vltozatlan formban megmaradnak-e a tvoli jvben is. Bonyoltotta a helyzetet a 2010-ben ltrehozott j vlasztkerleti rendszer, mert itt a kerlet kzepn mg kevsb tudja figyelembe venni akr a trtnelmileg kialakult trsgeket, akr a kzelmltban ltrehozott negyedeket sem. Jellemz plda erre, hogy negyednek nincs sajt vlasztkerlete, gy sajt termszetes kpviselete sem az nkormnyzatban. A terletn lev 5 vlasztkerlet mindegyike vagy tnylik egy szomszdos negyedbe, vagy inkbb onnt nylik t a Magdolnba, de egyik sem „csak a negyed”. Minderre rthet magyarzat, hogy a kerlet kzepn van a negyed, s a szleken lev termszetesebb, azonos mret egysgek kijellse utn kzpre nylnak be azok a hatrok, amelyek a Magdolna negyedet „feldaraboljk”.
Mivel beszmolk a negyed bnmegelzsi lehetsgeit lakossgi nzpontbl boncolgatja, ezrt mr itt fel kell tenni a krdst, hogy van-e annak jelentsge, hogy hogyan viszonyul sajt negyedhez a helyi lakossg. Vlemnynk szerint van, mgpedig dnt jelentsg. Nagyon nem mindegy hogy a helyiek hogyan tekintenek magukra, negyedkre, lehetsgeikre. Minl inkbb otthon rzik magukat, minl inkbb a trsg gazdinak tekintik magukat, minl inkbb ltjk rtelmt a negyedbeli folyamatok befolysolsra, kontrolllsra, annl inkbb vrhat, hogy krnyezetk javtshoz, jobb ttelhez mozgstjk sajt erforrsaikat is.
2. Szocilis vros-rehabilitci - alulnzetbl
rdemes kicsit kzelebbrl megvizsglni az emltett MNP programokat, a szocilis vros-rehabilitci programjt, hiszen azok legalbb felsznes ismerete nlkl jval nehezebb megrteni a helyi lakossg viszonyulsait, mozgsait.
A Magdolna Negyed programot nem sokkal a Corvin-Szigony projekt utn indtottk. Ez utbbi egy hagyomnyos rehabilitcis program, amely sorn a lepusztult pleteket lebontjk, s helyket modern pletekkel npestik be. A Corvin stny komoly eurpai tmogatst kapott, mint elismert nagy „belvros-kiterjeszt” program. A program rsze lett, hogy a bontsok miatt a terletrl elkltztetend lakossg a kerlet ms rszein kap a korbbinl jobb llapotban lv lakst - mr ha nem ragaszkodnak ahhoz, hogy inkbb fizessk ket ki, hogy elkltzhessenek ms trsgbe. gy kerltek tbben is a kerlet ms rszeibl a Magdolna negyedben plt szocilis brlaksokba. Beindult kzben a Magdolna negyed rehabilitcija is, amely legfontosabb rszei egy kzssgi hz ptse s programokkal val megtltse, a Mtys tr s kt bekt utca feljtsa, brlaksok (ksbb nhny trsashz homlokzatnak) feljtsa, trekvs a helyi kzssgi let (lakossg, civil szervezetek) beindtsra, erstsre, s a Szomszdsgi Rendr program. Ezek mind risi sszegeket a negyedbe invesztl programok, amelyek sokat javtottak a negyedbeli krlmnyeken. Ezek a sikerek sokflekppen voltak kommuniklva a szakma, a politika, a nyilvnossg fel, de egyoldalan. Eddig ugyanis nem szletett olyan komolyabb tanulmny, amely bemutatn azt a sajnlatos tnyt, hogy a lakossg jelents rsze nem a helyn rtkeli ezeket a programokat, vagy azok egy rszt. Ellensgesen viszonyul hozzjuk, nem tekinti ket magnak, s gy rzi, hogy az elmlt vtizedekhez hasonlan most sem szmt a vlemnyk, a fejk felett szletnek a dntsek, s menet kzben sincs rtelme mdostsokat kezdeni, mert nincs r fogkonysg a dntshozk rszrl.
gy ersen jelen van az a lakossgi vlemny is, hogy a szocilis vros-rehabilitcit inkbb gettptsnek kell tekinteni. Ennek tipikus pldja, hogy a nem roma lakossgbl llandan visszahallani ezt a vlemnyt: „nem megyek a Mtys trre, mert az a romk”. gy tekintik az elkszlt kzssgi hzat, a „Kesztygyrat” is. Ha e kzvlekeds ellenre mgis odamennnek, tallnnak a vlemnyket cfol pldkat, de ezek jelenleg inkbb csak ellenpldk, szablyerst kivtelek, mert tbbsgben valban elssorban romk ltogatjk a programokat.
A program elindti s a negyed vezeti bszkn kpviseltk, hogy nem a legszegnyebb rtegek elldzse a cl, hanem – ellenttben ms kerletekkel, mint pldul a szomszdos Ferencvrossal – a trekvs abba az irnyba hat, hogy ezeket a rtegeket itt maradsra sztnzzk, javtva az letkrlmnyeiket. Nem vletlenl lett Eurpa szerte hres ez a kezdemnyezs, hiszen ez nagyon nemes cl. Csakhogy a negyed lakossgnak nem elhanyagolhat rsze nehezen ismeri fel, hogy itt valami jttemny trtnne vele. Ez visszavezethet a nagyfok kibrndultsggal, komoly meglhetsi problmkkal, folytatd elszegnyedssel, a bnzsi-kztisztasgi helyzettel. De magyarzhat azzal is, hogy br a programot nagyon sokflekppen igyekeztek a lakossghoz kzel vinni, ez a cl nagyon ritkn sikerlt, s akkor is csak a lakossg jl krlhatrolt rtegei fel. A f problmt abban ltjuk, hogy nem voltak olyan lakossgi csoportok, rdekkpviseletek, amelyek mr a program eltt megszerveztk volna nmagukat, kipltek volna azok a csatornik, amelyeken keresztl a helyieket informlni tudtk volna, azok kzvetteni tudtk volna vlemnyket „felfel” is. ppen emiatt a lakossg elg szles rtegei rdemben nem befolysolhattk a tervezst (eltekintve a bevonst megclz frumokon sszegyl alkalmi rsztvevktl), s a kivitelezs sorn sem alakulhatott ki olyan egyttmkds, amely segtett volna a hibk korriglsban. Az egyoldal kommunikci irrelis vrakozsokat bresztett, ami jabb csaldsok forrsa lett. Ehhez a hozzjrultak a jelents beruhzsbeli csszsok is, s sok kisebb-nagyobb elkvetett hiba is. Ahogy az a mentalits is, hogy mg aki kap is valamit, amiatt csaldott, hogy mirt nem kapott tbbet, mst.
Kln kiemelend a slyos hinyossg a mr emltett alapkoncepciban, amely szerint a helyi lecsszottabb rtegeket meg kell tartani. Ez nem szmol azzal, hogy ha vonzv vlik a szegnyek szmra a krnyezet, egyidejleg ms trsgek szegnyeit is idevonzza. Ahogy aztn a gyakorlat mutatja, nem csak a szomszdos kerletekbl, hanem jval messzebbrl, szabolcsi, ngrdi, borsodi teleplsekrl, hatrokon tlrl is ramlanak a negyedbe azok a szegny, elesettebb emberek, akik Budapest ms rszein kevsb tudnnak meggykerezni, a negyedben azonban igen. Nvekv arnyban tallunk jogcm nlkli lakkat, illeglisan bekltzket, munka nlkl l, s az tlagosnl jobban kiplt szocilis elltrendszerek szolgltatsaira pt embereket. Ez a folyamat nagyon jl nyomon kvethet mr az utcn is, de ezt bizonytja akr egy-egy szocilis brlaks laksszettele, akr a negyed iskoliban a gyerekek sszettele. Nem vletlen, hogy egyms utn cssznak le a kerlet iskoli a versenyben, s meneklnek a polgriasultabb lakossg gyermekei a mg versenyben marad 2-3 iskolba, vagy kerleten kvlre. Ez bizony a gettsods irnyba hat folyamat, amelynek veszlyt nem szabad lebecslni. Eddig nem kzismert olyan koncepci, amely ezt a folyamatot ellenslyozn, lasstan, visszafordtan. Kevesek az eddigi ellenttes irny trekvsek. Csak eddig mg nem tapasztalt szles kr trsadalmi sszefogssal, a problmval val szinte szembenzssel, s rengeteg munkval, nagyon sok pnzzel, s nem utolssorban a helyiek mozgsthat erejnek csatasorba lltsval lehetsges meglltani, st, megfordtani ezt a folyamatot.
A Magdolna Programok nagyon sok hasznosat hoztak, lassan elkszl a legltvnyosabb pletfeljtsok nagy rsze is. Ez rvnyes akkor is, ha nhny pleten mg semmi vltozs nem ltszik a kitett tbln s az azon szerepl lejrt hatridkn kvl. Tbb homlokzat ismt rgi pompjban tndkl, s egyre tbben bartkoznak meg a feljtott kzterletekkel. Ahhoz azonban, hogy a negyedben lk mg jobban maguknak rezhessk az eredmnyeket, a jvben fokozottabb erfesztseket kell tenni a lakossg bevonsa, jelzseinek komolyan vtele rdekben. Fel kell oldani az ellentmondsokat. Jl pldzza az ellentmondsokat egy kiragadott plda: feljtottk ugyan a Tavaszmez utct, de mr szombat reggelre szemt bortja, ami egsz nap s vasrnap is csak tovbb n, amg vgre htfn megjelennek a takartk. A lakossg korbban gretet kapott arra egy kpviseltestleti kzmeghallgatson, hogy a kltsgvetsben gondoskodnak rla, janurtl ht vgn is - amikor a leggyorsabb a szemt felhalmozdsa - mkdnek a takartssal foglalkozk, de a megvalsulsbl nem lett semmi. Hiba a feljtott krnyezet, ha a lakossg gy rzi, hogy az nem vonz, nem hasznlhat alaprendeltetsnek megfelelen, nem fordtanak kell figyelmet r, nem biztostanak elg forrst ahhoz, hogy rendben is tartsk. Ez csak ersti azt a vlekedst az elkeseredettebbeknek, hogy akr el se kezdtk volna.
Az jabb, remnybeli fejlesztsek megvalstsa sorn a helyi lakosokat az eddigieknl komolyabban kell keresni, szlesebb krt bevonva, folyamatosan s valahogy „szemlyre szlbban” kell tjkoztatni, lehetsget biztostva a visszacsatolsra, s a visszacsatolsi trekvseket is sokkal komolyabban kell kezelni. Meggyzdsnk, hogy minden befektetett forint (vagy Euro) sokkal tbbet r, ha azt a befektetst a lakossg a sajtjnak tekinti.
Nem tartozik kzvetlenl a vros rehabilitcis program krdskrhez, de a trsgben komoly jelentsge lesz a magnszektornak. Eddig a gazdasgi vlsg, az ptipar, lakspiac, hitellehetsgek, fizetkpes kereslet leplse megakadlyozta a nagyobb beruhzsaik beindtst, azokat ksbbre halasztottk. Elmondhat azonban, hogy ugrsra kszen vrjk, hogy a gazdasgi krnyezet kedvezbb vljon, s beruhzsaikkal jelentsen befolysolhassk a negyed viszonyait. A tkeers cgek nem vletlenl vsroltak fel rengeteg foghjtelket, s mkdtetnek ott ideiglenesen parkolkat. Tisztban vannak vele, hogy a trsg gyakorlatilag belvros, nagyon j az infrastruktra, a tmegkzlekeds, az intzmnyekkel val elltottsg (pl. felsfok oktats), s ahogy rszben beruhzsaik ltal is trajzoldik a kerlet, a negyed is, gy egyre inkbb ide ramlanak majd azok a rtegek (dikok, irodai, kereskedelmi munkatrsak, kzprtegek) amelyek a lakossg cserldst automatikusan generljk. Vrhat teht egy olyan folyamat, amelyet a „piac” magtl elintz. Ekkor a krds inkbb az lesz: az akkori vrosvezets s a beruhz tke esetleges rdekellenttei, s az azok feloldsra trekv folyamatok mellett lesz-e e helyieknek, a lakossgnak lehetsge meghatroz tnyezknt megjelenni, rszt venni. Ezt majd a jv eldnti, de azon kell dolgozni, hogy a vlasz egyrtelm IGEN legyen. Bzni kell abban, hogy ezt a lakossgi ignyt elssorban a vlasztott kpviselet, az nkormnyzat maximlisan tmogatja, s ugyangy „helyzetbe hozza” a lakossgot, azok szervezeteit is – ahogy ez mr rszben tapasztalhat volt a Palotanegyed terletn.
3. A Magdolna Negyedi Szomszdsgi Tancs (Maneszota)
Emltettk mr, hogy a Magdolna negyed programok kommunikcis problmi rszben abbl fakadtak, hogy nem volt lakossgi kzssgi szervezds. Nem alakultak ki olyan helyi rdekkpviseletek, lland vagy alkalomszer csoportosulsok, amelyek rdemben tudtak volna belefolyni akr az ignyek megfogalmazsba, a tervezsbe, akr a menet kzben szksgess vlt korrekcik megfogalmazsba.
Tbb emltsre mlt kezdemnyezs is trtnt. Az egyik, a minta projektknt kezelt lakbevonssal megvalstott hzfeljtsok terletn alulrl ptkez mdon ltrejtt Ngy Hz Egyeslet. Ez nem vltotta be a szakma kezdeti remnyeit, mg az egyeslet vezetse mlysgesen csaldott a kivitelezkben, gyakorlatilag ellensges lett kztk a viszony. Hiba trtnt sok rtkll, hasznos beruhzs, de a megoldatlan krdsek, a hibk eltrbe helyezse, nyilvnossg eltti egyoldal fellpsek s vdak, s a vdakra val vlaszads elmaradsa tapasztalhat napjainkig is.
A Mtys tr feljtsa kapcsn fokozatosan kibontakoz sszefogs jtt ltre a lakk egy rsze kztt, de ez alapveten elutastsra pts nem tudott a programba befogadhat alternatvt knlni, s tl ksn is szerveztk meg magukat. A program lebonyoltinak elemi rdeke volt a mr minden szinten elksztett s engedlyeztetett program vgig vitele, s nem tallta meg a hangot a lakossgi szervezdssel, amely hiba szervezett alrsgyjtst, majd demonstrcit, az pusztba kiltott sznak tnt. Pedig a kivitelezk menet kzben, a tiltakozsban szerepl ignyek egy rszt - taln ppen a tiltakozs hatsra is – megvalstottk. Mivel ennek kommunikcija sem trtnt meg, ezrt az rintett lakossg a feljtst nem knyveli el sikernek, s ma is indulatosan viszonyul hozz.
Megemltend mg azt a trekvs, amely mshonnan akart a negyedbe telepteni civil szervezeteket. Plyzati ton tbben kaptak is feladatokat, nhnyan irodt is, de mra elmondhat, hogy ezek vagy nagyon szk terleten mkdnek, vagy a konkrt plyzati tmogats elmltval visszahzdtak, vagy csak egy-kt szemly munkjra plnek. Nem a helyi lakossg mkdteti ket, s ebbl fakadan nem is tekintik sajtjuknak. Egyik sem vllalta s vllalhatta fel, hogy a teljes negyedre kiterjeden, lehetleg minden felmerl lakossgi problmban, s hossz tvon kpviseli a helyi rdekeket, s dolgozik azok rvnyeslsn.
Ebben a kzegben szletett meg 2010 nyarnak elejn a Magdolna Negyedi Szomszdsgi Tancs. E lakossgi szervezet szletsnek tmogatsa mr az MNP I. programnak kiemelt rsze volt, s bekerlt az MNP II.-be is. Mivel a negyedben elvtve volt civil szervezet, ezrt mindkt programban benne szerepelt civil szervezetek ltrejttnek tmogatsa. Az MNP II. program rszeknt lebonyoltott plyzat eredmnyeknt megbztk a Szigony negyedi Nap Klub Alaptvnyt, hogy segtsen beindtani a Magdolna negyedi lakossgi nszervezdst. k egy ltaluk vgzett krdves kzvlemny kutats feldolgozst mr egyre inkbb a helyiek bevonsval vgeztk egy flves programsorozat (Magdolna Szomszdsgi Estek) keretben. Ennek egyenes folytatsaknt alakult meg a ma mr Maneszotnak is nevezett szervezet. A szervezet lakossgi begyazdottsga mg nem ri el a kvnt szintet, de j szervezet lvn a helyzet folyamatosan javul. Jelenleg a korbbi tmogatk megmarad aktivitsa mellett hrom aktv „rgebbi” gcpont van (Dank utca, Mtys tr s Teleki tr krnyke), de megjelentek a szervezetben a Lujza utct, a Karcsony Sndor utct s a Koszor utct kpvisel jabb lakosok is, s alakulnak a kapcsolatok a Nagyfuvaros, a Magdolna s a Dobozi utcban is. Mr indulskor megtrtnt a helyi - vagy helyiv vl - civil szervezetekkel val kapcsolatfelvtel (pldul Zfi, vagy Ngy Hz Egyeslet), akik elmletileg kpviselik magukat a szervezetben. Br menet kzben a kzvetlen lakossgi jelenlt ersebb lett, de tovbbra is cl, hogy a helyi civil szervezetek ne csak rlssanak a szervezet munkjra, ne csak formlisan legyenek tagjai a Tancsnak, de minl tbb projekt kzsen valsuljon meg. Ez utbbira legjobb plda a kzeli Nap Klubosokkal mig meglv, tbb terletre is kiterjed egyttmkds. Kiemelhet a Nagycsaldosok Jzsefvrosi Egyesletvel val kapcsolatpts s egyttmkds is. Tovbbi szervezetekkel is folyik a kzs kapcsoldsi pontok keresse (Kapocs Alaptvny, Testvrem Egyeslet, Szigony Alaptvny).
Nem ltszik a negyedben ms olyan lakossgi kezdemnyezst, amely felvllaln a trsg lehetleg minden problmjnak a megolds irnyba irnyul kpviselett, csak rszterletekre val szakosodst ltunk. A Maneszota azon dolgozik, hogy a helyi lakossgot aktivizlja, rmmel fogad minden j helyi szervezdst, szksgt ltja minl tbb ntevkeny, autonm szervezds ltrejttnek, s amit lehet, azt rdemben is tmogat. Feladatnak tekinti a lakossg tjkoztatst, szemlletformlst, vlemnynek kzvettst a politika s klnbz szakterletek kpviseli fel. Ennek rdekben a trsgben jszer (prtfggetlen, kritikus de konstruktv) partneri kapcsolatra trekszik tbbek kztt a Rv8-al, az nkormnyzattal, a rendrsggel, s mindazokkal, akiknek hivatsuk/feladatuk a krnyk lhetbb ttele, szvetsgesnek tekintve minden civil partnert.
Projektbemutat (II.) rsz (kattintson):
4. Bnmegelzsi Projekt 2011
Befejez-rtkel (III.) rsz (kattintson):
5. A lakossg „eszmlse”
6. Cselekvsi terv
Tisztelt Olvasnk! Amennyiben a fentiekhez hozzszlsa van, krjk, hogy ezt tegye meg! Alul az "j hozzszls"-ra kattintva rja le vlemnyt! Ksznjk!
A Magdolna Negyedi Szomszdsgi Tancs (MaNeSzoTa) ltal megvalstott program
a Belgyminisztrium s az Orszgos Bnmegelzsi Bizottsg, valamint a Jzsefvrosi nkormnyzat
tmogatsval valsult meg, egyttmkdsben a Kesztygyr Kzssgi Hzzal.
|