VÁROSREHABILITÁCIÓ
Zöld szigetek a Magdolna negyedben
2007.05.01.
Korábbi számainkban részletesen bemutattuk a Magyarországon egyedülálló városrehabilitációs kezdeményezést, a józsefvárosi Magdolna negyed programot. Ezúttal az immár másfél éve zajló program Élõ udvar elnevezésû projektjérõl számolunk be. A bérlõi bevonással zajló épületfelújítási alprogram részeként beindult munkák példaértékûek.
Az élhetõ és biztonságos lakókörnyezet kialakítása, fenntartása napjaink városfejlesztési tevékenységeinek talán legnagyobb kihívása, legyen az új építésû, illetve hagyományos beépítésû városrészben. A lakóhellyel szemben megfogalmazódó lakossági igényeken belül egyre markánsabban jelenik meg a természetközeliség szerepe. Egyre inkább felértékelõdnek városaink belsõ zöld foltjai, különös tekintettel a belvárosi, illetve belváros közeli sûrû beépítésû területeken, mint például a Magdolna negyedben.
A Magdolna negyed azon kevés belváros közeli területek egyike, ahol még viszonylag nagy számban találhatók tömbbelsõkben, épületbelsõkben olyan meglévõ beépítetlen, de hasznosítatlan területek, amelyek kis ráfordítással a helyi közösség találkozási helyeivé, zöldterületeivé alakíthatók.
Az udvarok nõvényekkel tarkítása a Zöld Fiatalok Egyesülettel (ZÖFI) együttmûködésben a közösségi részvétellel zajló épületfelújítási program integráns részévé vált. Az udvar rendbetétele azonban nem felújítás csupán. A program átfogó célja egy olyan városrehabilitációs gyakorlat kialakítása, mely a negyedben élõk aktív részvételére és a programokba történõ bevonására épít.
az átfogó célt hivatott népszerûsíteni az a nemzetközi együttmûködés, amely a nagyvárosi zöldterületeket a városmegújítás kulcselemévé teszi, és a zöldterületek fejlesztését a közösségfejlesztés egyik eszközeként definiálja. Az Interreg IIIB Cadses program GreenKeys (Urban Green as a Key for Sustainable Cities) projektjében ezen irányvonal legmarkánsabb képviselõje a partnerszervezetként részt vevõ Rév8 Zrt.
A projekt konkrét célja, hogy a bérlõk bevonásával történõ épületfelújítás során, a belsõ udvarok zölddé tételén keresztül hozzájáruljunk a lakók életminõségének javításához, illetve a kertépítésen keresztül segítsük az öntevékeny lakóközösségek kialakulását.
Az Élõ udvar “mozgalom” két mintaprojektje az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Országos Bûnmegelõzési Bizottság Titkárságának támogatásával valósul meg 2007-ben, amelyet a Józsefvárosi Önkormányzat a Rév8 Zrt.-vel és civil szervezetekkel (lásd: ZÖFI) közösen az Egy élhetõbb és biztonságosabb Magdolna negyedért projekt keretében a Dankó utca 7. és Szigetvári utca 4. szám alatti épületekben valósít meg.
A negyed bérházainak tipikus ismertetõjegyei az elhanyagolt, lebetonozott belsõ udvarok. A korábban zöldellõ belsõ kertek, az igényes burkolatok már évtizedekkel ezelõtt elenyésztek. Helyüket sivár, jellegtelen betonburkolat vette át, egy letûnt, uniformizált világ szürke mementója. Ezek az elhanyagolt betonudvarok rányomják bélyegüket e házak egész hangulatára. Puszta szerepük a földszinti lakásokhoz vezetõ közlekedõ tér funkcióban ki is merül.
Persze korántsem kell ennek így lennie. Ezt pontosan érzik az együttmûködõ bérházak lakói is. Az udvar átalakításának gondolata minden házban elnyerte a lakók tetszését, s bár legtöbben soha nem láthatták másként az épületek belsejét, mégsem okozott számukra nehézséget kertet álmodni a gangok közé.
A legfontosabb elem, hogy a lakókat bevonva tervezzük meg az udvar barátságosabbá tételét, velük együtt választjuk ki és ültetjük el a növényeket, kialakítjuk a burkolatokat, és végül segítünk egy hangulatos kertavató összejövetel megtartásában is.
A belsõ udvarok zölddé tételét, tehát kertek kialakítását azért tartjuk fontosnak, mert környezeti, társadalmi és kulturális szempontból is szüksége van az embereknek barátságosabb, esztétikusabb közösségi térre.
A rekonstrukció az udvar átalakításának esztétikai jelentõségén túl további gyakorlati haszonnal is jár. Közismert, hogy a területen elhelyezkedõ régi épületek földszinti lakóinak életét legjobban lakásaik vizesedése keseríti meg. Az udvarrekonstrukció folyamatának fontos része a vizesedés megszüntetése. Így a lakások utólagos szigetelési munkálataira is mód nyílik. A beton eltávolításával az udvarok szinte fellélegeznek, a szigetelések megakadályozzák a talajvíz falakba szívódását, így a házak legalsó szintjének lakásai újra teljes értékû ingatlanokká válhatnak.
Azon túl, hogy kipróbáljuk a folyamatot a konkrét házban, szeretnénk modellértékû programot generálni, és általában is népszerûsíteni az “élõ udvar” koncepciót, a Magdolna negyedbõl kiindulva hagyományt teremteni a VIII. kerületben. Szeretnénk elérni, hogy az általunk (Rév8 Zrt. és ZÖFI) elindított kezdeményezés továbbgyûrûzzön, a környéken élõ emberek kedvet kapjanak, ötletet merítsenek, hogyan indulhatnak el saját útjukon az életre keltett udvar példájától inspirálva.
Czeglédy Ákos–Horváth Dániel
Rév8 Zrt.
|