Corvin sétány épül a Corvin-Szigony projekt helyett
2005. szeptember 4. (vasárnap) 15:17
Mintha bombát dobták volna le a VIII. kerületi Vajdahunyad, Futó, Práter utca és Üllői út által határolt tömbre - szemmel láthatóan megkezdődött a Corvin sétány kivitelezése, ahol a hazai építésztársadalom megmutathatja, milyen is a mai magyar modern.
Több fővárosi kerület is azon dolgozik, hogy az utóbbi években "agglomerálódott" 300 ezer embert visszacsábítsa Budapestre. Ha nem változik semmi, akkor az idősödő lakosság kihalásával könnyen akadhat jó néhány olyan városrész, ahol csak a genius loci, a hely szelleme marad, de hús-vér lakosok aligha. Pesten az VI. kerület sétálózónákat alakít ki, a VII. kerület befektetői pénzből újítja a házakat, az V. kerület telek és tulajdon hiányában összeszorított fogakkal rehabilitálja közterületeit, a VIII. kerület pedig... A VIII. kerület nagyban gondolkodik, és próbálja újra lüktetővé tenni a gettósodott Józsefvárost, különösen ami a Corvin mozi mögötti, egészen a Klinikákig tartó területet illeti. A IX. kerülettel ellentétben a városatyák itt nem telekről telekre keresték meg a befektetőket, hanem kijelöltek egy nagy területet, vállalták, hogy az itt lakók sorsát, azaz lakhatását elrendezik, hogy ezután egy nagybefektető építsen új várost, természetesen vállalkozói alapon.
Az elképzelés 1997-ben született, a terület a Corvin mozitól a Szigony utcáig tart, az Üllői úttól és a Práter utcától határolva. A befektető, akivel 2003-ban sikerült megállapodni, egy magyar cég, a Futureál Csoport. Ők vállalták, hogy az önkormányzat által elfogadott rendezési terv keretei között "sokkolójukkal kiütik a kerület szívét".
A művelet első részeként tisztázni kellett, hogy mit is szeretne látni a helyi és a fővárosi vezetés, amely az általa létrehozott Rév8 Rt.-n keresztül van kapcsolatban a beruházóval. Alföldi György, a VIII. kerület rehabilitációjáért felelős vállalat vezérigazgatója elmondta, a Corvin-Szigony projekt legérdekesebb jellemzője, hogy bizonyos korlátok között ugyan, de mégis szabadon változtatható, formálható a kerület megújuló részének jövőbeni kinézete. Egy hatalmas beruházás természetes velejárója, hogy a kivitelezés sok-sok évig tart, így a kedvező tárgyalási pozíció megtartásának érdekében nem lehetett megengedni azt, hogy mondjuk 2000-ben készült terveket erőszakoljanak rá egy ingatlanfejlesztőre, amikor a piaci viszonyok 2005-ben teljesen más épületeket, illetve lakásokat kívánnak meg. Ennek megfelelően a rendezési terv által megszabott alapvető paramétereket betartva, bármi épülhet. Természetesen az építési telkek átadásával az együttműködés nem szűnik meg a Rév8 és a beruházó között, így a konkrét tervek elkészültével az Alföldi György vezette építészcsapatnak áldását kell adnia a kivitelezés megkezdésére.
A magánbefektető által épített új lakóingatlanokon kívül persze másról is szól a Corvin-Szigony projekt. A program egyik legfontosabb eleme az új Corvin sétány megvalósítása, amely a Corvin mozi hátából kiindulva vezet majd egészen a Szigony utcáig, tehát kettészeli a megújuló városrészt. Ehhez kapcsolódik a többi közterület felújítása és a közművek cseréje. Az új lakók kiszolgálásra közintézmények is épülnek majd: óvoda, iskola, orvosi rendelő. A rehabilitáció egyik legérdekesebb eleme a "tudás utcája", ami - akármilyen furcsán hangzik is - a Szigony utca lesz. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem már felépítette Informatikai Karának épületét, a Klinikák (SOTE) bővítése tervbe van véve, ppp (magántőkével kombinált közfeladat ellátás) konstrukcióban új kollégium is lesz, és a Magyar Tudományos Akadémia itteni épületeiben kap várhatóan helyet egy biotechnológiai központ.
Alföldi Györgytől megtudtuk, hogy külcsínt illetően az itt épülő házakra nem erőszakolják rá azt a paradoxont, hogy az új ne okozzon meglepetést, kicsit nézzen ki réginek. A Corvin-Szigony célja, hogy a magyar építésztársadalom megmutassa, hol áll a mai modern hazai építészet - tette hozzá a vezérigazgató. Ennek megfelelően tehát nem egy archaizáló, sárgába burkolózott, hanem egy 21. századi anyagokat bátran használó, meglepő megoldásokkal teli környezetre számítson a pesti polgár.
Ennek érdekében jelenleg 11 építésziroda munkálkodik gőzerővel a tervek kidolgozásán, tudtuk meg Tatár Tibortól, a Futureál Csoport projektvezetőjétől. Az építészek szellemi szárnyalásának végeztével egyébként a beruházó egy építészeti kézikönyvet ad ki, hogy a szakma és a lakosság is megismerhesse a "future-nyóckert", véleményt formálhasson, és főleg eldönthesse, hogy ide akar-e költözni vagy sem. Mivel még nem választották ki a nyertes pályázókat, ezért nem lehet tudni, milyen lakások épülnek majd a 2500 lakóingatlant magába foglaló területen, amelynek fantázianevét Corvin-Szigony projektről, Corvin sétányra változtatják szeptembertől, ezzel is felvezetve azt a hirdetési kampányt, melynek kezdete jövő év márciusától várható, ugyanis ekkortól köthetőek le az első lakások.
Arra a problémafelvetésre, miszerint az eladások várhatóan nehézségekbe fognak ütközni, ugyanis a Corvin-Szigony projekt "farvizén" már több száz lakást építettek a környéken, és egyébként sem túl rózsás jelenleg az ingatlanpiac helyzete, Tatár Tibor elmondta, számításaik szerint versenyképes ajánlattal állnak ki a nagyközönség elé, ezért minden esély megvan a gyors értékesítésre. És hogy mi lesz ez a versenyképes ajánlat? A projektvezető szerint árak tekintetében a szomszédos, már rehabilitált ferencvárosi négyzetméterekre kell majd a pénztárcákat, illetve a hiteleket méretezni.
A megvalósításhoz a környék lakóinak még pár évig nyelnie kell a port. Alföldi György, a Rév8 vezérigazgatója elmondta, egészen 2009-ig minden év július 9-e lesz az az évi bontások megkezdésének dátuma, és akárcsak idén, mindig őszig fognak tartani.
A jövőbeni - az Üllői úttal nagyjából párhuzamosan futó - Corvin sétányra merőleges utcák jelölik az egyes ütemek határát, tehát idén a Futó utcáig, 2006-ban a Nagy Templom utcáig, 2007-ben a Leonardo da Vinci utcáig, 2008-ban a Bókay utcáig és végül 2009-ben a Szigony utcáig bontanak.
A beruházó elképzelései szerint az átadások mindig a tavaszi kezdéstől számított másfél éven belül várhatóak, így az első költözők 2007 második felére rendelhetik a fuvarost.
A VII. kerületi Madách sétány után tehát belátható időn belül lesz Corvin sétányunk is, így Budapest nemcsak a századvégi eklektikát, de a XXI. századi posztmodernt is kínálni tudja a külföldi és belföldi lakásvásárlóknak, őszintén reméljük, nagy sikerrel.
Dombi Ágoston
|