ptsz szemmel a Mtys trrl
2006. augusztus 1.
ROMAPAGE
A kzelmltban Budapest adott otthont annak az ptszeti workshopnak, ahol egy hten keresztl a VIII. kerleti Magdolna-negyed ptszeti problmira kerestk a vlaszokat a tbb orszgbl sszesereglett ptszhallgatk. Az immron komoly hagyomnyokra visszatekint rendezvny egyik szervezjvel, Szentirmai Tamssal beszlgettnk a sorozatrl s a mostani tapasztalatokrl.
Milyen szempontok, gondolatok vezettk nket, amikor nhny ve elkezdtk szervezni a workshop-sorozatot Budapesten?
A workshop tlete 2001-ben merlt fel elszr, mg ptszhallgat korunkban. sztndjas tanulmnyutakon gyakran tapasztaltuk, hogy klfldn egy sor olyan lehetsg van a szigoran vett egyetemi oktats mellett, amiben nagyon sok izgalom rejlik. Ilyenek voltak azok a nhny napos workshopok is, amelyeken egy-egy problematikt jrtak krl a hasonl szakterletekre specializld fiatalok. Radsul, arra is akadt plda, hogy ezen egyttgondolkodsnak kvetkezmnye, konkrt eredmnye is lett.
Ennek hatsra kezdtnk el gondolkodni egy vente megrendezend budapesti workshop ltrehozsn. Fontos szempont volt, hogy a helyszn ne az egyetem legyen – ahol, valljuk be, meglehetsen „kiszakadt” mdon folyik az ptszet oktatsa –, hanem „kzeltsk” a trsadalom fel. Megkeressnkre a Traf csaknem azonnal jelezte, hogy nekik tetszik az tlet. k ugyanis kortrs mvszetekkel foglalkoznak, amihez kapcsoldhat az ptszet. Ezutn kezdtnk el olyan budapesti problmkat nzegetni, amiket rdemes lehet krljrni.
Milyen tmkra fkuszltak a workshopok az elmlt vekben?
A legels tma – akrcsak az idei – a VIII. kerlethez ktdik. Akkoriban volt a Corvin–Szigony Projekt felfutsa. A bontsok mg nem kezddtek el, m nagyjbl mr krvonalazdtak a tervek, megvolt az alapkoncepci. Azt tztk ki, hogy egy szelett nzzk meg a projektnek, mikzben a projekt egszt is megprbljuk valamennyire tgondolni. A kvetkez vben a Traf bvtsre fkuszltunk. Definilni prbltuk, hogy mi is az a Traf, hogyan bvlhet, milyen a viszonya a vrossal, illetve azzal a vrosrsszel, ahol tallhat. A harmadik workshopon – amikor mr kls konzulenseket is bevontunk az egyttgondolkozsba – a rozsdaznkra, azaz a Hungria krt s krnyknek volt ipari s ma mr nem hasznlt terleteire, illetve e znk kezelsre irnyult a figyelem. Ez is egy olyan krds, ami ma aktulis, m nem folyik trsadalmi diskurzus arrl, hogy mi ezeknek a terleteknek az aktulis llapota, hogyan mkdnek. Nem vletlen, hogy aztn a beruhzsok nem egy tgondolt vrosi koncepci mentn valsulnak meg.
Az emltett tmk kzl szinte mindegyik a rehabilitci tgabb tmakrt rinti. Milyen megfontolsok alapjn trtnt mindez gy?
Egyrszt a nagyobb lptk egy egyhetes intenzv koncepcinak sokkal inkbb megfelel. Msrszt Budapest aktulis vrosptszeti problmi dnten nem hzjellegek. A fvrosnak szmos olyan hatalmas kiterjeds terlete van, amelyek rendezsre nincs tfog koncepci. Egy plyakezd ptsz szmra izgalmas felvets, hogy vajon mit lehetne tenni egy-egy ilyen nagy kiterjeds terlettel, mik lehetnnek azok a rehabilitcis lpsek, mdszerek, amelyek mkdni tudnnak?
Mik a problmafelvetsek az idei „terepen”, a Magdolna-negyedben? Egyltaln, mirt pont a Mtys tr s krnykre esett a vlaszts?
Tavaly az olasz rsztvevkkel kzsen talltuk ki, hogy kezdjnk el foglalkozni az eurpai roma kisebbsg helyzetvel, s szervezznk roma workshopokat. Ehhez sikerlt megtallni azokat a fiatalokat Eurpban, akik szintn nyitottnak mutatkoztak a problematikra. Szintn felvettk a kapcsolatot a krdssel foglalkoz roma civil szervezetekkel, ptszekkel, akik kzl a legtbben a Mtys tr s krnykt javasoltk helysznknt. A IX. kerleti Dzsumbuj sorsa ugyanis teljesen bizonytalan s az akkora problmkkal kzd, hogy ahhoz ptszknt nem lehet hozztenni. A Mtys trrl viszont a legtbben gy vlekedtek, hogy alkalmas terep lehet, mivel abszolt benne van a vros vrkeringsben.
Az nem jelentett problmt, hogy a Mtys tr s krnyke a tavaly ta fut szocilis vrosrehabilitcis projekt affle „ksrleti” s viszonylag nagy figyelmet kap helyszne?
Taln valban szerencssebb lett volna, ha a Rv8 ltal koordinlt Magdolna-projekt nem ezen a terleten folyik. Val igaz, a Magdolna-negyed szocilis vrosrehabilitcis programja mr elgg elrehaladott llapotban van, s nem lehet tudni, hogy a folyamatokra mennyire lehetnek hatssal a workshop felvetsei. Ebbl a szempontbl egy teljesen szz terlet jobb vlaszts lett volna, ahol mi generlhattunk volna valamit. A Rv 8 fell mindenesetre szimpatikus gesztus volt, hogy jeleztk, ket mindenkppen rdekli a workshop.
Mdszertanilag melyek voltak a mostani workshop legfontosabb kiindulpontjai?
Amikor azt talltuk ki, hogy a Mtys tr s krnykre fkuszlunk, megprbltuk a krnyket kisebb terletekre s telkekre leszkteni. Mindez azonban csak gy kpzelhet el, ha a csoportnak van egy tfog kpe, koncepcija a krnyk rehabilitcijnak egszrl. Azt kvntuk vgiggondolni, hogy e koncepci szerint egy-egy konkrt helyen mi trtnhetne. Vgl a legtbb csapat vlasztsa egy Dank utcai telekre esett, amely a hajlktalanelltval szemben fekszik, s amely mellett a krnyk ptszeti szempontbl taln legproblematikusabb plete tallhat. Ezen a krnyken vannak a negyed legkevsb komfortos hzai.
A ngy munkacsoport mindegyike egszen ms kzeltetst alkalmazott. Mindegyikknl lnyeges alapvets volt azonban az, hogy egy ptsz ne akarjon egy komplex szocilis vrosrehabilitcis programot kitallni – mr csak azrt sem, mert ahhoz nagyon sok ms szakterlethez kellene rtenie –, hanem azokat a f clkitzseket hatrozza meg, amelyek megvalstshoz egy ptsz bevonhat. Mi teht elssorban azt vizsgltuk, hogy az adott hznl vagy teleknl milyen ptszeti hozzllssal tudjuk a leginkbb elmozdtani a rehabilitcit.
Mennyire volt lnyeges a humn aspektus? A szocilis vros-rehabilitcis egyik alapttele, hogy az emberek kerljenek a kzppontba.
Mi is valljuk: a negyed fizikai megjtsa csupn sokad rend krds. Nlunk is izgalmasabb volt, hogy olyan tereket hozzunk ltre, amik munkahelyet teremthetnek, az oktats s a szocilis elltst sznvonalt emelhetik. Megnzni pldul, hogy a foghj-telkek, a leromlott pletek milyen pozitv folyamatokat segthetnek el.
A Mtys tr sarkn pldul lthat egy hatalmas tzfalakkal krlvett kis plet. Felmerlt a krds: vajon ezt hogy lehetne gy talaktani, tformlni, hogy valamilyen rtket hozhasson ltre. Kiderlt, hogy rgen itt kis mhelyek mkdtek. Akkor mi lenne, ha megint mhelyek lennnek itt, amely befogadn a krnyken lak kzmveseket s iparmvszeket? Nyilvnval, hogy e mgtt nemcsak kpzmvszeti megfontolsok hzdnak meg.
Hogyan prbltak a csoportok kapcsolatba lpni a helyi lakkkal?
Nagyon sokszor voltunk kint a terleten. A mostani workshop – amelyre egybknt 9 orszgbl 30 fiatal rkezett – egy 2-3 rs kzs stval indult. Ezen a „terepszemln” igyekeztnk megismerni az ott lakkat, szba elegyedni velk, k hogy vlekednek a lakhelykrl, szmukra mik a legfontosabb gondok, problmk. A ht folyamn aztn a csapatok kln-kln is visszajrtak, s folyamatosan tartottk velk a kapcsolatot. Az egyik csapat pedig kifejezetten a helyi kzssg bevonsval szervezett akcikat – nagyon interaktv s igen ers kapcsolatot hozva ltre. Az egyik legfontosabb tapasztalat ppen az, hogy az emberek fell igny mutatkozott arra, hogy igenis rdekeltt legyenek tve a lakkrnyezetk sorsnak alakulsa irnt, s hogy lssk, ppen mi trtnik ott.
A lakk megfogalmaztk a terleten zajl szocilis vrosrehabilitcival kapcsolatos kritikikat is?
A Magdolna-projekt lefolysrl kevs sz esett. Egyrszt azrt, mert mg – a korbban elmondottak ellenre – viszonylag kezdeti stdiumban van, s nincsenek kzzelfoghat kvetkezmnyei. Msrszt, az egyes lakknak sokkal komolyabb problmi vannak annl, mint hogy a szocilis rehabilitcis projektet kvessk. Helyette mindenki a szemlyes problmirl beszlt – arrl, hogy milyen nehz a rezsit elteremtenie, hogy nincs frdszobja, s hogy ezrt neki milyen nehz a gyerekeit elengedni iskolba. Elssorban teht inkbb a csaldhoz nagyon ersen ktd problmk merltek fel.
A fiatal ptszek rszrl szletett valamilyen jdonsg varzsval hat felvets a mostani egyhetes egyttgondolkods alatt?
Az jdonsg, az j felvetsek „zloga” a nemzetkzisgben rejlik. Az iderkez dikok ugyanis olyan szemmel ltjk a problmkat, ahogyan mi mr nem tudjuk azokat szemllni, mivel mr rgta benne lnk. Ha egy konkrt pldt kellene mondanom, taln az egyik csapat mostani munkjt emelnm ki. k nem ptszeti dolgokkal kezdtek el foglalkozni, hanem azt mondtk, hogy az ptszetet meg kell elznie az aktivits felkeltse az ott lk szempontjbl. k egy kis kzssg bevonsval akcikat kezdemnyeztek. Az els alkalommal elkezdtek egy Dank utcai res telken szemetet szedni, amihez szp lassan csatlakoztak a szomszdok. Ksbb gyerekekkel rajzoltak egytt. Harmadik alkalommal egy kis kertet hoztak ltre a helyiekkel: nvnyeket ltettek, ezt krbekertettk tglval, egy kicsit megntztk, majd meg beszltk, hogy kzsen poljk a kertet. Magyarorszgon nem tl gyakori, hogy ilyen jelleg kezdemnyezsek legyenek egy-egy lakkzssggel vagy csoporttal.
Mennyiben volt cl, hogy a munkacsoportok gondolatait tvzzk; trekedtek-e szintzisre?
Nem volt cl, hogy a ngy koncepcibl ltrehozzunk egy nagyon erset, mert teljesen ms a megkzeltsk, mr terletekre fkuszlnak. Mg a problmaflvets is egszen mshonnan indult. Viszont izgalmas lehet levonni az egyes mdszerek, koncepcik tanulsgait. Ha mindegyiknek a legfbb ernyt egyms mell rakjuk, az egy ers kiindulst jelenthet. A kvetkez roma workshop-sorozat alkalmval mr ily mdon fel tudjuk hasznlni a mostani tapasztalatokat.
Emltette, hogy az els workshop tmja a Corvin–Szigony Projekt volt. Mra mr jl lthatk ennek a beruhzsnak az eredmnyei, hiszen a Corvin mozi mgtti terleten igen elrehaladottak a bontsi munklatok. ptszknt hogyan ltjk, miknt tlik meg ennek a projektnek a lefolyst?
A Corvin–Szigony Projektrl nehz azt mondani, hogy jzsefvrosi program. A terlet itt tallhat, m a lebonyolt nem az nkormnyzat, hanem egy vrosi s kerleti tulajdon trsasg. Lptke miatt is inkbb egy vrosi projektrl van sz. Jmagam egybknt egyelre kevss ltom a VIII. kerlet tbbi rszre val kvetkezmnyeit – igazbl a Mtys tr s krnykre sincs igazn hatsa. Mintha kt kln vrosban zajlana a kt projekt. A Corvin–Szigony Projekt hosszas elkszletek sorn szletett meg, s egyarnt lehet kritizlni s tmogatni. Eredmnyei vtizedek mlva fognak kiderlni, ezzel egytt az is, hogy pozitv hatsa lesz-e, fog-e mkdni, avagy sem. Szinte biztos, hogy hatsai a kerleti lptknl sokkal nagyobb lptkben lesznek rezhetk. Remljk, hogy gy fog megvalsulni, ahogy mondtk s a kerlet hasznra vlik. Ezt azonban nem lehet megmondani elre, s nem is lehet beleltni az egsz projekt struktrjba. Hozzteszem: ez sem az a rehabilitcis projekt, ami nagyon ki lett volna beszlve.
t ves mlttal amgy hogyan ltjk: felvetseik, tapasztalataik beplnek-e az adott terletek rendezsekor?
Az elejn mg igen ersen hittnk abban, hogy bele lehet szlni konkrt gyekbe, s tleteket lehet adni. Ma mr egyre inkbb gy tnik, hogy inkbb affle tanulmnyokknt tudnnak mkdni. Persze izgalmasabb lenne, ha javaslatainknak meg tudnnk nyerni a dntshozkat, a beruhzkat. m ma mg kevss veszik komolyan civil kezdemnyezsnket.
A helyi (kerleti, fvrosi) dntshozk megnyerst illeten most mire szmtanak?
A tbbszr emltett nemzetkzisgtl remljk, hogy sikerl magasabb frumokon is bemutatni. Clunk, hogy egy minl inkbb sszeszedettebb dokumentlt anyagot rakjunk le az asztalra, ami komolyan vehet s nem mondhat r, hogy semmis. Remljk, hogy megltsainkat sikerl minl tbb helyen bemutatni, eljuttatni, s aztn csak remnykedni lehet, hogy lesz komolyabb kvetkezmnye.
Tbbllomsos roma workshop-sorozatrl beszlt. Hol lesz a kvetkez ilyen jelleg rendezvny?
A kvetkez roma workshop Rmban lesz most sszel. Szndkosan gy talltuk ki, hogy srn egyms utn legyenek ezek a programok. Msfl v alatt kvnjuk megrendezni az t workshopot. Clunk, hogy a tapasztalatok ne felejtdjnek el, s hogy egyre tbben halljanak rla.
Rcz Attila – RomaPage
(Kpek forrsa: http://bpworkshop.hu/)
|