VROSREHABILITCI
Berlin, Birmingham, Budapest…
Hogyan lehet s hogyan rdemes bevonni a lakossgot a klnbzõ vrosrehabilitcis programokba? Hogyan lehet megtallni azt az idelis arnyt, amelynek eredmnyeknt a helyi lakossggal kialakul az egyttgondolkods s a kzs munka? A Magdolna negyed szocilis vrosrehabilitcis programjnak tapasztalatait vendgltknt osztotta meg ms eurpai vrosokkal a Rv 8 Rt. egy workshopon.
Eurpa 25 orszgnak azonos szm vrosbl tettek ltogatst neves, vrosfejlesztsben jrtas szakemberek a Jzsefvrosban 2006. mrcius 31.– prilis 1-jn az URBAN II. eurpai unis kzssgi kezdemnyezs program ltal letre hvott URBACT program keretben. Haznk eurpai unis csatlakozsa utn immr magyar vrosok is rszt vehetnek azokban, a nagyvrosi problmk megoldsra irnyul, nem fldrajzi alapon szervezõdõ gynevezett tematikus hlzatokban, amelyek kitntetett trgyt a vrosrehabilitcis mintaprojektek jelentik.
A vrosrehabilitcis beavatkozsok ltal rintett – ltalban halmozottan htrnyos – vrosrszek regenercijban klnsen nagy hangslyt kell kapnia a nemzetkzi tapasztalatcserknek, transznacionlis tudshlzatoknak, hiszen a szakmai profitlson tl ez ltal is elõsegthetõ ezen szegregldott, kapcsolathinyos vrosnegyedek viszszahelyezse, jraintegrlsa nemcsak szûkebb, hanem tvolabbi krnyezetkbe is.
A 13 tematikus hlzat kzl a lyoni vezetssel rendelkezõ Regenera hlzat profiljt a sajtos trsadalmi szszettelû vrosrszek integrlt regenercis tevkenysgei, illetve a lakossgi rszvtel lehetõsgeinek feltrsa kpezi.
A projekt 2004–2006 kztti idõszakban szmos workshopot rendeztek meg, ahol az azonos problmkkal kzdõ vrosok regenerciban szerzett tapasztalataikat cserlhettk ki. Az nkormnyzati s kutatsi szfrt egyarnt felvonultat transznacionlis egyttmûkds legutbbi esemnynek helyszne Budapest, azon bell is a Jzsefvros volt. Ennek rvid magyarzata lehet, hogy a VIII. kerlet a Corvin stny program s a Jzsefvros – Magdolna negyed szocilis vrosrehabilitcis program rvn a fõvros legjelentõsebb vrosmegjtsi programjai kzl kettõnek is otthont ad.
A budapesti workshop elsõdleges tmja a lakossg bevonsi lehetõsgeinek alkalmazsa volt az eltrõ tpus vrosrehabilitcis programokba. Tartalmilag jelentõs klnbsg van az olyan programok kztt, ahol a program elõre el van dntve, s a participci csak utna kvetkezik (pl. URBAN), vagy fordtva, elõszr a participci frumt alaktjk ki, s utna ez a frum dnti el a program tartalmt – llaptja meg a Regenera magyarorszgi koordinlst vgzõ Vroskutats Kft. tanulmnya, amely mr a projekt tapasztalatait dolgozta fel.
A Jzsefvrosban is rszt vevõ Lyon vrosa vatosan, meditorokon keresztl vonja be a lakossgot egyes krdsekbe, Belfast egyforma slyt ad a lakossgnak s a hivatalos kpviselõknek, Berlin s Birmingham tbbsgi slyt ad a helyieknek. Az egyik legnehezebb feladat ppen a bevons mrtknek, arnyainak megtallsa. Ezt sugallja a lyoni alapelv is, mely szerint tisztban kell lenni azzal, hogy nem lehet mindenkivel egytt dolgozni – ll a beszmolban. A sok egyb feladat kzl a msik legkritikusabb taln azon intzmnyek, helyek, terek, szervezetek s szervezeti formk megtallsa vagy ppen kialaktsa, amelyek a folyamat belsõ kataliztoraiv vlhatnak.
Magyarorszgon elõszr a Jzsefvrosban, a Magdolna negyed program keretben folyik ksrlet arra vonatkozan, hogy a nemzetkzi tapasztalatokat figyelembe vve valsuljon meg egy szubszidiarits elvre alapul vrosmegjtsi beavatkozs egy nagyvros 12 ezer fõs negyedben.
Minl tbb slyt kap a helyi lakossg, minl nagyobb szerepet sznunk a szomszdsg szmra, minl tbb lehetõsget nyjtunk a kzssgnek ahhoz, hogy rszt vehessen a dntsek meghozatalban, annl nagyobb esly knlkozik arra, hogy elmozduljon, aza
z kialakuljon egyfajta integrlt gondolkods, amely j alternatvt jelent az nkormnyzatok szoksos szektorilis megkzeltsvel szemben.
Horvth Dniel
Rv 8 Rt.
HTTR
• A HU2003/004-437.05. 05.-KM/34-1. szm, kzpsõ-jzsefvrosi rehabilitcis akciterleten a Fut utca Horvth Mihly tr s Prter utca kztti szakasznak megjtsa cmû projekt az Eurpai Uni pnzgyi tmogatsval valsult meg. A jelen dokumentumban kifejtett nzetek a jzsefvrosi nkormnyzat vlemnyt tkrzik, ami nem felttlenl egyezik meg az Eurpai Uni hivatalos vlemnyvel.
|