Szocilis pkhlt fonnak a „nyckerbe”
2006. mjus 29.
ROMAPAGE
A mai napon elkezddtt az a kt s fl napos szakmai konferencia, amely az bredsek Alaptvny s a Jzsefvrosi nkormnyzat HEFOP-plyzat keretben megvalsul kzs programjt indtja el. Az Egytt elnevezs projekt clja, hogy klnbz terleten dolgoz szakemberek s civilek sszefogsval segtse a htrnyos helyzet, pszicho-szocilis problmkkal kzd jzsefvrosi lakosokat. Az esemnyen szmos nkormnyzati s civil szervezet, oktatsi intzmny s hatsg kpviselteti magt.
Jzsefvros az a kerlet, ahol minden trvnybe foglalt szocilis, egszsggyi s ms tmogat szolgltats a lakossg rendelkezsre ll. Mgis, a lakossg jelents rsze nem tud kitrni a szegnysgbl, htrnyos helyzetbl, betegsgbl, diszkrimincibl. Ennek egyik oka a nehezen ttekinthet s sokszor nem egyttmkd szolgltatsi hl. Ezrt a most indul, Egytt nvre keresztelt kezdemnyezs legfontosabb clja, hogy az egyidben tbb szolgltathoz, segt szervezethez is eljut klienseket s csaldjukat mindenhol embertrsknt kezeljk s problmikat komplexen, szemlyre szabottan prbljk megoldani.
A htfn kezddtt konferencit dr. Gncz Kinga miniszter nyitotta meg, aki elmondta, hogy nagyon rl ennek a projektnek – mr csak azrt is, mivel maga is pszichiter s a szocilis kpzsekben dolgozott hossz vekig. Kzlte: a pszichitriai betegek – a trsadalmi kirekesztsbl addan – a trsadalom egy igazn veszlyeztetett csoportjt alkotjk. Betegsgk nem nmagban kezelend, mert munkjuk esetleges elvesztsvel lakhatsuk is sokszor veszlybe kerl – ha pedig iskolba jrnak, "kikophatnak" onnan.
„Nagyon fontos, hogy a kezelsrl val gondolkodskor ne csak a klasszikus pszichitriai kezelsekben gondolkodjunk, hanem a kvetkezmnyek kezelsrl is” – vlekedett a miniszter. Hozzfzte: nhny ve mg csak elvtve alakult ki prbeszd a szocilis szakma s a pszichitria kztt. „A szocilis szakma a trsadalmi kirekesztssel sszefgg szocilis problmkat prblta kezelni, a pszichitria inkbb az orvosi krdseket vllalta fl. Nagyon fontos, hogy ezek most szoros kapcsolatba kerljenek egymssal, a szakmk egyttmkdjenek s komplex segtsget tudjanak nyjtani az embereknek.” Gncz Kinga mintaszernek nevezte tovbb, hogy a kerleti nkormnyzat is bekapcsoldott a plyzatba.
Jzsefvros 11 negyede kzl a trsadalmi s krnyezeti problmkkal legjobban terhelt negyedei a Magdolna negyed s az Orczy negyed. A „Magdolna negyed” Jzsefvros, s taln Budapest egyik legnagyobb kiterjeds terlete, ahol – a leromlott fizikai krnyezet, trsadalmi-gazdasgi elmaradottsg, htrnyos helyzet csaldok magas koncentrcija egzakt mdon is kimutathat. A terleten magas a htrnyos helyzet csaldok koncentrcija s a roma npessg arnya is. A trsadalmi problmkat jelzi, hogy a kerletben itt a legmagasabb a munkanlklisg, s az iskolzottsgot tekintve is itt a legnagyobb a lemarads. A vrosrsz gazdasgi potenciljt, foglalkoztatsi helyzett tekintve az egyik legrosszabb terlet Jzsefvrosban. A fizikai krnyezet folyamatos romlsa s az vek ta tart lefel mozg trsadalmi spirl kvetkeztben a vrosrsz egyre jobban leszakad a kerlet tbbi rsztl. A negyeddel kapcsolatos legfbb vrosfejlesztsi feladatok ezrt a roml trsadalmi folyamatok s a terlet leszakadsnak meglltsa. (Rszlet „Magdolna negyed szocilis vros-rehabilitcis program”-bl)
|
Ikvai-Szab Imre fpolgrmester-helyettes is rszt vett a megnyitn, aki gy vlekedett: Jzsefvros Budapest egyik legdinamikusabban fejld kerlete. "Azzal prhuzamosan, hogy csillapult az agglomerciba kikltzk radata, felrtkeldtek azok a terletek a fvrosban, amelyeket jl rehabilitlnak." Vlemnye szerint a kzelmltban elindult vros-rehabilitcis lpsek kvetkeztben a megvltozott kztereken, terleteken jfajta kzssgi tr jn s jtt ltre, ahol rdemes lni, mert egsz msfajta letminsget ad ez a terlet, s Jzsefvros ilyen hely.
„Egy nagyon rdekes ksrletet kezddtt el a Corvin-Szigony projekt rnykban, a Magdolna-negyedben, amely bels Jzsefvros egyik legrosszabb szocilis helyzet trsge. Itt nagyon nagy a roma populci, sokan vannak munka nlkl s olyan tarts megfosztottsgi llapotban, amibl nagyon nehz kijnni.” A mostani projekt azokon segt majd, akiket kudarcok rtek s ezt a vltozst nehezen ltk, lik meg – tette hozz a fpolgrmester-helyettes.
Takcs Gbor Jzsefvros alpolgrmestere is felszlalt a konferencin. Szerinte a szakmai hlzat kiptse a legfontosabb, mert gy ltja: jelenleg nem komplexen s sszehangoltan, az ignyeknek megfelelen dolgoznak a klnbz terleteken. Mint azt a RomaPage-nek elmondta, a HEFOP-plyzat megmutatja, hogy milyen irnyokba kell dolgozniuk – ebben szletett megllapods az bredsek Alaptvny s az nkormnyzat kztt. „Komoly szocilis problmk vannak a kerletnkben s ehhez minden segtsget szvesen vrunk. Kollgink a programban, illetve a plyzat sorn nyert tapasztalatokat egyarnt tudjk majd hasznostani, mikzben a Magdolna- s Corvin projekt folyik.”
Az nkormnyzat konzorciumi partnerknt tbb feladatot is vllalt: a koordincis feladatok lebonyoltst, tovbb azt, hogy rszt vesznek a kulcsemberek kivlasztsban, valamint a szakmai teamek egyttmkdsben. Tmogatnk az n. konzultcis partnerkapcsolatokat, ami azt jelenti, hogy a szakemberekkel kzsen megfogalmazott gondolatokat tovbbadnk s ennek megvalsulst sajt intzmny-hlzatukban biztostank, illetve tmogatjk az intzmnyekben a rehabilitcis foglalkoztatsi formk kiptst.
A Magdolna negyedben a regisztrlt munkanlkliek arnya 6,2%; a tarts munkanlkliek arnya 2,8%. A kritriumnak eleget tesz a Magdolna-negyed, a terleten a Jzsefvrosi Roma nkormnyzat hivatalos nyilatkozata szerint a roma npessg arnya elri az ssznpessg 30%-t. Hangslyozzuk, hogy ez az arny als becsls, amely a cigny nkormnyzat munkatrsainak szemlyes tapasztalatain, az vodai csoportok s iskolai osztlyok roma tanulinak arnyain, s a korbbi kutatsokon alapulnak (Ladnyi Jnos vizsglatai), de joggal felttelezhetjk, hogy a terleten a roma npessg koncentrcija mg ezt az rtket is meghaladja. (Rszlet „Magdolna negyed szocilis vros-rehabilitcis program”-bl)
|
Az eladsokon elhangzott, hogy a VIII. kerleti lakosok tlagletkora 40,1 v. A nyugdjas, nyugdjszer elltsban rszeslk arnya 30 szzalk. A npessg szma 1970 s 1990 kztt cskkent, m a folyamat azta megllt. A legtbb segtsget ignylk arnya nagy – ugyancsak magas a hajlktalanok, az aluliskolzott emberek, a krnikus betegek s a fogyatkkal lk arnya is a kerletben.
Azt, miszerint a fertz betegsgek nagyobb arnyban fordulnak itt el, dr. Kovcs Aranka, VIII. kerleti tisztiforvos cfolta eladsban. (A kerletben 72 tbc-s betegrl tudnak, a bejelentend fertz betegsgek szma 2005-ben 738 volt.) Elmondta viszont, hogy folyamatosan nvekszik a kzgygyelltsra szorul lakosok szma, amely 2006 els negyedvben a lakossg 2,5 szzalkt jelenti. Ezzel csak az a baj, hogy sokan a kivltott gygyszereket az utcn ruljk. A legnagyobb problma az, hogy a betegsgeket ksn fedezik fel s kezelik, amihez hozzjrul az iskolzatlansg, a munkanlklisg s a jvkp hinya is. A daganatos betegek arnya sem magasabb a fvrosi tlagtl, de sokan nem mennek el a szrsekre, gy sokszor mr kezelni sem lehet ket.
Dr. Harangoz Judit pszichiter, az bredsek Alaptvny titkra eladsban rvilgtott arra, hogy a kliensek erssgeit, kpessgeit, szemlyes cljait kell szrevenni, s ezekre kell pteni a segt munka sorn. „sszefogssal, a szakemberek hlzatnak kiptsvel, hatkonyabb tehetik a mindennapi munkt, valamint a kzs clrt dolgoz munkatrsak motivcijt is nvelhetik. A konferencia nem marad meg elmleti skon, a szakemberek tmakrk mentn vitatkoznak, majd akciterveket dolgoznak ki s valstanak meg a ksbbiekben, valamint megtervezik a jvbeni tevkenysgeket" – fogalmazott a pszichiter.
Az, hogy ez a szoros intzmnyi hlzat, mely a pkhlhoz hasonlthat – lvn: a pk rzkeli brhol megrezeg a hl –, mennyire lesz eredmnyes a tekintetben, hogy lakossgcsere s vesztesgek nlkl, jzsefvrosiknt megmaradva lhessenek az emberek az talakult kerletben, a jv titka. Sokan eleve ktelkednek e nemes cl meghatrozsban a vros-rehabilitcis programok kapcsn, s ez a flelem Mendi Rzsa pszicholgus szerint jogos – mondta el lapunknak. Hozztette, hogy most van egy olyan szndk, hogy ne legyenek kilakoltatsok s knyszer elkltzsek. De ez mr nem a segt szakmk j szndk dolgozin mlik. Ha az nkormnyzat a IX. kerleti programot tekinti mintnak, akkor e nemes cl hangoztatsa csak azokat tudja megnyugtatni akik nem itt, a „nyckerbe” lnek s nem vr rjuk kltzs vagy hajlktalansg.
Horvth Marianna – RomaPage
|