Mink itt a tr - Budapest Kztr Program
Budapest Kztr Program nvvel j vrosrehabilitcis programot indtott el a Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutat Kzpont Kht. - hangzott el a szervezet ltal rendezett mhelybeszlgetsen.
A vrosrehabilitcis program clja, hogy a fvrosban tz, az agglomerciban pedig hrom telepls kztert jtsk meg. A Fvrosi nkormnyzathoz tartoz Studio Metropolitana Kht. a rehabilitci menedzselst, a humn erforrs kltsgeit s a plyzati alap ltrehozst vllalja. A kivitelezs mr a helyi nkormnyzatok feladata, de nem maradnak egyedl, szmos szervezet segtsgre szmthatnak: jelenleg a Budapesti Kommunikcis Fiskola, a Budapesti Turisztikai Szolgltat Kht., a Budapesti Vllalkozsfejlesztsi Alaptvny, a Budapesti Corvinus Egyetem tjptszeti kara s Fkert Zrt. is tmogatja a programot.
A SM a program elindtsval a kzs gondolkodst, az eddigi tapasztalatok tadst s egy vals kziknyv ltrehozst is szorgalmazza. Azok az nkormnyzatok, amelyek sikeresen vesznek rszt a programban, a kvetkez projekt menedzserei lesznek.
„A vros sok mhelyben megprbljk jragondolni a vrosfejlesztst" - mondta Gauder Pter, a Studio Metropolitana gyvezetje. Sokrt ez a tevkenysg, s egymstl eddig keveset tudtunk tanulni. Ezrt gy gondoltuk, hogy j lenne egymssal megosztanunk a tapasztalatainkat, gondolatainkat. Mindenki rszese a jtknak. Szeretnnk tjra indtani egy olyan stratgiai programot, amely pti a kzssget. Egytt gondolkodsra s egytt dolgozsra hvunk titeket.”
A mhelybeszlgetsen az eddig megvalsult kztr megjtsi projektek kzl, a Magdolna negyed, a Rday utca, az Erzsbet tr s a „Fogadj rkbe egy teret!” elnevezs pcsi kezdemnyezs kerltek bemutatsra. Ahny project, annyi tapasztalat, br az alapproblmkat mindenhol ugyanaz jelenti.
Legyen a kismamk
A Magdolna negyed, mint vrosrehabilitcis ksrlet keretben az plet feljts mellett, a kzssgi udvarok ltrehozsa is legfbb cl volt. A GANG csapat egy olyan vilgot szeretne teremteni, ahol aktv a kiskzssgi let s amennyire csak lehetsges termszet kzeli letmd valsul meg a vrosban. Budapesti belsudvarokat vltoztatnnak kertt, kzs szabadtri nappaliv. A brhzak bels udvarnak kertestse sorn, az adott hzban l lakosok aktv rszvtelre szmtanak. Dek Adrienn, a GANG csapat tagjaknt, arra hvta fel a figyelmet, hogy az nszervezd kezdemnyezsknt megszletett kerttalaktsok br sok kezdeti nehzsggel s konfliktussal jrnak (lakk ellenttes rdekei, ezek artikullsa), megrik a fradsgot: vgl ugyanis a lakk elkpzelsei valsulnak meg, az nkntes munka pedig felelssget jelent a kert tovbbi fenntartsban, llapotmegrzsben, vgre lesz tulajdonosa s felelse a bels kertnek.
A legnehezebb feladatok kz tartozik, hogy klnbz trsadalmi rtegeket kell sszefogni gy, hogy ersdjn a kzssgi let. Ahogy a Magdolna negyed esetben fogalmaztak az eladk: „a fizikai megjts sokkal gyorsabban halad, mint a trsadalmi megjts. A tr zrva van, rszben, hogy megersdjn a nvnyzet, rszben pedig az a problma, hogy a helyi gengek tallkozsi helye volt, akik tovbbra is gy rzik, hogy ez az vk. Kismamk, vagy a stlni vgyk legyen inkbb a tr.”
A kultutca
Galrik, kamarasznhzak, knyvesbolt, helytrtneti gyjtemny, kt filmes kzpont, kt antikvrium, temrdek kvz, tterem, vi hat-nyolc fesztivl- ez a ferencvrosi Rday utca, mltn vlt kultutcv. Mr a keletkezse sem mindennapi. „Lakossgi irigysg hozta ltre, annyi minden trtnik a bels- Ferencvrosban, itt meg egy kockak sem kerl arrbb.”- tudtuk meg a kerleti fptsztl, Serslin Kcsi Margittl. „A problmk ott kezddnek, hogy a gyalogos nem fr el az utcn a parkol autktl, a kutyapiszoktl. gy nem lehet nekillni a rehabilitcinak, hogy csak egy utct kiragadok, ott fizikai talaktst vgzek, hanem az egsz terletet kell talaktani. Hrom vig tartottak az elkszleti munkk, s kzel hat v alatt lett olyan a Rday utca, amilyennek most ltjuk. s ennl mg lnyegesebbnek tartom, hogy fenn is maradjon.” A nagyon tudatos ferencvrosi rehabiltcit jl mutatja, hogy a fptsz az alapos elkszleteket nagyon fontosnak tartja. „Kell egyensly legyen az rdekek kztt. Tudnunk kell, kiknek ptjk, kik fognak ide jnni, de azt is, hogy kik laknak itt. Rendszerbe kell illesztennk, ltnunk a folyamatot, honnan hova tartunk, s akkor lehet elkezdeni tervezni. A mai napig foglalkozni kell a Rday utcval, hogy ott let legyen.” s a problmk pontosan itt kezddnek. „Nincs megfelel jogszablyi httr, nincs mgtte tartalom, mg mfaja sincs a trptsnek.”- fogalmazott Kcsi Margit. A kiszmthatatlansg pedig megakadlyozza, hogy hossztvon lehessen gondolkodni. „Nagyon sok rosszul s csnyn ev ember van Magyarorszgon, kanllal eszik a prkltet. A siker nem csak azon ll, hogy n mit fzk, hanem, hogy a kuncsaft hogyan eszi meg.”- summzott Orbn Gyrgy, a Rday knyveshz tulajdonosa.
Legyen parkod, legalbb egy vig
Nagy Szidnia, a Baranya Ifjsgrt Kht. kpviseletben, a Fogadj rkbe egy teret! elnevezs projectjket mutatta be, amely egy bnmegelzsi programhoz kapcsoldik. Az rkbefogadsi akci nem csupn egy tr rendbettelt jelenti, az rkbefogad vllalja, hogy egy vig klnbz programokat is szervez a terleten. Nagy Szidnia elmondta, hogy az EKF-nek rsze a kzterek s parkok megjtsa, egyeztetsek is folytak a menedzsmenttel, akik lelkesen tmogatjk a projektet, maguk a pcsi fiatalok alacsony aktivitsa jelenti a legnagyobb akadlyt. Ettl fggetlenl, az akci idn jraindul.
Dszburkolat kontra biciklisek
Termszetesen az Erzsbet trrl van sz, amely kitn pldja annak, hogyan ne tervezznk kzteret. Ne vonjuk be a lakkat, ne gondoljuk vgig, hogy kik fognak ide jrni, kik ltogatjk majd a Gdr Klubot. s akkor az eredmny gyorsan meglesz: pusztulsnak indult, szttredezett burkolatok a tr minden pontjn. Sokan abban ltjk a megoldst, hogy a bicikliseket kne innen kitiltani, pedig a megolds ennl sokkal egyszerbb. Szmukra kne megtervezni. Vagy legalbb szmolni velk. Ahogy Eva M. Amichay a kznsg soraibl megfogalmazta, azrt kell bevonni a lakkat, mert csak gy maradhat meg egy terlet, a cl ugyanis nem az, hogy megsproljunk valamennyit, hanem hogy a tr megmaradjon.
A mhelybeszlgetsen megosztott tapasztalatok alapjn a problmk jelents rszt, a jogszablyi hinyok, a jogalkotsi ellentmondsok, az engedlyezsek kre okozza. Msik rszt azonban az a problma halmaz teszi ki, amely nem szmol a jvvel, egy gyors, sszetkolt, flmunkval is kibkl. gy szletnek meg azok a rideg, hideg, inkbb meneklsre, mintsem maradsra csbt kzterek, amelyektl hemzseg most Budapest. Alapos kutatmunkra van szksg, ez kiderl mind a GANG, mind a Rday utca pldjbl. Pontosan kell tudni, hogy kiknek pl meg egy tr, ebbl egyenesen levezethetek lesznek az ignyek. A helyben l lakossg bevonsa alapvet, s egy korbban a Studio Metropolitana ltal ksztett felmrsbl kiderl, hogy a fvrosiak alapvet ignye lenne az, ha gazdja lenne minden trnek. Terrence Curry, a BME-n tant ptsz felhvta a figyelmet arra, hogy ha gyorsan s politikai hercehurck nlkl, j design-nal akarunk ltrehozni egy teret, akkor senkinek eszbe ne jusson az emberek bevonsa. Ha a kzssgformls a cl, Curry szerint csak akkor kell bevonni a lakossgot, rvidtvon egyltaln nem ri meg, mert hosszabb s kltsgesebb lesz a folyamat. Hossz tvon azonban megtrl, hiszen a kzssg fogja tmogatni, gy a politika is. A huszont ve kzterekkel foglalkoz amerikai ptsz szerint a leglnyegesebb dolog a clok pontos megjellse, s a szerepek pontos leosztsa, mg az nkntes munknl is.
Kravalik Zsuzsa, a projekt felelse szerint az is eredmny, hogy a szksgleteket felismertk, a kzterekkel kapcsolatos elvrs, hogy legyen neki gazdja, otthonos s biztonsgos legyen s ne rongljk meg a vandlok. Kristin Faurest, a projekt msik felelse gy fogalmazott: a kzterek legyenek "a vros nappalijai".
A most elindul kztr programnak az egyttmkds elmozdtsa alapvet clja. A programra februr 20-ig lehet jelentkezni, a rsztvev kzterletekrl 28-n dntenek.
Bicz Gabriella
|