Kommunikációs Munkacsoport első, alakuló ülése2010.06.12. 07:25, F.S.
Műhelymunka – rohamléptekkel
Nyolcan gyűltünk össze a Kesztyűgyár Közösségi Házban 2010 június 11-én 17 órára. Többekre számítottunk még, de így is elmondhatjuk: a tervezett témákban mindben előre tudtunk lépni, sőt, tudtunk egy kicsit foglalkozni a sokakat most nagyon foglalkoztató Mátyás téri botránnyal is. Összefoglalóan elmondhatjuk, pörgős, sok témában előre lépő műhelymunka részesei lehettünk.
Napirendi témák, döntések
- A Magdolna Napok holnapi programjain való megjelenésünk. Elkészült a Magdolna projektet bemutató kiállítás anyaga, a bejáratnál Czeglédy Ákos és Nagy Józsefné Ila munkatársaikkal az utolsó simitásokat is befejezték, ez is vonz majd érdeklődőket, a Civil Kerekasztal is, a Népek konyhája is, és jó lenne, ha ezen a frissen alakult Szomszédsági Tanács lehetőséget biztosítana az érdeklődő lakosoknak a munkacsoportjainkba való bekapcsolódásra, valamennyi tájékoztatást is adva tervezett/elkezdett munkánkról.
Döntések: 1. Elkészítünk egy A5-ös szórólapot, amelynek egyik oldala egy rövid ismertető a tanácsról, a másik oldala egy tájékoztató kérő űrlap, amelyet az érdeklődő kitöltve visszajuttathat nekünk. Ebben már megjelölheti, hogy melyik munkacsoport munkája érdekli, és aláírásával hozzájárul, hogy Civil Adatbázisunkba kerülve rendszeresen kiküldjük neki a kért munkacsoportok munkájáról szóló anyagokat. 2. Ez a szórólap (vagy továbbfejlesztése) később alkalmas lesz elvitelre, és más helyeken való reklámozásra is. 3. A szombati-vasárnapi programokról fényképeket és videófelvételeket készítünk és publikálunk majd.
- A MANESZOTA oldal értékelése, és legyen-e a Szomszédsági Tanács hivatalos oldala? A beszélgetés során elhangzott vélemények voltak, hogy egyrészt nagyon jó ötlet a MANESZOTA kifejezés, több elismerő megjegyzés elhangzott a tartalmat illetően, de a legfontosabb megjegyzés, hogy így, ezzel a névválasztással az oldal nem tudja betölteni a Magdolna negyed oldala funkciót, mert ez hangsúlyozottan "csak" egy civil szerveződés saját oldala. A szerkesztő ezt elismerte, és jelezte, hogy hangsúlyosabban külön fogja választani a Magdolna negyedi híreket (már 61 cikk van fent a Magdolna negyedről!), és a Szomszédsági tanács anyagait, valamint a főoldalt is át fogja alakítania, de majd akkor válik igazán szét a két funkció, amikor valóban saját domainnal létrejön a Magdolna negyed saját oldala.
Döntések: 1. Munkacsoportunk javasolja a Szomszédsági tanácsnak, hogy a MANESZOTA oldal legyen hivatalos oldalunk. 2. Amíg a Szomszédsági Tanács nem alakítja ki működési rendjét, és így nem tud állást foglalni felvetésünkre, addig úgy tekintjük, hogy a válaszuk igen lesz. 3. Tájékozódunk, hogy milyen domain nevek vannak lefoglalva a Magdolna negyeddel kapcsolatban, milyen tervek vannak velük, és hogy bekapcsolódhatunk-e azok tartalommal való feltöltésébe.
- Rövid ismertetés a Mátyás tér környéki kommunikációs botrányról. Hogyan tovább, legyen-e szerepünk? Munkacsoportunkat erősen érinti, hogy itt a lakosság érdekérvényesítési kísérlete volt semmibe véve, és mi éppen a helyi lakosságot szeretnénk aktivizálni saját ügyeinek közösségi kézbevételéhez. Ugyan nem voltunk szervezői a tiltakozásnak, sőt, nem is értünk mindenben egyet, de nem lehetünk közömbösek az ügy kezelését illetően. Mivel nem vett részt ülésünkön a tiltakozás főszervezője, Német Judit, és nem volt kéznél a Helyi Téma érintett száma sem, ezért a témát halasztottuk.
Döntés: Állásfoglalást készítünk, azt levélben egyeztetjük, ez a folyamat nem publikus, és az elkészült írás megszületése után döntjük el, hogy azt milyen formában használjuk fel, esetleg tesszük közzé, csak saját belső, esetleg nyilvános oldalainkon, vagy kilépve nagyobb nyilvánosság elé is. Mindenképp szolidárisak vagyunk a megalázott tiltakozókkal, és minimum elvárjuk a sajtóhelyesbítés megjelenését.
Utólagos információ: a tanácskozás utáni éjszakán begépeltük, és felkerült oldalunkra a hivatkozott Helyi Téma cikk, és ott – nyilvánosságpolitikánknak megfelelően – bármelyik olvasónak lehetősége van hozzászólni – fenntartva magunknak a moderálási jogot. Ez utóbbit menet közben részletezzük majd.
- Munkacsoportunk működési rendjének meghatározása. Elhangzott, hogy a munkacsoport összehívója nem akar a munkacsoport elnöke/ügyvivője lenni (úgyis fog eleget dolgozni), esetleg titkári funkciót inkább vállalna. Az is nyilvánvaló lett, hogy amíg a munkacsoport létszáma kicsi és változó, tehát nincs állandó magja, addig nem tudjuk a hosszabb távon ideális működési rendet, munkamegosztást, funkcióelválasztást megvalósítani, tehát kezdetben el kell fogadnunk ideiglenes viszonyokat, keresve a lehetőséget a minél hamarábbi "fenntarthatóvá" átalakításra.
Döntések: 1. Ideiglenesen (de minél rövidebb időre) a munkacsoport vezetője Frank Sándor. 2. A munkacsoport döntéseit (amíg további szabályozás belső igénye nem jelentkezik) "jól látható egyetértő többség" elven hozza.
- Év végéig elérendő céljaink meghatározása. Sorra vettük az előterjesztésben felsorolt javaslatokat, azokat végigbeszéltük.
Döntés: a munkacsoport mindegyiket elfogadta, néhánynál már most magasabbra emelve az önmagunk felé támasztott elvárásokat. Ezek kikerülnek a munkacsoport oldalára, de mivel ott dinamikusan változni fog, ezért a történetiség kedvéért itt is felsoroljuk őket:
- Munkacsoportunk aktív és terhelhető állandó tagjainak száma év végére legalább 6 fő
- Weboldalunkon év végére a negyedünkről szóló feltöltött cikkek száma legalább 100
- A Magdolna negyed Szomszédsági Munkájáról legalább negyedévente elektronikus Hírlevelet készítünk
- Hírlevelünk elektronikusan vagy papíron év végére legalább 200 helyre eljut
- Minden tanácsbeli komolyabb eseményről hírt adunk a weboldalunkon
- Év végére legalább 2 saját cikket megjelentetünk a nyomtatott sajtóban
- Év végéig legalább 2, helyi témákkal foglalkozó újságírót megkeresünk munkahelyén, ismerkedünk munkájukkal
- Év végéig felmérjük, hogy mely médiáknál és egyéb intézményeknél kik a kapcsolattartó személyek
- Év végéig szervezünk önkénteseinknek legalább egy képzést vagy fórumbeszélgetést meghívott szakmabeliekkel kommunikáció témakörben (gyakorlati megközelítés)
- Kezdő levelezéskezelő, levlistakezelő, képfeldolgozó tanfolyam aktivistáknak, esetleg erről szóló gyakorlatias tananyag feltöltése a netre, és reklámozása aktivistáink felé.
- Év végére megállapodást kötünk azokkal a médiákkal, amelyek készek velünk másodközléshez térítésmentesen megosztani rólunk publikált anyagaik elektronikus változatát.
- Év végéig megállapodásokat kötünk az elsősorban negyedünkről szóló újságokkal (Magdi, Magdolna Mozaik, stb) a szorosabb együttműködésről.
- Év végére megoldjuk, hogy legalább 2 önkéntes gépírónk legyen, akik gépre viszik a negyedünkről csak nyomtatva elérhető anyagokat
- Év végéig megtaláljuk azt az önkéntes webfejlesztőt, aki speciális igényeinknek megfelelő weboldalunkat felépíti, és aki ezt utána referenciaként használhatja.
- Év végére tervszerű sajtófigyeléssel megoldjuk, hogy lehetőleg minden negyedünkről szóló nyomtatott sajtóbeli anyagról egyből tudjunk, hogy azt weboldalunkra feltölthessük.
- Év végére általánosan közismertté tesszük negyedünkben a Szomszédsági Tanácsot
- Év végére elérjük, hogy weboldalunkon aktív hozzászólások, akár viták is kialakuljanak.
- Év végéig létrehozunk egy Magdolna Civil Adatbázist
- Megszervezzük, hogy minden tanácskozásunkon fotók készüljenek, és ezeket a fotókat feldolgozva (tömörítés, képaláírás) hozzáférhetővé tegyük a neten (Picasa).
- "Lakosságbarát Intézményi Weboldal Józsefvárosban 2010-ben" díj alapítása
|