des grundok - Ingatlanfejleszts a Jzsefvrosban
Somlydi Nra - Magyar Narancs
2005.10.13.
Vad dolgok trtnnek a Jzsefvrosban. A Corvin mozi mgtt kt tmb helyn hatalmas grund ttong, egy Prter utcai hz falt egy leend vrosrsz alaprajza tmasztja: itt zajlik a Corvin stny ptse, az elmlt szz v taln legnagyobb budapesti ingatlanfejlesztsi akcija.
A legkevesebb, hogy a beavatkozs az pletllomnyba s a lakossg letbe drasztikusnak minsthet: 2012-re, mire megvalsul a Corvin mozi-Prter utca-Szigony utca-lli t ltal hatrolt Corvin Stny Projekt (CSP), az egykori pletek j rszt jak foglaljk majd el, s az eredeti laki helyett is ms emberek lakjk majd a krnyket. A kerlet vezetse piaci eszkzk segtsgvel prblja visszaszortani a nyomort s a gettt a Jzsefvrosban, ennek minden trgyi s emberi kvetkezmnyvel egytt. Ugyanakkor a nyolcadik kerleti komplex vrosrehabilitcis programnak a CSP "csak" a legltvnyosabb foltja.
Az els gondolat: pnz az nincs
Az lli t s a Baross utca kztti, az Ills utcig nyl terletre - teht a CSP-re is - vonatkoz els rvnyes rszletes rendezsi tervet (rrt) Perczel Anna vrosptsz dolgozta ki kzvetlenl a rendszervlts eltt. A terv - amit rszletes rtkfelmrs s Ladnyi Jnos szociolgiai kutatsa elztt meg - a rgi pesti zsidnegyed rehabilitcis javaslathoz hasonl gondolkodst tkrz: a legtbb plet megtartsval javasolja a vrosrsz fellaztst, s a foghjtelkeken keresztl rajzol egy "csalinkzva halad" zld stnyt a Corvin mozitl a Fvszkertig. Az rrt szerint a stny kialaktsa tmbrl tmbre haladt volna, prhuzamosan az azt szeglyez pletek feljtsval, a laksok egybenyitsval s komfortostsval. Miutn a szablyozs 1989-ben hatlyba lpett, ugyanezen a znn bell kt kisebb terletre vonatkoz rrt-t is elfogadott az nkormnyzat, amely a Klinikk krnyknek s a befejezetlen "Szigony krt" nyomainak rendezsre vonatkozott, s jelents pletbontsokkal szabadtott volna fel helyet j ingatlanok szmra. Br az egsz terlet rehabilitcis tilalmi listn volt, a kilencvenes vek elejn lezajlott a jobb minsg laksok privatizcija (az lli t, a Prter utca s a krt mentn), s sok romos hzat le is bontottak. A tervekkel prhuzamosan, m tlk nmikpp fggetlenl a MaHill Mrnki Irodban kszltek hasznostsi tanulmnyok.
A kilencvenes vek kzepn a jzsefvrosi nkormnyzat szeme eltt a ferencvrosi rehabilitcis minta lebegett, aminek tizent vvel azeltt a mintegy egymillird forintos llami tmogats adta meg a kezd rgst; az ingatlanok rtkestst az nkormnyzattl fggetlen SEM IX Rt. vgezte. A jzsefvrosi lehetsgeket 1996-ban a MaHill s a SEM IX vrosfejlesztsi tanulmnyai trtk fel, melyek alapveten tmbrehabilitciban gondolkodtak, s tbb-kevesebb bontssal jr alternatvkat tartalmaztak egy zld folyos kialaktsra is, Perczel Anna s Aczl Gbor tervei alapjn. Ezek a k-srletek a 15-20 ves folyamatban hatalmas nkormnyzati nrsszel szmoltak (a terlet elksztsre krlbell msfl millird, a feljtsra csaknem tzmillird forinttal), a kivitelezs kltsgnek pedig a kzelbe sem rt volna az ingatlanrtkeststl remlt, hozzvetlegesen ktmillird forintra becslt bevtel.
Az nkormnyzat valjban csak 1996-ban bredt r arra, hogy a bels-jzsefvrosi tmbk feljtsa - amit a nyolcvanas vek ta prbltak befejezni: tbbek kzt ekkor jult meg a Mikszth Klmn tr - kirti a kasszt, s nem hoz be semmit. Ekkor a rehabilitcis forrsokat tcsoportostottk a krton tlra, s elrendeltk az elidegentsi tilalmat a Jzsef krt-Baross utca-Szigony utca-lli t znban. Br a terletre vonatkoz pontos felmrsek ekkor mg nem kszltek, a teljes kerletben minden harmadik laks nkormnyzati tulajdonban volt, a komfort nlkliek arnya meghaladta a 20 szzalkot, a Kzps- s Kls-Jzsefvros egyes krzeteiben 80 szzalk felett volt az egyszobs laksok arnya.
Vltoz koncepcik: legyen pnz!
A fordulat a Jzsefvrosi Rehabilitcis s Vrosfejlesztsi Rt. (Rv8) fellpsvel ksznttt be 1997-ben. A vrosrehabilitci folyamatnak menedzselsvel megbzott cget a jzsefvrosi s a fvrosi nkormnyzat alaptotta (rvid idre az OTP is beszllt, ma 60,1 szzalkban jzsefvrosi, 39,9 szzalkban fvrosi tulajdonban van). A Rv8 a klnbz terletek karaktere s jvkpe alapjn differencilt rehabilitcis stratgikat megfogalmaz programtervet dolgozott ki, melynek hossz tv clja a szlms znk lecsszsnak megfkezse s az egyes terletek piaci helyzetnek javtsa volt. A Corvin mozi-Prter utca-Szigony utca-lli t ltal hatrolt terlet itt mr nll, "rehabilitcis ingatlanfejlesztsi akciterletknt" jelenik meg, ahol a magnbefektetk fel-lpstl viszonylag rvid idn bell ltvnyos vltozst remlnek, folytatva a Corvin mozi feljtsval elindult fejldst.
A 2000-tl Corvin-Szigonynak nevezett projektterlet pletllomnynak felldozst a rengeteg foghj (szinte minden harmadik telek) s a kevs rtkes plet indokolta (az eredeti llapotrl lsd keretes rsunkat). A 2002-es llapotfelmrs szerint a terleten lv 2400 laks fele tlagosan 35 ngyzetmter alapterlet brlaks volt, a Prter utct s az lli utat sszekt mellkutckban hromnegyedk frdszoba nlkli, s majdnem minden hz letveszlyes llapot. A terleten tvezet stnyt a Rv8 immr kiegyenestett vonalvezetssel kpzelte el, a rszleteket a 2001-es kerleti szablyozsi terv (kszt) rgztette. A stny e szerint a mozi mgtt indul, kt tmb utn kiszlesedik, majd a Bkay utctl ismt elkeskenyedve, lakhzak kztt vezet el a Szigony utcig, egy leend, a Klinikkhoz s a SOTE-hoz tartoz kutatsi-oktatsi kzpontig. A kszt szerint magntulajdonban van a bontand szzegy hz 1100 laksnak 29 s a megmarad laksok 82 szzalka. A stny ptszeti kialaktsra tletplyzatot rtak ki, majd kzbeszerzs tjn vlasztottk ki a kzterletek tervezit.
"Szmunkra kezdettl fogva az volt a krds, hogy hogyan tudnnk meglltani a gettsodst, s emberi laksokat s mlt krnyezetet adni az itt lknek" - exponlja a tmt Molnr Gyrgy, a jzsefvrosi nkormnyzat vrosfejlesztsi s laksgyi tancsnoka, MSZP-s kpvisel. "Van egy nehezen jrhat svny a szplelk, magukat a praktikumtl tvol tart rtelmisgi elkpzelsek s a praktikumra hivatkozva dl korrupci kztt. Az egsz arrl szl, hogy megprblunk ezen az ton vgigmenni." Ezt a szndkot fogalmazza meg Jzsefvros 2002-es, tizent ves komplex rehabilitcis stratgija is, amely szocilis vrosrehabilitcis akciterletknt jelli meg a Magdolna negyedet - ami fldrajzilag az egykori prostitcis vezet tszomszdsgba es Magdolna utct s keresztutcit jelenti -, s ingatlanfejlesztsi znaknt rajzolja krbe a CSP terlett. Mindez korntsem azt jelenti, hogy a projektbl finanszrozhatv vlik a Magdolna negyed szocilis rehabilitcija, hanem azt, hogy ha a prhuzamosan indul akciterleti munka sikeres, akkor a CSP ingatlanpiaci s trsadalmi rtelemben is magval hzza a Prter utcn tli lerobbant rszeket.
"Van, amikor az rtkmegrzs hoz rendbe egy terletet, s van, amikor elszakad a film, s j forgatknyvet kell rni. Ez a filmszakads esete. Kezdettl fogva vrosrehabilitcirl, azaz az let s a pozci visszaszerzsrl beszltnk - mondja Alfldi Gyrgy ptsz, a Rv8 Rt. vezrigazgatja. - A Rv8-nak a rehabilitcis akciterletek kijellse utn hrom clja volt: a kerlet imidzsvltsa, a nagyon rossz minsg laksok kiiktatsa s piaci partnerek magunk mell lltsa. A Corvin-Szigony terleten a hrom clnak alrendeltk a hzakkal kapcsola-tos dntseket, de leszgeztk a prioritsokat, amelyek ha csorbulnak, akkor baj van. Trtnelmi hagyomny a Jzsefvrosban a szegnysg, de mirt ktelez folytatni?" - sszegzi Alfldi. A Rv8 szerepe a tzves folyamat sorn a program kitallsa, kidolgozsa s a sokszerepls folyamat sszehangolsa, tbbek kztt az nkormnyzati feladatok menedzselse, azaz az ingatlanok kirtse, a lakk tkltztetse, a bonts, a megmarad pletek feljtsa, a kzm- s kzterleti program megvalstsa. Az ingatlanok felett a Rv8 a 2001-ben kttt opcis szerzds alapjn rendelkezik vteli joggal.
A cg ptszei s szociolgusai szerint a program tvlati clja, hogy az j arculat s trsadalm vrosrsz el tudja magt tartani, ugyanakkor Budapest is nyerjen egy nagyvrosi atmoszfrj negyedet. Ezt a folyamatot indtja be a "vonz vrosi termk" kialaktsa, amely plyakezd rtelmisgieknek, a vrosbl egybknt kikltzni, vagy az agglomercibl visszakltzni kvn fiatal kzposztlybeliek szmra jelent a Belvroshoz kzeli alternatvt. A csbts erejt - s a hzak ledzerolsa miatt a projekt legvitatottabb pontjt - az j kzterletek teremtse, azaz a terletet tszel stny s a kiszlestett keresztutck adjk.
"Ha elmletben elfogadjuk, hogy szksg van a nyomor srsgnek oldsra, akkor valahol lpni kell. Kivlasztottuk azt a helyet, ahol ez a legkevesebb krral trtnhet meg" - mondja errl Molnr Gyrgy. A bontsra sznt terletrl kikltz (krlbell egyharmad rszben roma) lakossg szmra felknlt alternatvknl alapvet szempont volt, hogy a lakscsert vlasztk a kerletben maradhassanak, s a komfort nlkli laksokban lk is komfortosakba vagy nyugdjasotthonokba kltzhessenek. Az adatok szerint a kerlet elkerlte a dzsentrifikl rehabilitci csapdjt, amibe a Ferencvros annak idejn beleesett: ott a megemelkedett rezsikltsgeket kifizetni nem kpes, illetve a jogcm nlkli lakk nagyjbl a dzsumbujba s a nyolcadik kerletbe, ppen a Corvin mozi mg kerltek t. A CSP els temben a Vajdahunyad s a Fut utca kztti rszrl kikltztt ktszz csaldbl szztven a Jzsefvrosban maradt, a tbbiek a vros ms rszein vettek lakst.
Az ingatlanfejlesztssel sszefond vrosrehabilitcis program megdolgoztatta a szakmt. "A Rv8 j ptszeket kr fel, s a legsszetettebben foglalkozik a rehabilitcival. De embertelennek tartom, hogy leromboljk a negyedet; ezt Nyugaton sehol sem nevezik vrosrehabilitcinak" - kommentlja Perczel Anna. "A terleten nem volt memlk, ezrt a kerlet olyan tervet menedzselt, ami az egsz terlet bontsval jr" - fogalmaz Vizy Lszl, a Kulturlis rksgvdelmi Hivatal (KH) terleti kpviselje. Memlknek a KH vgl kt pletet nyilvntott - a Tm utcai Tncsics-hzat s a Nagytemplom utca 32.-t -, a vita egy harmadik pleten folyt.
"Az ptett krnyezetet fejlesztgetni, alaktgatni kell, s csak nagyon indokolt esetben szabad drasztikusan hozznylni" - szgezi le Ladnyi Jnos, aki a Rv8 felbukkansa ta a projekt egyik f ellenzje. (Indokait rszletesen lsd lapunk 50-51. oldaln. - A szerk.) Ladnyi a fvrosi s llami szubvenci sszer s jobban ellenrztt felhasznlst javasolja, mert nem ltja "a garancikat arra, hogy az nkormnyzat a bevteleit a Magdolna negyed trsadalmi rehabilitcijra fogja fordtani, s fl, hogy ugyanaz trtnik, mint az nkormnyzati laksvagyon rtkestsekor. Ma azrt bontanak a stny terletn, mert a bevtelek elmaradtak vagy msra mentek el. Attl tartok, hogy elbb-utbb a Magdolna negyedben is nagy bontsok lesznek" - vzol fel Ladnyi egy eltr jvkpet.
Lett pnz
A Corvin mozi mgtt kirtett terlet hasznostsra 2000-ben tendert rtak ki, ami azonban els krben - az Enix Pro Tocsik-gybe keveredett gyvezetjnek szereplsvel - meghisult. A msodik, nemzetkzi tender eltt a Rv8 az Ecorys Magyarorszg Kft.-vel kzsen pnzgyi megvalsthatsgi tanulmnyt ksztett, amely megllaptotta, hogy olyan befektetre van szksg, aki biztostani tudja a tz vre vettett, 2003-as becsls szerint 14,5 millird forintos nkormnyzati program forrshinyt. A remnybeli magnbefektetnek azt knltk, hogy - a kerlettel s a Rv8-cal kzsen kialaktott szablyozsi keretterv lehetsgein bell - hasznosthatja a hszhektros terletet; ezrt kzel tmillird forint bevtelre szmtottak.
A 2002-ben jbl kirt tender msodik forduljbl a Corvin Rt. (ngy ptipari cg: a Kzpletpt Rt., a Baucont Rt., a Hrosz Rt. s a Kipszer Rt. konzorciuma) kerlt ki nyertesknt, szemben a Vegypszer s a Mahd2000 alkotta Jzsefvrosi Ingatlanfejleszt Konzorciummal, amely hasonl fizetsi konstrukcikkal, de eltr vrostermkekkel s egyttmkdsi javaslatokkal plyzott. A Corvin Rt. ksbb, 2004. jliusban a Futureal Csoport 75 szzalkos tulajdonba kerlt, a maradk negyedrsz a Kipszer Rt.-nl maradt (a rszvnyek kivsrlsa jabban folyamatban van). A Futureal elnk-tulajdonosa, dr. Fut Pter, a Munkltatk s Gyriparosok Orszgos Szvetsgnek trselnke a budai La Siesta lakparkok ingatlanfejlesztsi projektje utn vgott bele a 125 millird forintos Corvin stny beruhzsba. A cgcsoport egyik tagja a tzsdn jegyzett Futureal 1 Ingatlanbefektetsi Alap Rt., amit ktmillirdos alaptkvel vettek nyilvntartsba 2004 tavaszn.
Az nkormnyzati program a tzves pnzgyi terv szerint sszesen 18 millird forintra rg, ennek 40 szzalkt kerleti forrsbl, 30 szzalkt a projektbevtelbl, 20 szzalkt fvrosi tmogatsbl, a maradkot kormny-zati, illetve EU-s forrsbl teremti meg az n-kormnyzat, amely az vi 20 millirdos kltsg-vetsbl gazdlkodja ki a res rszt. Mindez teht azt jelenti, hogy az nkormnyzat lnyegben mintegy 5 millird forintrt adta el a befektetnek a projektet meg a korbbi lakktl s hzaktl megtiszttott ptsi telkeket; s maga (illetve a fvros, a kormny, az EU - a kz) 13 millirdot ldoz a lakk elhelyezsre, a bontsra, a feljtsra, valamint a kzterek kialaktsra. A terep most mr a gyakorlat: a helyhatsg felvette az sszesen 4,5 millirdra takslt hitel els rszt (2,5 millirdot), ezt kveten a Rv8 j, illetve feljtott laksokba kltztette az els tem lakit, s lebontatott 22 hzat.
A Futureal a projekt els temt telekngyzetmterenknt 60 ezer forint feletti ron vette meg, s 2005 szeptemberben letette az esedkes egymillird forintot az nkormnyzat asztalra. Ebbl az sszegbl megy tovbb a projekt kzssgi programja, tbbek kztt ebbl ptik meg - tervplyzatok alapjn - a msodik szakaszban kikltzk szmra t hzban a 150 nkormnyzati brlakst is. A 852 millis feljtsi program a 42 trsashzat s a nyolc nkormnyzati tulajdon pletet rinti, kztk a kt memlk pletet.
Tatr Tibor, a Futureal Ingatlanfejleszt Kft. projektigazgatja gy vlekedik a szerepkrl: "Ha megszletik a kzelhatrozs egy leromlott vrosrsz helyzetnek megvltoztatsrl, az rengeteg szereplt ignyel. A kzmegtls szerint ebben a folyamatban a befektet mindig negatv figuraknt jelenik meg, holott a vltozshoz elengedhetetlen, hacsak nem akarjuk megint a szocializmust pteni." A befektet fellpse valban nem csekly bizalmatlansgot keltett. "Meg kell mutatni, hogy mit tud a mai ptszet, de nem biztos, hogy az ingatlanfejlesztnek kell vezetnie a ceruzt" - mondta Koszor Lajos, az 1998-as stnyvltozat tervezsben is rszt vev vrosptsz.
A terleten s a Rv8-ban is tulajdonosi jogkrrel rendelkez fvrosi nkormnyzat kezdettl fogva tmogatta a projektet. Amita csak ltezik a vrosrehabilitcis, azaz laksfelj-tsra s -vsrlsra fordthat plyzati keret (1998), illetve a kzterleti s zldterleti rehabilitcira sznt forrs, a fvros jelents pnzekkel tmogatja a CSP-t. Ikvai-Szab Imre vrosfejlesztsrt felels fpolgrmester-helyettes (SZDSZ) szerint "a szakirodalomban nincs kt egyforma rehabilitci, a kt szls eset a dolgok megrzse avagy gykeres talaktsa - magyarzza. - A Corvin stny nem tr el a vros szerves fejldstl. A forgalomcsillaptssal, a zldestssel mindazokat a komfortokat hozza, amelyekrl az urbanistk lmodoznak. A krds az: vajon a kz mit tudott volna tenni tks nlkl? Csontig lerohadt volna a terlet."
Legyen pnzem nekem is!
A Futureal a bepts nvelse rdekben s a 2002-es ptszeti plyzat tapasztalatai alapjn kezdemnyezte a kszt mdostst. Az j tervet jniusban trgyalta a fvrosi tervtancs, opponense Koszor Lajos volt. A korbbi vltozat beptsi mutatinak emelse lttn Koszor abbeli flelmt fejezte ki, hogy a szablyozs a terletre tervezett 2500-2800-as laksszm helyett akr 4000, negyven ngyzetmteres laks kialaktst is lehetv teszi, gyakorlatilag az "eltakartott Jzsefvros szociolgiai perspektvjt" villantva fel j krnyezetben. A szablyozsi tervek azonban nem tartalmaznak laks-mreteket, mindssze a beptsi kereteket, a tmbk kialaktsnak szablyait, az pletmagassg korltait adjk meg. "Azt a szereplt kerestk, aki vgig tud menedzselni egy tzves folyamatot. Ehhez olyan szablyozsi terv kellett, ami az ingatlanpiaci mozgsokhoz alkalmazkodni tud, de az engedlyezett terhelsen bell marad" - indokolja a terv vltozst Alfldi. A fvrosi szablyozsi kerettervben elirnyzotthoz kpest valban jcskn a megengedetten bell maradnak a mutatk, st a bonyolult mdon kikalkullt szmok mg a ferencvrosiak al is sllyednek. A terlet tlzott srtsre hivatkozva a fvrosi tervtancs nem fogadta el a mdostst, ami ennek ellenre - mivel az llsfoglals nem ktelez rvny - szeptember kzepn letbe lpett.
"Nem rzkelnk olyan szndkot, hogy negyven ngyzetmteres laksokban slichtolnk fl az embereket, gy nem is lehet l vrost csinlni" - ez Molnr vlemnye. Tatr Tibor ekkpp rnyalja a helyzetet: "2800 laks ptsnl az tlag ngyzetmterszmot a piac dnti el. Ha nem kell a piacnak, amit csinlunk, akkor szellemvros szletik, a befektet tnkremegy, s itt lhetnk a flig lerombolt vrosnegyed fltt tz v mlva is. Mi lhet belvrosi terletet akarunk." A piac, a profitmaximalizls s az lhetsg kvetelmnyei ltal teremtett jtktren a Futureal az els kt tmb ngyszz laks-nak tbbsgt a Ferencvrosban uralkod garzonnl, illetve a msfl szobnl valamivel nagyobbra tervezi, s a pesti prmiumszegmenst clozza meg vele. Ugyanakkor vrhat, hogy a "mrkanv" elterjedsvel felrtkeldik a terlet, s a lakssszettel a nagyobb laksok fel fog elmozdulni.
Nzzk mindezt bontsban. A cgcsoport 2012-ig a hat laktmb 182 000 ngyzetmterbe sszesen s hozzvetleg 50 millird forintot fektet (telekrral, ptsi s rtkestsi kltsgekkel egytt), ami ngyzetmterenknt tlagosan 275 ezer forintos kiadst jelent. Ha a nagy tbbsgben msfl szobs laksokat valban felveszi a piac, akkor a kt v mlva rtkesthet els tmbknl - 350 ezer forintos ngyzetmterrral becslve - a fejleszt legalbb hszszzalkos nyeresgre tehet szert.
A Corvin mozi mgl kereskedelmi passzzs vezet majd az irodavezet fel (igaz, ehhez a fvrosi tervtancs blintsa hinyzik mg), a cgcsoport az itteni 49 ezer ngyzetmter felletre 18 millird forint befektetst kalkull. A lakvezet els kt tmbjvel prhuzamosan tervezik a Vajdahunyad utca mgtti irodaznt, melynek 57 ezer hasznosthat ngyzetmterbe 28 millirdot fektet a Futureal. A lakvezet vgn, a Bkay s a Szigony utca kztt a most mg kevss definilhat, "jelkpszer" ptmny, kutatsi-fejlesztsi kzpont zrja a stnyt, a kzelben egyszer taln egy j zene-akadmiai plettel. A 77 ezer ngyzetmternyi hasznos terlet kialaktsra 29 millird forintot kltenek a jelenlegi pnzgyi terv szerint.
Ezrt a pnzrt
Hogy az j vrosrsz ptszete milyen lesz, az mg csak krvonalazdik (lsd keretes rsunkat). A magyarorszgi ptszszakma jelents rszt felvonultat korbbi plyzatok, workshopok s konzultcik utn tavasszal a Harvard Graduate School of Design s a BME hallgati is rszt vettek az ptszeti arculatformlsban, hogy a projekt irnt rdekld, m tl borsos rat kr vilgsztr Norman Fostert most pp csak megemltsk. A Corvin stny els kt laktmbjnek ptszeti koncepcijn tizenegy felkrt ptsziroda dolgozott, Csgoly Ferenc stdijtl Koszor Lajos s Noll Tams irodjn keresztl az Erick van Egeraat stdiig. Az pletek magassga a Prter utcai s az lli ti hzak szintje kztt kpzelhet el, a stny mentn 30 mteres, kijjebb 23 mteres pletmagassgokkal, a belvrosi udvaroknl tgasabb bels kertekkel, s a lakpletek kzt 36 mter szles stnnyal. A tervezs jelenlegi fzisban Tatr "Budapestbe ill, nem nosztalgiz, hanem azonosthatan 21. szzadi ptszet kialaktst" rzkelteti.
Hogy bevlik-e a jelents legitimcis deficittel indul CSP, az most mg kevsb mlik a szintterleti mutatkon s a homlokzatkialak-tson, mint inkbb a hossz tv kzs gondolkodson, ami a projekt szmtalan buktatja ellenre is a jzsefvrosi akciterletek sorst kell hogy szem eltt tartsa. A vros egy rsze, s vele egytt a mltjnak egy darabja is visszavonhatatlanul eltnt. Az pedig csak ezutn derlhet ki, hogy a CSP srn lakott vrosi zrvnyknt keldik-e majd a vrosba, vagy tjrhatv vlnak a szomszdos vrosrszek; s hogy valban magval hzza-e a CSP az ingatlanpiacot, no meg a lepattant Magdolna negyedet is. Csak ha biztosan tudjuk majd, hogy a rgi hzak restaurlsa helyett j rtkeket kapott a vros, akkor mondhatjuk majd ki biztonsggal, hogy nem nagy pnz- s vrosnyel jtkautomataknt valsult meg ez a fejleszts.
Ilyen volt, milyen lesz?
A Kzps-Jzsefvros Budapest els szuburbija volt, melynek egyik jellegzetes Tm utcai hzbl - ma memlk - "kocsiznak be a vrosba" a jobb sorsra vgy Tncsics-rokonok. A projektterlet eredeti beptse a vrosegyests s a msodik vilghbor kztti ptszeti stlusokat vonultatja fel, jelents lptkbeli klnbsgekkel az azt hatrol forgalmasabb utakkal. Ezek az utck - a harmincas vekbeli Corvin mozi krnyezete, az lli t 4-5 emeletes, vegyes stlus brhzai, a Prter utca eklektikus, helyenknt szecesszis, 2-3 emeletes hzai, no meg a Klinikk pletei - nagyvrosias bugyorknt veszik krl a keresztutck apr, egy-kt emeletes, klasszicista, romantikus, kora eklektikus brhzait. A hetvenes vekben felhzott Szigony utcai lakteleptl s a rehabilitci cmn vgrehajtott bontsoktl eltekintve a krnyken nem sok minden trtnt; a hzakrl mig leolvashatak a msodik vilghbor s az '56-os forradalom nyomai.
A CSP ptszeti katalgusban tbb tucat ptsz s ptszhallgat munkja sorakozik, de a kztrstruktrn s a vzlatos nagyvrosi vzin kvl semmi sem vgleges. A Harvard dizjnhallgati, mit sem trdve a belvrosi szablyozssal, magashzakkal szrtk tele a terepet; a mozi mgtti passzzst Guy Perry harvardi oktat s ingatlankirly tallta ki. Egy vzfelletekkel s plasztikkkal operl kztri koncepci egyszer mr megszletett, de nem ez lesz a vgs. A kt laktmbre kszlt sszesen tizenegy koncepciterv tbb-kevesebb sikerrel prbl emberi arcot adni a magas szintterleti mutatknak s a 65 szzalkos, helyenknt mg nagyobb bepthetsgnek az j telekstruktrban. Van, ahol a holland sztrptszet hatsa tnik fel, msutt posztmodern elemek vegylnek a stny menti keretes szerkezet, extra pletszrnyakkal bvtett beptsekbe. Az arculat nhol a lakparkon edzett gesztusoknak engedelmeskedik, a rutinon tlendl koncepcik viszont megprbljk tszellztetni a tmbket, kilyuggatjk a homlokzatokat, lakegysgenknt variljk a homlokzatnylsokat, s sszemossk az udvarokat a stnnyal. Nzni s szavazni a www.corvinsetany.hu-n lehet.
|