Használt fecskendők tízezrei kallódnak most is Józsefváros utcáin – a felelős ezért a Kék Pont Alapítvány, amely bevallottan nem képes betartani vállalását, a drogszemét eltakarítását. A veszélyes hulladék fellelhetősége arra is rámutat, hogy a VIII. kerületben nem tűcsereprogram, hanem tűosztás zajlik.
Teleki tér, Kálvária tér, Mátyás tér – a VIII. kerület három olyan közterülete, amelynek környékére sem igen engedik a józsefvárosi szülők csemetéiket sötétedés után. Túlzott aggodalmaskodásnak is nevezhetnénk ezt, ám az utóbbi időben visszatért egy igen súlyos jelenség: a drogszemét.
A „felületi kezelés”, vagyis a fertőzésveszélyes használt fecskendők eltüntetése egy megállapodás értelmében a józsefvárosi önkormányzattal eddig együttműködő Kék Pont Alapítvány dolga lett volna. Az utóbbi hónapokban túlnőtte őket a feladat, csak idén több mint 2000 fecskendőbe botlottak a járókelők, amelyeket aztán az önkormányzat városüzemeltetési szolgálatának munkatársai gyűjtöttek be.
Megvonják a vállukat, nem győzi a Kék Pont
„A Kék Pont már korábban is segített a területen a drogszemét begyűjtésében, de együttműködési megállapodás csak 2010-ben köttetett az alapítvány és az önkormányzat között” – ismerteti az MNO-val a részleteket Ferencz Orsolya önkormányzati képviselő. Az egyezség értelmében kedvezményes bérleményt kapott a Kék Pont, amely vállalta, hogy mind a kapualjakban, mind az utcán, köztereken eltüntetik a drogszemetet, azonban az egyik képviselő-testületi ülésen jelezték, a feladat meghaladja a mostani lehetőségeiket, így – mint Ferencz leírja – Józsefváros az ország „belövőszobája” lett. A képviselő szerint azonban a megállapodást be kell tartani.
Az említett területeken jelenleg is több tízezer tű kallódik, csak a Golgota téren január óta 367 fecskendőt talált az önkormányzat csapata, de a Diószegi Sámuel utca, a Magdolna utca is hasonlóan fertőzött zóna. Ferencz Orsolya a térképet nézve azt a következtetést vonja le, hogy a Kék Pont gyakorlatilag nem a szintén fő tevékenységként meglévő tűcserét végzi, hanem egyszerű tűosztást, hiszen ezek a közterületek mind a Kék Pont helyisége mellett vannak.
A legkritikusabb terület:
A tűcsere tűosztás
„A Kék Pont 104 ezer tűt osztott ki, de csak 48 ezer jött vissza, a helyzet tehát egyértelmű” – húzza alá Ferencz Orsolya. Rámutat arra is, hogy a használt tű nem egyszerűen szemét, hanem veszélyes hulladéknak minősül, ekként pedig pontos protokoll vonatkozik rá, még az egészségügyi intézményekben is.
A szemét eltüntetését az önkormányzat egyébként egész eddig jószolgálatból végeztette, illetve most már végzi maga, viszont a szabályok értelmében ez országos feladat. A helyzet megoldásában viszont addig is más, hasonló tevékenységi körű egyesületeket, alapítványokat próbálnak bevonni a helyzet kezelésébe, és az Auróra utcai rendelőintézet is sok terhet vesz a vállára ezzel kapcsolatban.