A jzsefvrosi Magdolna-negyed mlyn, a Koszor utca 4. szm alatt tallhat LLEK-hz srga sznvel kitnik az utca tbbi plete kzl. Amikor a Mandiner ott jrt, akkor a tbbsg mg dolgozott, ngyen azonban ppen szabadnapjukat tltttk. Az ezt megelz hrom htben ugyanis segtettk azt a jzsefvrosi akcit, melynek keretben egy ideiglenesen kialaktott „melegedbe” vittk a rendkvli hidegben az utcn tallt hajlktalanokat. De mi is ez a LLEK-program, s hogyan mkdik a gyakorlatban?
Br a tnyleges szmokrl csak sejtsek lehetnek, jelenleg mintegy tzezer ember lhet az utckon, radsul tbbsgk – a hajlktalan-ellt intzmnyek elhelyezkedse miatt – a budapesti VIII., IX. s a X. kerletre koncentrldik. A vrosrszeknek ugyanakkor nem volt rdemi beleszlsuk a rendszerbe. Jzsefvrosban esetben ez azt jelenti, hogy br kzel 3000 hajlktalan l ott, de kzlk csupn nagyjbl 300 az, aki valban kerleti lakos volt. Erre a helyzetre prblt megoldst tallni Kocsis Mt, Jzsefvros polgrmestere, fideszes orszggylsi kpvisel, amikor Ksa Lajossal olyan javaslatot nyjtott be a parlamentnek, amely a helyi nkormnyzatok feladatv teszi a teleplskn hajlktalann vltak elltst, illetleg rehabilitlst.
Ez a lps teremtette meg a lehetsget arra, hogy a kerletek rdemben foglalkozhassanak a krdssel. Jzsefvros egy helyi npszavazs utn lptette letbe sokat tmadott intzkedseit, melyek szablysrtsnek minstettk egyebek mellett a kzterleten letvitelszeren lakhatst. Kocsis Mt ezzel kapcsolatban a Mandinernek elmondta: „Soha senkit nem bntettek mg nmagban azrt, mert hajlktalan, vagy az utcn l s brtnbe sem kerlt senki”. Kiemelte, hogy csak a kiemelt kzbiztonsgi ellenrzs sorn kzel 150 krztt bnzt talltak meg a rendrk. Arrl szerinte vgkpp hallgat mindenki, hogy sok hajlktalan a hatsgoktl kapott arrl informcit, hova mehetnek a hideg idben, milyen lehetsgeik vannak az elltsra. Hozztette: nem akarja elkiablni, de gy tudja, idn tlen senki sem fagyott meg a VIII. kerletben.
A vitatott megtls rendszeti intzkedsekkel prhuzamosan ugyanakkor tjra indtottk a LLEK-programot, mely az eddigi, jobbra eredmnytelen hajlktalan-programok utn komplex mdon prbl valdi kitrsi lehetsget teremteni az utcn lk szmra. A mintaprogramot azta mr tvette Ferencvros s Kbnya is, a cl pedig az, hogy orszgosan is meghonosodjon a rendszer. A programok mell llt az illetkes trca is, s biztostja a szksges forrsokat azok elindtshoz. „A Nemzeti Erforrs Minisztrium nyitott minden olyan program felkarolsra, mely j s/vagy komplex mdon prbl megoldst tallni egy-egy szocilisan htrnyos clcsoport problmjra” – kzlte a Mandinerrel Soltsz Mikls szocilis llamtitkr hivatala.
Mi is az a LLEK-Program?
A LLEK-program, vagyis a Lakhatsi, letviteli, Lelki-segtsgnyjtsi s Egzisztencia-teremtsi Kzssgi Program – ahogy a nevbl is kitnik – valban komplexen ll a problmhoz. A kezdemnyezs lnyege, hogy aki bekerl a programba, az rgtn kap is fedelet a feje fel, majd szinte msnap munkba is ll az nkormnyzat egyik cgnl. Ha pedig nhny hnap utn ltszik, hogy magtl is megll a lbn, akkor bekltzhet egy nkormnyzati brlaksba. Elszr msodmagval, ksbb – ha kpes az nll letvitelre – akr egyedl is. Br ezzel az utols lpssel a programnak vge, az illet sorst ezutn is kvetik. A program clja teht az, hogy a hajlktalanok eljussanak az nll lakhatsig, amit aztn fenn is tudjanak tartani.
A LLEK-programba – Jzsefvros esetben – azok a hajlktalanok kerlhetnek be, akik igazoltan legalbb 5 vig a kerletben laktak. Kocsis Mt a Mandiner krdsre elmondta, szerinte egyltaln nem szigor ez az elrs. „gy gondolom, ahhoz, hogy valaki be tudjon illeszkedni egy kzssgbe, ne szmtson csak tutaznak, szksg van legalbb ennyi idre” – mondta.
A programnak kt meghatroz intzmnye van: az egyik a LLEK-pont, amely egyfajta gyflszolglatknt, illetve a LLEK-program szakmai bzisaknt mkdik, az itt dolgoz szocilis munksok vgzik a fedlnlkliek mentorlst. A LLEK-program msik meghatroz intzmnye a LLEK-hz, itt laknak a programban rsztvev hajlktalanok. A LLEK-Program komplexitst az adja, hogy egyszerre biztost munkahelyet s lakhatst a rsztvevknek. Emellett gondoskodik azok egszsggyi elltsrl, segt a jogi s hivatali gyek intzsben is. De szerveznek kpzseket, tanfolyamokat s tmogatjk az ezekben val rszvtelt is. A LLEK-program ugyanakkor se nem ktelez, se nem zrt: ki is lehet belle lpni, illetve aki „rszolgl”, azt ki is zrhatjk belle. Azonban ksbb ezek a szemlyek is jra prblkozhatnak.
Az nkormnyzatokat segti a programban tbbek kztt a Baptista Szeretetszolglat is. Gyuris Tams, a Baptista Szeretetszolglat rszrl a Mandinernek elmondta, elssorban szakmai segtsget nyjtanak a programhoz. Emellett k is biztostanak szllst azoknak, akik a LLEK-hzban nem frnek el. Kitrt arra is, hogy Kbnyn most pl a LLEK-hz, Ferencvrosban pedig a program beindtsn dolgoznak. Gyuris szerint a LLEK-program biztostja a rsztvevknek a pozitv lgkrt, a kedvez krlmnyeket s a rendszeres jvedelmet, teht ilyen tekintetben nem lehet panasz. Gyuris szerint sikeres lehet a program, az egsznek a kulcst pedig a foglalkoztatsban ltja. „Munka, gy rendszeres jvedelem nlkl ugyanis eslytelen kitrni a hajlktalansgbl” – tette hozz.
Ahol mr mkdik
A LLEK-program kitlje Jzsefvros, ahol mr tavaly novemberben megnylt a LLEK-pont, december kzepn pedig mr be is kltzhettek az els lakk a LLEK-hzba. A Koszor utcban tallhat kollgiumszer intzmnyben kt hrom s kt ngyfs szoba tallhat. Jelenleg tzen laknak itt, kilenc frfi s egy n. A program csak a lakhatst biztostja a szmukra, egybknt mindenki nellt. A jzsefvrosi LLEK-hz igazgatja, Horvth Szilveszter a Mandinernek elmondta, abszolt pozitvak az elmlt kt hnap tapasztalatai. „Mindenki teszi a dolgt, dolgozik, nincsenek problmk, nincsenek sem lopsok, sem verekedsek.” Hozztette: az alkohollal sincs gond: egy szemly akadt, aki nem tudta letenni a poharat, tle knytelenek voltak megvlni. Eltte sincs viszont elzrva a program, ha szeretne, nhny hnap mlva jra prblkozhat.
Horvth Szilveszter az eddigi tapasztalatokrl elmondta: a program kzben derlt ki, hogy szksg van egy „zsiliphzra”, egy LLEK-hz II.-re, ahova azok kerlhetnnek, akik valamirt mg nem kszek a LLEK-hzra. Utbbiban ugyanis csak azok lakhatnak, akik dolgoznak is, sokan viszont elsre nincsenek abban az llapotban, hogy felvegyk a munkt. Horvth hangslyozta, hogy a LLEK-hz nem hajlktalanszll, inkbb olyan, mint egy kollgium. Mint mondta, az ott lakk szabad emberek, akkor jnnek s mennek, amikor akarnak, nincsenek erre vonatkoz elrsok. Ami ktelez, az a munka. Reggel 6 s dlutn 2 kztt dolgoznak a Vroszemeltetsi Szolglat berkein bell, utna viszont azt csinlnak, amit akarnak.
A LLEK-hzban hetente egyszer tartanak egy lakgyls-szer sszejvetelt, ezen ktelez a megjelens, minden ms fakultatv. Jelenleg kzmves foglalkozsokon vehetnek rszt az ott lakk, illetve van filmklub is. Hamarosan pedig szmtgpes ismereteket tanulhatnak, hrom gp rkezik majd a hzba. Horvth sajt szerept gy fogalmazta meg, hogy br igazgat a titulusa, nem fnkknt viselkedik, hanem olyan segtknt, akire ha szksg van, akkor „elrhet”. Kollgja nincs, csak a biztonsgi szolglat emberei dolgoznak a LLEK-hzban, de k is inkbb gondnokok, nem biztonsgi rk. „Nem krds, hogy a LLEK-hz mostani laki el fognak jutni a program vgig” – vlaszolta Horvth a Mandiner azon krdsre, hogy vajon sikerl-e eljutni az nll lakhatsig a programban jelenleg rsztvevknek.
„Adtam magamnak mg egy eslyt”
A Koszor utcai LLEK-hzban beszlgetsbe elegyednk Jzsival, akirl valsznleg kevesen mondank meg, hogy hsz vig fedlnlkli volt, mieltt decemberben bekltztt a hzba. Jzsi egy rosszul elslt szerelem kvetkezmnyei miatt kerlt az utcra, mg 1991 decemberben. Akkoriban nem rdekelte semmi, elvesztette a munkahelyt s a bartait is, gyakorlatilag nem maradt semmije sem. Mivel intzetben ntt fel, gy br ismerte a szleit, igazn szoros kapcsolat sosem alakult ki kzttk. Hajlktalansga alatt jobbra alkalmi munkkbl lt, egy ve viszont mr lland munkahelye van a Vroszemeltetsnl. Nem is volt krds, hogy megprblkozik a LLEK-programmal. „Adtam magamnak mg egy eslyt” – mondta a Mandinernek. Hozztette: gy gondolta, hogy tbbet rdemel annl, mint ahogy addig lt. Elmondsa szerint ez volt az a gondolat, ami miatt a hossz utcn tlttt vek ellenre is tudta tartani magt, s sok sortrsval ellenttben nem lett az alkohol rabja.
„Szeretek itt lakni” – ismeri el a LLEK-hzrl Jzsi a TV-szobban. A helyisg egyelre mg puritn, de folyamatosan bvtik. A televzi mellett van DVD-lejtsz, amit a vasrnapi filmklubok sorn hasznlnak, de itt lesznek a szmtgpek is, ha majd megrkeznek. Ha akarnak, knyveket is olvashatnak, amelyeket a LLEK-hz igazgatja hozott nekik otthonrl. „Szoktunk olvasni, de n inkbb knyvtrba jrok, mert msfajta knyveket szeretek” – tette hozz. Jzsi beszlt a 3 hetes hajlktalansegt munkjukrl is. Mint mondta egyik-msik fedlnkli borzalmas llapotban kerlt az ideiglenes „melegedbe”, gy egyltaln nem volt knny munka rendbetenni ket, takartani utnuk s megetetni ket. Jzsi egybknt nagyon vrja mr, hogy eljussanak a programban a sajt brlaksig. Mr most tervezi a laksavatt. Mint Horvth Szilveszter igazgattl megtudtuk, erre azonban mg vrnia kell, legkorbban tavasz vgre, nyr elejre lesznek kszen a laksok.
A Mandiner megkrdezte Kocsis Mtt milyen terveik vannak mg a hajlktalanok problmjnak megoldsra. „Vannak mg tleteink”– mondta. Mint kifejtette, bvtik a LLEK-programot, kialaktjk a zsiliphzat, de segtenek azoknak az nkormnyzatoknak, akik most vgnak bele a kezdemnyezbe. „Mintaprogramknt indtottuk s nem titkolt clunk volt, hogy minden telepls tvegye, ennek kvetkeztben pedig mindenki ellssa a sajt hajlktalanjait.”
s a msik oldal
Megkerestk az gyben a msik oldalt is: A Vros Mindenki hajlktalan rdekvd csoport korbban tbbszr kerlt konfliktusba a jzsefvrosi nkormnyzattal. Szerettk volna megtudni, hogy mi a vlemnyk a LLEK-programrl. Azt a vlaszt kaptuk, hogy„A Vros Mindenki jelenleg nem tud a tmban nyilatkozni, de dolgozunk vlemnynk kialaktsn”. A szervezet blogjn fellelhet korbbi nyilatkozat szerint „a jzsefvrosi Llek program elssorban azrt rossz pldja az utcai hajlktalansg felszmolsnak, mert rendszeti intzkedsekkel prosul, s olyan feltteleket hatroz meg (pl. a VIII. kerletben minimum 5 ve lland lakcm), amelyet nagyon kevs rszorul tud teljesteni.” Megkerestk a jzsefvrosi hajlktalangyben gyakran fellp Kopis Attila Steve aktivistt is, aki azonban riportunk publiklsig nem vlaszolt krdseinkre.