A meghv nem tartalmazta, kiket hvtak mg meg, taln a hajlktalanokat is - csak hogy tudjuk, k az adott szllra vannak bejelentve, teht itt lakk.
Azonban ennl is fontosabb, hogy minl tbb ember eljjjn, hogy beszlhessnk a hajlktalanokrl, a hajlktalansgrl s a megismerjk ezt az llapotot - mg ha nem is megtapasztalva.
Kedves Bartaink!
Szeptember 21-n (Kedden) 18-ra az „llampolgri Rszvtel Hetre” idztve a Kesztygyr Kzssgi Hz-ban irnytott frumot tartunk
"Hajlktalanok s lakossg"
cmmel
Tervezett napirend:
Helyzetfelmrs - Panaszbrze
• Rsztvevk konkrt eseteket sorolnak – megoldsi javaslat nlkl
• Az esetek vzlatos feljegyzse, csoportostsa
Httrismeretek I. - A hajlktalanokkal kapcsolatba kerl szervezetek
Httrismeretek II. - A hajlktalansg szintjei
Patthelyzetek, joghzagok
• Rsztvevk fogalmazzk meg a panaszbrzn felsorolt esetek alapjn
Ami nem megolds
• Rsztvevk gyjtik ssze, ha kell, akkor megvitatva
Megoldsok keresse – tletbrze
• Rsztvevk gyjtik ssze, elbb megvitats nlkl
• Megoldsi javaslatok csoportostsa, rangsorolsa, rtkelse
Cselekvsi terv:
Minimum kt fs teamek kialaktsa, akik elre egyeztetett idpontban vgigltogatjk a helybeli hajlktalanellt intzmnyeket
Eredmnyes napokat kvnva tisztelettel:
Frank Sndor
Magdolna negyedi Szomszdsgi Tancs
elnk
Mellklet:
(krdsek intzmnyvezetk fel, amelyekre vlaszt vrunk)
I. Esetkezels (Barna kupac)
Ismeretlen szemly (valsznleg hajlktalan) a brhz kapuja s az abban lv lelmiszerbolt kztt vgzi nagydolgt, jsgpaprral trli magt "tisztra". Idpont: valamikor pntek este. A kzhaszn takartk mr bezrtak, htfn reggel nyitnak ki. E sorok rja szombaton korn reggel tallkozik az tlagot messze meghald mret "barna kupaccal". Sietnie kell, gy nincs ideje visszafordulni fnykpezgprt.
Dl krl rkezik haza, a kupac mg ott van, a papr eltnt. Lehozza a fnykpezgpet, s akkortl kezdve rendszeresen fnykpezi a kupac sorst.
Vasrnap dleltt valamennyire megszradt a halom (klseje), taln a hz takartja, vagy a boltos lehetett, aki seprvel megprblta elseperni, de prul jrt: a belseje mg teljesen lgy maradt. gy a munkt flbehagyta, ltszanak a gallysepr nyomai a kupacon. Eddig a faltl 15-20 centire volt csak az oda nem ill halom, most mr a sztkent blsr a jrdn is jobban elterpeszkedik. Fotsunk gy lefotzza azokat a barna lbnyomokat is, amelyeket a figyelmetlen gyalogosok produkltak mindkt irnyba.
Htf reggel els t a kztisztasgiakhoz vezet. Itt a lak megtudja, hogy sajnos a fenntart nem biztost pnzt arra, hogy a takartk ht vgn is dolgozzanak. De azonnal intzkednek. s az addigra valban megszradt maradkot eltakartjk.
Krdseink:
1. n szerint egy trsashz, brhz takartjnak alapesetben bele kell-e hogy tartozzon a munkakri lersba a hz eltt ilyen mdon rendszeresen keletkez szennyezds eltakartsa?
2. Ha egy hz megkveteli a takarttl, hogy az ilyen szennyezdst is soron kvl takartsa el, s ezrt az tlagostl magasabb brt kell hogy fizessen, n szerint a hz kire hrthatja t az tlagos br s a megemelt br kztti klnbsg viselsnek terht?
3. n szerint tekintheti-e gy a lakossg, hogy Jzsefvrosban a fleg htvgi ldatlan viszonyok kezelse nem a lakossg dolga, hanem az nkormnyzat, a fvrosi nkormnyzat vagy a kormny, s az ltaluk erre a clra fenntartott intzmnyek?
4. Hasonl esetben kihez forduljon az a lak, aki nem akarja elfogadni, hogy klfldi vendgt ilyen llapotok mellett kell hazaksrne?
5. n szerint mit lehetne tenni azrt, hogy ilyen esetek lehetleg el se forduljanak?
6. Mit javasol, hogy mi lakk hogyan rjk el a megfelel intzkeds minl elbbi meghozatalt?
7. n (vagy intzmnye) ebben mit tud segteni neknk?
II. Esetkezels (Villamosmegll)
A fiatalasszony gyermekvel a Npsznhz utcai villamos meglljhoz szeretne odamenni. A villamosmegllban azonban 8-10 hajlktalan l, ll, krlttk rengeteg szemt, nhnyak kezben boros flaska, s risi bzt rasztanak maguk krl. Pr mterre tlk megll, s vrja a villamost. Kzben az egyik frfi egy nagyobb paprt ledob a fldre, s laktrsunk ezt szv teszi. Vlaszknt minsthetetlen szidalmazst kap, s jobbnak ltja, ha 8 ves gyermekvel minl hamarbb elmegy onnan. Tehetetlennek rzi magt, hiszen mr 8-10-szer hvott ilyenkor rendrt, de a helyzet csak nem vltozik. s a rendrktl is tudja: nemcsak hogy nem lehet ket megbrsgolni (hiszen nincs pnzk, nem behajthat), de egy-egy ilyen hajlktalan mg attl sem fl, hogy akr le is kpje a rendrt. Hiszen hozznylni nem szabad, ha meg beviszik, az neki szanatrium, ingyen elltssal.
Krdseink:
1. n szerint ebben a konkrt esetben mit kellett volna tennie a fiatalasszonynak?
2. Ha a hatsgi intzkedsek ellenre rendszeresen ismt a hasonl helyzet fordul el, melyik hatsgoknak kellene hatkonyabban eljrni, s hogyan, hogy ezt megelzzk?
3. Ha az illetkes hatsgoknak nincs megfelel kapacitsuk (kltsgvetsk) az eset rendszeres, folyamatos kezelsre, akkor mi, lakk, mit tehetnk azrt, hogy ez az rintett dntshozk eltt elg nyomatkkal hangslyozdjon?
4. n szerint van-e lehetsgnk helyi lakosknt bekapcsoldni egy olyan folyamatba, amely azt eredmnyezi, hogy ezek az llapotok jelents javulson menjenek t? Tbben is vagyunk, akik kszek lennnk pnzt, idt, energit sznni arra, hogy krnyezetnk lhetbb vljon. Mit tancsol, miben tudnnk segteni?
III. Esetkezels (Elltatlanul)
Az utcnkban lv hajlktalanellt intzmny vonzza a hajlktalanokat. Sok rval, j id esetn alkalmanknt fl nappokkal a befogadsi id eltt mr itt vannak az utcban (minden lsre alkalmas vzszintes felleten k lnek), elfoglaljk a tr le nem zrt rszt, vk a padok is. Vrhatan majd vk lesz a kiptsre kerl "stlutck" mbtorai is. Nyits eltt fl rval oda tmrlnek a bejrat el, rendszeresen 30-50 fs csoportok. Ha az arra jr ember a jrdn kzelkedik, akkor tmegy a tloldalra, mert br ott is vannak, de ott kevesebben, k csendesen borozgatnak.
Megnylnak a kapuk. Elkezddik az adatok rgztse, iratok ttekintse - a szocilis munksok vgzik a dolgukat. Kzben sorra kerl az egyik agresszvabb hajlktalan, akirl messzirl rzdik, hogy pis. Erre hivatkozva t nem engedik be az intzmnybe, hiszen a szolgltat kapun bell mr felels a befogadottakrt, s nem keresi magnak a bajt. rthet. gy az ssze-vissza beszl, kicsit agresszv hajlktalan kint marad.
Letelepedik a kapualjba. A trsashz laki az elmlt vekben draztikusan nveltk a kzs kltsget, s mostanra rend van a hzban. Mindent ignyesen feljtottak, mindenhol virgok, friss fests, szp, lnk sznek, stabil bejrai ajt kaputelefonnal. J rzs itt lenni az udvaron. Amg ki nem megynk a kapun. De a kapualjban ott l hajlktalanunk, csomagjai mellette, gylik a szemt is, s mr maga al is vizelt. A lakk szeretnk eltvoltani, de nem lehet, embernk nagydarab, s erszakos. A rendrnek nincs mirt beavatkozni (hova kldje?), a mentk nem jnnek (csak fekv embert visznek el a detoxba, ez mg annyira nem rszeg).
Krdseink:
1. n szerint jogos elvrs-e a lakossg fel, hogy a szakma megfelel szervei helyett "befogadja" az ilyen eseteket?
2. Mit tancsol, ilyen helyzetben kit hvjon a lakossg?
3. Ki tehet felelss ezrt az esetrt?
4. Mit tegynk, ha a kihvott illetkes szerv nem intzkedik, vagy nem elg hatkony?
5. n szerint milyen jogszablyi mdostsok kellennek ahhoz, hogy ilyen helyzetek ne fordulhassanak el?
6. n szerint ha brmely intzmnyre rterhelik az ilyen esetek kezelst, annak plusz kltsgeinek llst ki fel tovbbthatja?
IV. Esetkezels (A "kszbn")
A mdia hrt ad rla, hogy a kormnyzat fl fog lpni a hajlktalanok megrendszablyozsra. Pldul a kzterlet nem megfelel hasznlata esetn. De a hajlktalanok akkor is hajlktalanok maradnak. Mi, Magdolna negyedi lakosok attl tartunk, hogy a frekventltabb helyekrl eltvoltott hajlktalanok majd mg inkbb ida jnnek, ahol a hajlktalanellts intzmnyei tlag feletti mennyisgben mkdnek. Ide, Jzsefvrosba, s azon bell is a Magdolna negyedbe.
Egy kimutats szerint Budapest hajlktalanelltsnak egynegyede (24,7%) Jzsefvrosban koncentrldik. De mg ez az informci sem rzkelteti a problma teljes slyt. Hiszen a hajlktalan s hajlktalan kztt risi klnbsgek vannak. gy a feljk irnyul hajlktalanelltsnak is vannak szintjei, s nagyon szeretnnk tudatostani, ide nem csak a kiptett ellt kapacitsok egynegyede tmrl, hanem ezen bell is elssorban a leginkbb lecsszottabbaknak knlt szolgltatsok ezek. Teht a maradk hrom negyed "kulturltabb", mint a "mieink". A "mi hajlktalanjaink" (akik papron lehet, hogy mshov tartoznak, de gyakorlatilag itt veszik ignybe a szolgltatsokat) teht (termszetesen vannak kivtelek) tlagosan nzve a budapesti sszes hajlktalan leglecsszottab 15-20%-a. Akik nem is mindig akarjk ignybevenni a szolgltatsokat ("a szlln meglopnak"), vagy nem tudjk ignybevenni (rszegen nem engedik be). De itt vannak, s vrhatan mg inkbb itt lesznek nlunk, a "kszbn": az utcn. Erre a leglecsszottabb rtegre jellemz: "minl bdsebb, minl koszosabb vagyok, minl inkbb taszt vagyok, annl inkbb kikerlnek, s nem szlnak hozzm". Valahol igaza van, hiszen egy idig jut embert nincs rtelme rendreinteni se lakosnak, se rendrnek, se szocilis munksnak, senkinek. s itt li botrnyos lett: pldul rendszeresen vizel gy, nmagt nem is takarva, hogy itt lak gyerekek-lnyok-asszonyok is szembeslnek nemiszervvel, vagy a kzelben lev tlagemberek jelentben li nemi lett, vagy az jszaka csendjt folyamatosan zavarva "intzi" vits gyeit rszeg trsaival, stb...
Krdseink:
1. n jogosnak ltja-e a helyi lakosok azon ignyt, hogy a politika (nkormnyzat, fvros, kormnyzat) ismerje el a felelssgt a jelenlegi krlmnyek kialakulsban (arnytalansg, megoldatlan helyzetek tmkelege)? Egyetrt-e azzal, hogy ezen felelssg vllalsaknt erre a terletre rvnyes specilis jogszablyok szlessenek (pldul a teljes kzterlettakarts az nkormnyzat cgeinek a feladata, s nem az egybknt mshol jogos "sajt hza eltti felelssg" viselse), kiemelt kltsgvets (pldul folyamatos htvgi takarts), a lakossg valban rdemi beleszlsi s kontroll lehetsgnek biztostsa (rendszeres tallkozk a klnbz intzmnyek vezetivel, intzkedsi tervek ltrehozatalba beleszls, megvalsuls ellenrzse), a szolgltatk fel (anyagi tmogats mellett) magasabb kvetelmnyek tmasztsa (pl. befogads eltt fl rkkal az utcn ne kelljen tmegesen gylekezni a hajlktalanoknak, az utcn is legyen nyilvnos wc, stb...), a megoldatlan joghzagok azonostsba s felszmolsba is vonjk be a lakossgot (pl. mi legyen azzal a rszeg hajlktalannal, aki sajt lbn meg tud llni, de nem fogadja be egy intzmny).
2. n jogosnak ltja-e azt az llampolgri ignynket, hogy a hajlktalanok fel olyan krnyezetet kell biztostani, amely motivlja ket a feljebb emelkedsre (valban megvalsthat letstratgit knl nekik), s amely visszatartja ket attl, hogy az alacsonyabb szintre kerlsbe beletrdjenek?
3. n elfogadja-e azt a vlemnynket, hogy a fenti krdsekben nem csak a szakma, nem csak a politika, s nem csak az esetleges hajlktalan szervezetek kell hogy kzsen keressk a megoldst, hanem a lakossg (mint akik kzl sokan kerlhetnek, s sajnos kerlnek is majd hasonl helyzetbe), s azon bell is a klnskppen hajlktalanokkal megterhelt helyen l lakossg tenni akar kpviseli is illetkesek kell hogy legyenek, abban bzva, hogy nem csak tleteikkel, kezdemnyezseikkel, ms nzpontbl val "tbbet ltsukkal", munkavllalsukkal segthetnek, hanem laktrsaik fel val kzvetti, megolds irnyba orientl, elrelpseket elmagyarz, szlssgeket leszerel hatsuk sem elhanyagolhat.