Mi trtnne, ha Mtys kirlynak a mai Magyarorszgot kellene vezetnie? Milyen gnyba bjna? Milyen dntseket hozna, s hogyan valsulnnak meg ezek? rsom termszetesen nem (prt)politikai krdseket kvn feszegetni. A korszellem, a politikai-trsadalmi viszonyok a tervezsre is kihatnak, a rendszervltozs ta a korbbi szerepek talakulban vannak. A dntshozatalban kialakult szerepek megvltoznak. A sikeres kortrs kertek a hagyomnyos, tiszta szereposztsban szlettek. De mi trtnik akkor, ha j, a kzvetlen demokrcit jobban kpviselni szndkoz tervezsi folyamatot igyeksznk megvalstani? A terv s a tervezsi folyamat itt kvetkez elemzse egy j szerepkeressi folyamat prblkozsait, sikereit s kudarcait rja le a budapesti Mtys tr tervezsi folyamatnak pldjn.
Budapest VIII. kerletben a trsadalmi szegregci az elmlt vtizedekben rohamosan ntt. A kerlet elhelyezkedsbl (a belvros s a zldvezet kz szorult gyorsan leroml vezet) add folyamatot erstettk a vrosba raml alacsony sttusz, gykrtelen, tbbnyire kisebbsgi bevndorlk, valamint a pusztn ptszeti mdszerekkel trtn vrosrehabilitci (pl. IX. kerlet) ltal kiszortott, halmozottan htrnyos helyzet npessg tteleplse. Jzsefvros vezetse 2004-ben kszlt 15 ves kerletfejlesztsi stratgija dnttt a kerlet 11, nll arculattal rendelkez terleti egysgre trtn felosztsrl. A leghtrnyosabb helyzet negyedet Magdolna nvre kereszteltk, s nekilttak a negyed arculatptsnek. A fejlesztst fokozatosan, a szocilis vrosrehabilitci eszkzeivel kvnja vghezvinni egy 2020-ig tart folyamatban, ahol az rtkek megrzse s a minsgi megjts a kt vezrfonal, egybefonva a fizikai s a trsadalmi krnyezet javtst. A nyugaton mr elterjedt, komplex vrosmegjtsi mdszer a szlmsd vrosrszeken igyekszik olyan minsgi talakulst vgrehajtani, mely a fizikai krnyezet javtsa mellett trsadalmi megjtst is eredmnyez, megtartja a helyi lakossgot. A vrosmegjtsi programok jelents rsze ugyanis a halmozottan htrnyos rtegek elvndorlst eredmnyezik, ami nem a problmk megoldst, hanem csupn thelyezst jelenti.
![]() |
A modellksrletnek kikiltott fejlesztssorozat megvalstsban a vrosszvet s a trsadalmi hl egyttes s klcsns fejlesztst szolglja a szocilis infrastruktra fejlesztse, a civil szervezetek mkdsnek segtse s az ingatlanok trsadalmi rszvtelen alapul rekonstrukcija. A ksrlet jelleg ktsgtelen, hiszen ilyen lptk s ilyen szemllet vrosrsz-megjtsi program mg nem szletett. Azt, hogy a folyamat modellknt rtkelhet-e, termszetesen majd az id dnti el.
A feladatok koordinlst a RV8 ZRt. vgezte. A csoport feladata a kihvs komplexitsa rugalmasabb, sokoldalbb csapatot ignyelt. Az ptsz s mrnk szakemberek mellett geogrfust, szociolgust is alkalmaznak. A trsashzak homlokzatainak s bels udvarainak megjtsa a jl lehatrolhat clcsoportok segtsgvel viszonylag zkkenmentesen indult meg 2006-2007-ben. A folyamat koordincijban a Rv8 ZRt. mellett tbb tjptsz is rszt vett, a megvalsuls egyrtelmen sikernek knyvelhet el.
A kzssgi rszvtel nvelse tbblet terhet r minden szereplre: a dntshozra, az rintettekre, de a tervezre is, ezrt megfontoland, mikor, milyen mlysgben alkalmazzuk. Mivel a Mtys tren az elsdleges szndk az ott tartzkods s a kzssgformls erstse volt, a lakossg vlemnyforml aktivitsa ers, a helyzet szinte kikvetelte a rszvtelen alapul tervezs alkalmazst. A tr megjtsnak folyamata 2004-2005-ben kezddtt meg. A tervezsi szakaszba a BCE Tjtervezsi s Terletfejlesztsi Tanszk 2006 tavaszn kapcsoldott be. Br clunk volt, hogy az eddig felhalmozott elmleti ismereteket a gyakorlatban kamatoztassuk, s segtsk a hazai esetek hjn szintn tapasztalatlan nkormnyzatot, a szakmai segtsget a RV8 ZRt. csak a hagyomnyos szabadtr-tervezsi munkkra krte. A cg a tervezs folyamatt a lakossgi frumok szintjn kpzelte el, ami nem, vagy kis mrtkben haladja meg az tlagos magyar gyakorlatot. A frumokon csekly szm lakos jelent meg. Az egyeztetsi folyamatot neheztette, hogy
- a rsztvev lakossg szma alacsony volt, ezrt a vlemnykpviselet legitimitsa megkrdjelezhet
- a rsztvevk megjelense esetleges volt, a megjelentek csak nmagukat kpviseltk, ezrt a vlemnykpviselet reprezentativitsa is megkrdjelezhet
- a rsztvevk mindig msok voltak, a tervezsi folyamat mindig megszakadt, jra kellett kezdeni.
Mindezek ellenre a frumok (kiegszlve a tervezk ltal ksztett interjkkal) eredmnyesnek mondhatk, a krsek s javaslatok tkrztk a helyi trsadalom jelents rsznek llspontjt, s nagyrszt bepltek a tervbe. A modellksrlet kt ve sorn a lakossgi frumok szervezse hatrozott fejldst mutatott az informciterjeszts s az rdekcsoportok feltrsban, de a professzionlis moderci/facilitci hinyt a lelkeseds s az szinte j szndk nem tudta teljesen kompenzlni.
A tervezs s a kivitelezs folyamata kt temben zajlott. A modellksrletben szmos, a tapasztalatlansgbl, hozz nem rtsbl szrmaz, tanulsgos hiba jelentkezett. A folyamat szervezje nem tisztzta a szerepeket, ezrt
- a megbz rszrl a terv konzultcijt idszakonknt ms felels vgezte, ami a megbz rszrl a folyamat tlthatsgt akadlyozta meg
- a terv konzultcija sorn hozz nem rt megbzi kpviselvel kellett egyeztetni, ami gyakorlatilag az rdemi visszacsatols hinyt eredmnyezte, ugyanakkor a szakmai dntseket a megbz magnak tartotta meg
- a megbz jelents mrtkben tervezi szerepeket is felvllalt, radsul gy, hogy ezt nem egyeztette sem a tervezvel, sem a korbbi elemzsek eredmnyeivel. Szmos sszertlen, hibs dnts szletett, ami nvelte a kltsgeket, a megvalsts idtartamt s a lakossgi elgedetlensget. A megbz ezltal htrnyos trgyalsi pozciba kerlt a lakossgi egyeztetsek folyamn.
A folyamat szervezje nem tisztzta a dntshozatali procedra lpseit, ami szmos visszssgot eredmnyezett. A tervezs s a trsadalmi egyeztets szinte a kivitelezs vgig tartott. Az els temben megvalsult trszerkezeten vltoztattak, ami sszertlen trformlst eredmnyezett. Szmos kisebb-nagyobb vltoztats trtnt, melyek a trkompozcit felbortottk vagy a hasznlati, fenntartsi lehetsgeket korltoztk. Fontos teht meghatrozni a dntshozatal egyes lpseinl, hogy mik azok a pontok, melyeken nem lehet, vagy sszertlen, kltsges vltoztatni, illetve rontank az ptszeti minsget, esetleg a mvszi koherencit.
A lakossgi vlemnyek ltal kidolgozott tervelemeket megvltoztattk, ami a rszvteli folyamatot a tokenizmus (szimbolikus, kirakatszer trsadalmi rszvtel) szintjre sllyesztette. Egyes dntsek ksbb lakossgi tiltakozst vltottak ki, ami miatt a mr kivitelezett elemeket t kellett alaktani. A legnagyobb gondot a lakossgi javaslatra a tervbe ptett trhatrol terepjtkok okoztk. Az egyik, szemmagassg alatti mretre (1.40m) tervezett domb ugyanis hrom mteresre sikeredett a kivitelezs sorn. A szomszdos hz laki tiltakoztak a „hegy” ellen. A felpaprikzott lakossggal szemben az pttet olyan htrnyos alkuhelyzetbe kerlt, mely a domb rszleges visszabontsra, st a tr ms elemeinek thelyezsre is knyszertette. Az esetnek tbb tanulsga is van. Egyrszt a krnyezetpszicholgiai kpzettsg fontossgt s a szakmaisg nlklzhetetlensgt hangslyozza. Ez azrt klnsen fontos, mert a szabadterek azok a helyek, melyekrl leginkbb hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy brki meg tudja tervezni, nincs szksg szakrtelemre. Emellett legalbb olyan fontos az a tanulsg, hogy az egyeztets sorn a szakmaisg hinya bizalmatlansgot s ellenllst eredmnyez, pedig ma haznkban a rszvtel egyik legfontosabb szerepe pp a bizalompts.
![]() |
A terv az emltett szervezetlensg miatt gyakorlatilag a kivitelezs vgig folyamatosan vltozott, akrcsak egy magnkert esetben. A szakmaisg emiatt csorbult, ami a kzpnzek nem optimlis kezelse mellett a tr ksbbi hasznlhatsgt is rontja. A helyi elfogads csak ksbb mrhet, a marketingrtk viszont valsznstheten cskkent tbb karakteres elem kihagysa, valamint a terv torzknt val megvalsulsa kvetkeztben.
Az elmondottak ellenre meg kell llaptani, hogy a Rv8 ZRt. a kt v folyamn nyitottnak bizonyult az j rszvteli mdszerek kiprblsra, br nha tartzkodst, bizalmatlansgot tapasztaltunk, ami a mdszerek s eszkzk jszersge, valamint a dntshozi felelssg j minsge miatt rthet: nekik kell viselni a dntsek felelssgt, a tervez legfeljebb jelezheti a vrhat htrnyokat, nehzsgeket, krokat.
A tervezs sorn a minl nagyobb integrcira trekedtnk. A tervezsi folyamat gyakorlatknt rgtn beplt az egyetemi kpzsbe, a munkba bevontuk az egyetemi hallgatkat is. Az els lakossgi frum tapasztalatai alapjn 3 tervvltozatot dolgoztak ki a dikok, melyet jabb lakossgi frumon ismertettek. A bemutatnak tbb tanulsga volt.
Az tlag llampolgr nem tudja az alaprajzot rtelmezni. Az ismertetett funkcikat kpesek vlemnyezni, de a tralaktsban a skbeli formalizmus szintjn tudjk csak rzseiket kifejezni, a grafikai megoldsokat kritizljk (pl. tetszett nekik a csigavonal, a szgletes vonalak nem, pedig a trben ezek egsz msknt jelennek meg). Az ilyen alaprajzi egyeztetsek esetleg j tervi formavilgot eredmnyezhetnek, klnsen a mai minimalista, modernista formkkal szemben. Mieltt azonban egyes tervezk aggdni kezdennek, meg kell jegyezni, hogy a trformls inkbb a tervezket izgatta, a nzk csak rkrdezsre mondtak vlemnyt a trformkrl. Sokkal inkbb a megfelel hasznlati funkcik meglte, trbeli elhelyezse s a rendezettsg krdse foglalkoztatta ket. gy vlem, az eszttikai, tr- s nvnykompozcis elkpzelsekben – lakossgi oldalrl – a tervezk nem voltak korltozva. A lakosok kivlan rzkeltk, hol vannak a korltaik, gy igazi prbeszd tudott kialakulni. Azrt fontos ez a kvetkeztets, mert gyakori flelem, hogy a kzssgi rszvtel amatr vagy kommersz tralaktshoz vezet. Tapasztalataim szerint, ha tisztzva vannak a szerepek, ettl nem kell tartani.
A tervismertetsek nyelvezete sokszor nem volt rtelmezhet a hallgatsg szmra. Fontos, hogy rrezznk, milyen nyelven kell szlni a helybeliekhez. A szakmai ismertets szmukra szraz, rthetetlen, mshol vannak a slypontok, mst kell kiemelni, egyes tmkat pedig esetleg teljesen szksgtelen megemlteni (pl. a helyszn lersa vagy a mvszi koncepci).
Az integratv tervezs fontos szempontja, hogy a ktdseket s a ksbbi fenntartst is igyekezznk biztostani. A tervezs sorn ezrt olyan anyagokat, kiviteli technikkat s tralaktst alkalmaztunk, melyek – amellett, hogy a fokozott biztonsgi elvrsoknak megfelelnek – lehetv teszik a trsadalom bevonst a kivitelezsbe, fenntartsba. Ugyancsak trekedtnk arra, hogy a modellksrlet marketingrtkt egyedi megoldsokkal nveljk. Meggyzdsnk ugyanis, hogy a negyed csak ers arculatvltssal, karakteres megjelenssel s pozitv identitssal kpes pozitv irnyba fordtani a fejldsi folyamatokat. Ezt a clt szolglta az utcabtorok kivlasztsa: egyedi, „hzi” technikval, n. pillek btorok kihelyezsrl dntttnk. A kivitelezsbe bevont szereplk mg jobban ktdnek a terlethez.
Minden rsztvev egyetrtett abban, hogy sikeresnek bizonyult a helyi ltalnos iskola – jrszt roma – dikjainak rszvtelvel megrendezett „ldomb” projekt, ahol egyedi btorokat ksztettnk tbb mint 30 gyerek s 20 felntt rszvtelvel. A dombok kihelyezse s krnyezetnek kialaktsa (aszfaltfests) szintn a gyerekekkel egytt trtnt. A sikerhez nagyban hozzjrult, hogy a tervezk s az iskola kpviseletben egyarnt vgig jelen volt egy-egy tapasztalt szervez, akik egyttmkdve a folyamatot megterveztk s lebonyoltottk, valamint egy szakrt s empatikus formatervez, aki a technikai htteret biztostotta. Ugyancsak sikeres volt a kzssgi nvnyltets, ahol a reprezentatv szemlyek, gyerekcsoportok, nyugdjasok s aktv korak egyarnt szp szmmal vettek rszt.
A tr 2008. tavaszn megnylt. A lekertett terlet vdhetsge ntt, a fenntarts trsadalmi bzisa kialakulban van. A kzeljvben eldl, hogy a fizikai megjts utni degradcis folyamatokkal fel tudja-e venni a versenyt a tr menedzsmentjnek felptse. A szocilis munksok, kzssgfejlesztk, vllalkozsszervezk stb. bevonsa teht szintn szksges – lehetleg jval a megvalsts eltt.
A kt ves folyamat legnagyobb tanulsgai:
- A rszvteli tervezs a lakossgi frumok mellett rengeteg mdszer s eszkz alkalmazst teszi lehetv, rdemes lni ezekkel. Fontos azonban, hogy ezek megfeleljenek a helyi adottsgoknak s a szituciknak.
- A kommunikcira s a trsadalmi bzis megteremtsre az elzleg elkpzeltnl sokkal tbb idt s energit kell sznni.
- Fontos az temezs, valamint a szerepek optimlis s vilgos leosztsa. A „tervezs tervezse” elengedhetetlen az elkszts sorn.
- A rszvtel a szakmaisg fontossgt nem cskkenti, hanem nveli
- A rszvteli tervezs eltr mdszereinek s eszkzeinek alkalmazsa kvetkeztben ms lesz a fizikai krnyezet, a folyamatot tkrz „rszvteli tj” alakul ki
A kzssgi rszvtel alap tervezs sorn megvalsult szabadterek szma nem nagy, de taln elemzskkel leszrhetk olyan tartalmi s formai elemek, melyek alapjn valamilyen egyedi sajtsgot mutatnak. Br a Mtys tr, mint modellksrlet szmos elemet megjelent ezek kzl, a megvalsulsban – a rsztvevk tapasztalatlansgbl, szerepzavarbl fakadan – vgl a „modell” helyett inkbb a „ksrlet” jelleg dominlt, ezrt hiba lenne ebbl az egyetlen esetbl messze men tipolgiai, hatkonysgi vagy tervminsgi kvetkeztetseket levonni. Egyrtelmen megllapthat azonban, hogy a tervezs folyamata, mdszertana s eszkztra meghatrozan hat a vgs produktumra. trtegzdik a slypontok rendszere: az ptszeti rtkrendben igen gyakran elsdleges eszttikai, formalista szempontok httrbe szorulnak, hangslyoss vlnak az egyb pszicholgiai elemek (rend, hagyomnyossg, clszersg stb.). Az ezredfordul ptszeti irnyszabsa, a „tbb etikt, kevesebb eszttikt” jelmondat teht igazbl egy alapvet szerepvltst kell, hogy jelentsen. Klnsen igaz ez a kzterek tervezsben. Az plet s a tr tervezse kztti alapvet klnbsget gy is megfogalmazhatnnk, hogy a maszkulin, „behatol” attitd helyett a befogad, rzkeny, rugalmas, kompromisszumksz – s mg sorolhatnm – feminin hozzllst kellene ersteni.
Nem vletlen, hogy a tervezs sorn Philip Starck egy mondst tztk zszlnkra: „A szpsget, mely kulturlis fogalom, fel kell vltani a jsggal, mely humanista fogalom”.
Dmtr Tams
okl. tjptszmrnk
Ksznet a cikkrt. A rszvteli tervezs folyamatt, sikereit, kudarcait rszletesen, kritikusan bemutat lers szerintem nagyon tanulsgos minden tervez szmra, aki hasonl projekt megvalstsn tri a fejt.
Az utcabtor kszts sikert, mint rsztvev szeretnm megersteni. A hulladk manyag palack alap „gipsz” kvek ksztst, festst mind a bevont ltalnos iskola dikjai, mind a rsztvev „felnttek” nagyon lveztk. Vrom, hogy mikor lesz jabb, hasonl workshop ))Gbor Pter