A Józsefvárost még mindig sokan a rossz közbiztonsága miatt emlegetik, pedig ez a helyzet az utóbbi években sokat javult. Egyes részeken azonban még ma is fontos probléma a bűnözés, abból is jellemzően a fiatalkorú bűnözés, a bandaháborúk. A kerület önkormányzata erre a rendőri jelenlét megerősítésével válaszol: a Diószeghy Sámuel és a Korányi Sándor utca sarkán múlt héten megnyitották az első konténer-rendőrőrsöt, és további egységek elhelyezését tervezik. Jani Anna diplomaterve, a FiDo is erre a problémára keresi a választ, bár egészen másképp: a mobil rendőrőrstől pár saroknyira egy olyan épületet tervezett, amihez kötődhetnek a helyi fiatalok, ahol levezethetik a felesleges energiáikat és társaságra találhatnak - ahelyett, hogy mindezt az utcán keresnék.
A FiDo - mely nevét a területet határoló két utcáról kapta - programja a RÉV8 Józsefvárosi Rehabilitációs és Városfejlesztési Zrt. által meghatározott fejlesztési koncepció elveit követi, mely olyan sportolásra, a szabadidő eltöltésére alkalmas nyitott használatú sportpályák, dühöngők létesítését tűzte ki célul, melyek jelenleg teljesen hiányoznak a területről. A negyed központját jelentő Mátyás téren is megtiltották a kerékpározást, focizást, éjszakára pedig lezárják a parkot. A mozgástér hiányát igyekszik pótolni a FiDo, melyhez egy nyitott sportpálya tartozik, az épületen belül pedig edzőterem, sportszertár, zuhanyzós öltözők, nyilvános WC, klubhelyiség és az intézményt üzemeltető szociális munkások számára kialakított irodák kaptak helyet.
"Építészeti kialakítását tekintve egy egyszerű és strapabíró épületre gondoltam, ami azonban otthonos belső kialakításával és figyelemfelkeltő külsejével vonzó lehet a fiatalok számára." - mondja el Anna. Ennek eredménye az újszerű anyaghasználat: a homlokzatot egy kötelekből szőtt, háló-szerű hártya jelenti, mely amellett, hogy homogén felületet ad, miközben átlátható és nyitott marad, a sportpálya felől repülő labdáktól is védi az épületet és az ott tartózkodókat. "Az épületet karakterét tekintve külső és belső megjelenésében is masszív, ipari nyelvezetet tükröző objektumként képzeltem el, miközben arra is törekedtem, hogy barátságos és vonzó maradjon: egy hely, ahova bárki betérhet. Fontosnak gondoltam a nagy felületű megnyitásokat, az átláthatóságot, ami nyitottságot tükröz és egyben az ellenőrizhetőséget is lehetővé teszi." - írja le a homlokzat kialakulásának folyamatát a tervező.
Az épület magja egy acél váz, erre vannak kifeszítve a kötelek, melyek további előnye, hogy bármikor könnyen pótolhatóak, a beépítésük pedig egyszerű, így a munkálatokban az épület majdani használói is részt vehetnek. A személyes kötődés kialakulását célozza a belső homlokzat kialakítása is: a belső és külső falak fekete táblafestékkel vannak lefestve, így a közösség maga alakíthatja azok megjelenését, szabadon "belakhatja" az épületet.
Az egyszerű formájú, pavilonszerű épület teteje sem marad kihasználatlanul: a gépészeti berendezések ide kerülő egységeit rejtő buckák tökéletes terepet nyújtanak gördeszkázáshoz. A homlokzat kifeszített kötelei ide is felnyúlnak, ezzel biztonságos burkot adnak a sportoláshoz, és megakadályozzák a kiesést. Az épületnek ez a része is éjjel-nappal használható, és egy külső acél lépcsőn lehet feljutni rá. Ugyancsak bármikor használható az épületben található nyilvános WC, ahová kívülről lehet bejutni.
Jani Anna a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészkarának Lakóépülettervezési tanszékén diplomázott idén júniusban. Az általa készített terv valós problémákra keres választ, és egy működőképesnek tűnő alternatívát mutat a fiatalkorú bűnözés megelőzésére. Felmerül a kérdés, hogy hosszú távon mi tesz jobbat a kerületnek: a konténerben kialakított, kamerákkal felszerelt mobil rendőrőrs, vagy egy olyan épület, melynek programja a bűnözés kialakulásának okait firtatja, és a megoldást is ugyanitt keresi.
Diplomakonzulens: Dankó Zsófia