< - Vissza a Magdolna cikkadatbázisba
Írta: bji 2010. június 30. szerda, 11:04
www.olvassbele.hu
A londoni Magyar Kulturális Központ májusban a magyarországi roma kultúrát bemutató rendezvénysorozata keretében állította ki a Romaversitas 34 ösztöndíjasáról készült portrésorozatot. A képeket Rákossy Péter fotóművész készítette.
A felsőoktatásban kiemelkedően teljesítő roma egyetemistákról készült portrésorozat London után Budapesten mutatkozik be. Július 4-től immár a hazai közönség is megtekintheti a képeket.
A kiállítás a Romaversitas Alapítvány és a budapesti British Council segítségével azokat a roma diákokat mutatja be, akik a felsőoktatásban kiemelkedően teljesítenek.
Hogy miért érdekes mindez? Ma Magyarországon a roma tanulók nagy részének hiányoznak azok a tanulási és kommunikációs készségei, amelyek szükségesek, hogy nagyobb nehézségek nélkül boldoguljanak az egyetemen.
Pedig ahhoz, hogy valaki másmilyen jövőt képzeljen magának, mint amilyen a szülei élete volt, el kell hinnie magáról, hogy képes megvalósítani, amire vágyik. Az előítéletességnek, a hátrányos megkülönböztetésnek és a fenti hiányosságoknak azonban nagy a visszahúzó erejük.
Ezért különösen fontos a roma egyetemisták esélyegyenlőségi és ösztöndíjprogramja, a Romaversitas munkája. Ennek célja, hogy minden hallgatója megalapozott tudású, önmagával szemben igényes, egyben roma identitását vállalni képes szakemberré váljon. Az ezen az úton haladó diákokhoz most kicsit közelebb kerülhetünk a kiállításon bemutatott érzékeny portrék révén.
Juli
A diákok és a fotográfus kölcsönhatásából izgalmas, elgondolkodtató anyag állt össze. A 34 portréból álló sorozat az ország más-más részein, különböző szakokon tanuló roma egyetemistákról, főiskolásokról szól, s a képek mellett a diákok néhány soros személyes üzenetei is sokat mesélnek.
Pálosi Roland Endre, a 20 éves közgazdász hallgató például így fogalmaz: „Azon túl, hogy magyar vagyok a Kárpát-medencében, magamban hordok a világ minden tájáról egy darabkát, amit bejártak az őseim India óta. Amúgy meg mindenki barnulni akar, nekem pedig az az alapszínem.”
A fotók arra hívják fel a figyelmet, hogy a romák jövője itt van a jelenben, mégpedig a felelős értelmiség, a felsőoktatásban tanuló sikeres diákok kezében. Érdemes megnézni ezeket az energiát, reményt sugárzó arcokat, elolvasni a bemutatkozó sorokat.
A kiállítás London és Budapest után tovább utazik, a szervezők Párizsba és Brüsszelbe indítják a képeket.
A Más szemszögből (A Different Look) című kiállítás július 4-én, vasárnap délután nyitja meg Junghaus Tímea, a megnyitón a Romaversitas ösztöndíjasai adnak koncertet.
Tibi
Kesztyűgyár Közösségi Ház, (1084 Budapest, Mátyás tér 15.)
2010. július 4–14.
< - Vissza a Magdolna cikkadatbázisba
|