maneszota
Magdolna negyed
 
Fontosabb tmk

Fontosabb tmink voltak:

A Magdolna negyed kzbiztonsgi s kztisztasgi helyzete s a 2011-es Bnmegelzsi program lakossgi nzpontbl


sszefogst a szemt s a szemetels ellen!


Kztisztasgi "frontjelents"


Maneszota felmrs


Kztisztasgi Frum


Lakossgi bejelentsek


Akik a piacon dolgoznak (Bezr a Teleki tri piac - kpriport)


Magdolna Szomszdsgi Nap


Tavaszmez krdv


Kinek pl a Mtys tr?


Botrny a Mtys tren

 
Civil esemnynaptr
2023. December
HKSCPSV
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Cmkefelh

 
MANESZOTA
 
Szakmai modulok
 
Szavazzon n is!
Lezrt szavazsok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Alfldi Gyrgy: A politikai akarat ad tbbletet a vros fejldshez

 

Alfldi Gyrgy ptsz, a Rv8 Rt. vezrigazgatja, a jzsefvrosi rehabilitcirl, vros, politika s ptszet sszefggseirl - rszletek egy hosszabb beszlgetsbõl Psztor Erika Katalinval (F).

A Jzsefvros letben volt egy pillanat, valamikor a 19. szzad derekn, amikor gy tûnt, hogy kzponti helyzetbe kerlhet, de Budapest egyeslse (1872) utn az ugrsszerû fejldsnek indult gyripar a Soroksri t krnykre teleplt. Ez a terlet beragadt sajtos kisiparos vilgval. Az 1830-as rvz lerombolta a meglv falusias teleplst, majd ipari elemekkel tsztt udvarhzas vrosrsz alakult ki, amit a szzadfordul konjunktrja sem tudott ttrni. Az I. vilghbor utn Jzsefvros lassan fejld rsz maradt, nhny mai napig lthat torzval. A Baross utca s krnyke krpitos, veges, asztalos negyedknt 1945 utn mg inkbb elindult lefel, hiszen ezek az ipargak elvesztettk jelentsgket. Mindenki elre gyrtott btort, lakst, konfekci cipt vsrolt.

Vrosfejlesztsi koncepcink abbl indul ki, hogy a vros direkt mdon nem fejleszthet, hanem termszetes fejldsen megy keresztl, amibe jl vagy rosszul lehet beavatkozni. Megprblunk olyan kereteket szabni ennek a fejldsnek, ami szerintnk a rossz irnyokat tomptja s a j irnyokat ersti. Melyek ezek a j irnyok? Azok, amelyek a legkevesebb kzssgi beavatkozst ignylik s azok, amelyek leginkbb az egszsges piaci mechanizmusok kzelben vannak. Egy vros klnbz terletei versenyeznek egymssal, mindegyiknek az a clja, hogy j legyen ott lakni s hogy fenn tudja magt tartani. Jzsefvros ma nem kpes eltartani nmagt, gzervel dolgozik azon, hogy egyltaln szinten maradjon. A kerleti rehabilitcis projekt elve az, hogy 50% alatti kzssgi rszvtelt szabad csak felvllalni, s az nkormnyzat a megtakartott pnzt azokra a rszekre kltse, amelyek a legrosszabb llapotban vannak.

Egy szablyozsi terv jellemzen arrl szl, hogy egyn s kzssg kz hova hzom meg a hatrt. Keretjellegû szablyozsi tervet raktunk le az asztalra s kln rlk, hogy polgrmesternk is a rugalmas szablyozs mellett ll ki, amit ugyanakkor a fvrosi zsûrikben sokan tmadtak. A rehabilitci kapcsn mindig a szablyozsi tervre helyezzk a hangslyt, mikzben ez csak az egyik eleme eszkzrendszernknek. Elzetesen ksztettnk szociolgiai felmrseket, piackutatsokat, amelyekkel egyrszrl azt prbltuk kitapogatni, hogy az itt l emberek merre mennnek tovbb, sajt lettjukat hogyan alaktank, msrszrl a piac mit vr tlnk, mit szeretne, ha piacra vinnnk. Ezutn kszlt a szablyozsi terv, ami vgl is csak egy mûszaki keret.

Mindeddig meg voltam gyzdve arrl, hogy a magyar llam alkotmnyos elhatrozsa, hogy lakhatst biztost minden polgrnak, de ez nem gy van. Ennek ellenre gy gondolom, hogy az nkormnyzatnak gondoskodnia kell azokrl, akik sajt maguk kptelenek erre. Tisztn s tlthatan ki kell vlogatni azokat, akik rszorulk: k kapjanak tmogatst a brleti djra, s a kzssg 100%-os tmogatst pedig csak azoknak biztostsuk, akik kptelenek nmagukat fenntartani. Ez az, ami ma mg nagyon szemlestsen zajlik, ezeket a lpseket soha nem meri felvllalni egyik politikai er sem.

Az egsz kerletre kidolgoztunk egy olyan trsadalmi programot, amelynek lert s deklarlt clja, hogy az emberek ne jrjanak rosszabbul, mindenki tudjon egyet elre lpni, hogy a lakk mozgatsa kzben egy tlthat, emberhez mlt, fair folyamat mûkdjn. A kerletben a rossz minsgû nkormnyzati laksok arnya kiugran magas a fvrosi tlaghoz kpest, ezzel kell valamit csinlni, klnben eleve gtjv vlik brmilyen fejlesztsnek. E 12 ezres laksllomny tstrukturlsa az egyik legfontosabb cl. A helyzet a gyakorlatban az, hogy az nkormnyzat jelenlegi feladatainak csak kb. 10%-t kpes teljesteni. Prbljuk meg ennek csak 50%-t felvllalni, s annak 80-90%-t teljesteni. Ennek sokkal jobb lenne az optikja, sokkal tisztbb zletet lehetne ktni az egyes polgrokkal. Itt ma mg mindenki olyan hitben l, hogy be kell menni, sorba kell llni, vagy le kell fizetni valakit vagy szerencssnek kell lenni, s akkor lesz laksa. Sokkal tisztbb lenne 3-4 ezer olcs zemeltetsû, j llapot laks felptse, amelyekrt mindig beszedhet annyi lakbr, amibl a laksok tnylegesen fenntarthatk. Ehhez illeszteni kell egy rtelmes szocilis tmogatsi rendszert azok megsegtsre, akik nem brjk a lakbrt kifizetni. Ma a Jzsefvrosban l nyolvanezer ember 10-15%-a nem lesz kpes soha semmilyen brleti djat fizetni. Ez bizony elg nagy kihvs: itt 8-10 ezer ember szmra kell lakst biztostani.

A kerletben megvalsul els nagy projektnk, a Corvin-Szigony elksztse alatt is komoly felmrseket csinltunk, mert szmtalan klnbz lethelyzet van, amire megoldsi alternatvkat kell knlnunk. Ezekbl a felmrsekbl jttek ki azok a bzis-szmok, amelyek szerint az nkormnyzatnak a kzprogramra kb. 10,5 millird forintra lesz szksge. Az nkormnyzat vagyonpolitikai oldalon jobban jr, mert a 600 j laks egy nagysgrenddel nagyobb rtket fog kpviselni, mint az az 1100 szutyok, amit le kvnunk bontani.

Szociolgusok, jsgrk krben a bontsokkal kapcsolatban egy csom sztereotpia jn el, az rintettek viszont erre a krdsre vltozatosan reagltak, egy konkrt helyhez csak a lakk 15-20%-a ragaszkodik. Minden egyes embert kommunikcis eszkzkkel is tmogatni kell, hiszen itt nagyon sokan vannak, akik ezekkel a szp, sznpadias dolgokkal, mint pl. jvkp, nem tudnak mire menni, mert nem rtik. Nznek tvt, taln olvasnak jsgot is, de nem jn t nekik az informci. Az ilyen embernek hiba tennnk ki pldul egy keretes hirdetst arrl, hogy a hzt holnap lebontjuk, biztos, hogy nem fogja fel. ppen ezrt a szemlyes kommunikcinak itt elsdleges szerepe van, fontos, hogy a kollegim menjenek s ismerjenek meg mindenkit. Ez a mdszer elg jl bevlt, ezt mi talltuk ki, mshol officilisabb viszonyok vannak. Stabil pontt kell vlnunk az emberek szmra, ez az alapja az biztonsgrzetknek is. Br nagyon pozitv visszajelzseket kapunk, a tulajdonosok oldaln nehz a helyzet, hiszen kt nkormnyzat a tulajdonosunk, akiknek elvileg rlnik kellene, hogy cgk felvllalja ezt a szemlyes kommunikcira pl bizalomptsi feladatot. Ez nem elvrs velnk szemben, ha finoman akarok fogalmazni, s munknknak ez a legkalandorabb rsze. A Srkny [Srkny Csilla - a szerk.] meg az n szemlyes garanciaknt pltnk be a cgbe, teht mi hitettk el a kollegkkal, k meg az emberekkel, hogy a kzssg komolyan trdik a sorsukkal.

A Corvin-Szigony projekt indtsakor gy gondoltuk, hogy j lesz az, ha a projektre egyetlen befektetvel szerzdnk. Ha az orszg helyzete billeg, akkor is tud majd lavrozni s hosszabb tvon gondolkozni, amire munkafolyamatait s pnzt is r tudja pteni. Az alapkoncepci most sem vltozott: a rehabilitcit az nkormnyzat, a kzssg irnytja. Hiba volt, hogy az elz tendernl az emberek szmra ez az zenet nem jtt t, az egsz a befektet projektjeknt jelent meg, holott ez rehabilitci, nem egy zldmezs beruhzs, ahol telket adunk el s a befektet azt csinl, amit akar. Utlag gy gondolom, hogy hiba volt hinni a kizrlagos befektetben is. Ez Magyarorszgon - vagy taln egsz Eurpban - ma mg zavaros helyzetekhez vezethet. Lthat, hogy tavalyi prblkozsunknl a befektet azonnal, az els lehetsges alkalommal megprblta megforgatni a kzssget. Nyugat-Eurpban is ltrejttek a hozznk hasonl funkcij, de ms konstrukciban mûkd vegyesvllalatok, amelyeket public-private partnership-nek neveznek (PPP, sz szerint kzssgi-magn partnersg, magnfinanszrozs kzclra). Ezektl csillog szemmel vrtk a csodt, mostanra a szakrtk vatosan megfogalmaztk, hogy ez ott is a kzpnzek megpumpolsa. Pedig tbbszzves praxisuk van abban, hogy egy kzssg hogyan trgyal az zleti partnerekkel, a felek milyen metdusokkal ltestenek kapcsolatot egymssal. Az zleti let ott is lekezeli egy kicsit a kzssgi szfrt.

Akrmilyen rosszul mûkdik is egy demokratikus rendszer a vrosban, ez nem ok arra, hogy ne hasznljuk. A technokratknak s a brokratknak semmi indokuk nincs arra, hogy a demokratikus intzmnyrendszert kikerljk. Az, hogy a Nemzeti Sznhz esetben ez a dolog ilyen falsul zajlott le, az ptszeknek legalbb annyira hibjuk, mint a politiknak. Nekem mg az is belefr, hogy a politika hibzzon. Mirt ne? Mi trtnik? tmillird ve nyomjuk itt az ipart ezen a golybison, abbl nem tudom hny ezer ve emberknt s egyre inkbb teleplsekbe rendezdve, ebbe belefr nhny tveds. A demokratikus rendszernek az nkormnyzat a helye. A kollegim is mindig pipk rm, mikor elmondom nekik, hogy attl, hogy megalznak minket, belnk trlik a lbukat, ezt nem lehet kitrlni. Aki vrospolitikba akar beavatkozni, annak vagy be kell lpnie egy testletbe s annak rendje s mdja szerint a dntseket vgig kell kzdenie, vagy szakrtknt kell ezt a testletet segtenie, hogy egyre jobb dntseket hozzon, de a dnts joga a testletnl marad. Nem lehet msutt. Ezt gondolom arrl a krdsrl, hogy van-e olyan helyzet, amikor jobb egy technokrata j dnts, mint egy demokratikus rossz dnts. Szerintem jobb a demokratikus rossz dnts. Van ilyen. Tvedni joga van az embernek.

A vros nem ptszeti krds. Az ptszet jelen stdiumban nincsenek izmusok, sokkal inkbb sztrok - br n azt mondanm, hogy egynisgek - vannak. Egyre inkbb a sajtos letutak felmutatsa trtnik az ptszetben is, s n hiszek is a kemny, szemlyes felelssgvllalsban. Ez trtnik Richard Meier, Renzo Piano, Jean Nouvel vagy a tbbi sztrptsz esetben is: mindahny egyfajta nazonos s fnyes t. Amikor azt mondja a politikus Renzo Pianonak, hogy a Potsdamer Platz krl olyan teret kvnok ltrehozni, amely kifejezi, hogy Berlin az eurpai kultra fvrosa, amely felmutatja azt a kontinuitst, ami az 1920-as vek berlini metropolisztl vezet korunk multimdia biznisznek vilgba, pontosan ez a politikai akarat az, amely tbbletet ad a vros fejldshez. Renzo Piano csinlt erre egy Marlene Dietrich teret, s mindaz, ami ott felplt, abszolt precz, pontos vlasz. Itt mr van design. Itt a producernek nagy felelssge volt abban, hogy hogyan vlogatja ssze a filmben szerepl sztrokat. Piano volt a rendez - meg pr szerepet is jtszott ebben a filmben -, mg a producer a politikus, azaz a berlini szentus volt. A vroskp eszkz. Berlin egy szpen iparosod vros volt az 1920-as vekben, Eurpa egyik olyan vrosa, amely nem az eurpai modell mentn fejldtt, hanem egy new yorki tpus fejldsen ment t. Ugyanakkor Berlin nem kiktvros, nem kereskedelmi csompont, hanem egy mezn plt vros, amit az ipar s a korabeli mdiabiznisz lktt fel hihetetlen magassgokba. Majd egy fasiszta vros lett belle, ksbb Kelet-Berlin s Nyugat-Berlin, ami utn ott maradt egy olyan helyzet, amelyben Eurpa fl attl, hogy Berlin esetleg nagy nmet fvros akar lenni. A politikusok nagyon okosan kitalltk, hogy hogyan kerlhetik ki a csapdkat, mit lehet ebbl kihozni, mi a cl, hova tartanak? Akkor talltk ki a "Berlin, Eurpa kulturlis fvrosa" zenetet. Berlinnek a hbor utn is voltak jelents nemzetkzi ptszeti projektjei, teht csak a hagyomnyokat csatornztk egybe, s Pianonak pontos forgatknyvet adtak. Magyarorszgon az a baj, hogy a magyar ptszek nem rtik, hogy nem k az sz, hanem k a kz, ha durvn akarok fogalmazni, s a msik oldalon nem rtik, hogy nem az ptsznek kell kitallnia, hogy mi az zenet.

Mi itt Jzsefvrosban prbltunk az eslyek s lehetsgek kztt gy lavrozni, hogy legyen zenete ennek a terletnek is. Azt, hogy mit gondolunk egy vilgvros egyik szeletnek ptsrl, ma Budapesten csak veled tudjuk megbeszlni. Ha a tegnapi lsen (lakossgi frumon - a szerk.) errl - identitsrl meg ehhez hasonlkrl - csacsogtam volna, ott megkveztek volna engem az regasszonyok, de egy fvrosi ptszeti zsûrin sem tudom elmondani, hogy pontosan mirl van sz. Attl, hogy valakinek nem tetszik az n hzam, attl az nem egy sutyty, akit eszttika rkon kellene arra oktatnom, hogy szeresse az n ptszetemet, hanem azt kell beltnom, hogy partner. Szerintem ms szinteken is ez a gond: bejn hozzm egy butikos, aki a pnzcsinlsban lthatan profi, s azt hiszi, hogy mindenhez rt. Amerikban s Nyugat-Eurpban taln egyszerûbb vagy szisztematikusabb a rendszer, mert ott tudja a gazdag ember, hogy ha egy profi mzeumot akar csinlni Los Angelesben, akkor az ptszek kztt is a profit kell megtallnia. Tudja, hogy nveli az ingatlan rtket, ha azt a legjobb tervezi. A profi sznhzi igazgat a sajt hznak berhencs regasszonyt nem hozza be nemzeti sznhz terveznek, hanem egy nemzetkzi plyzatot r ki, s a legjobbat kri fel. A msik oldalrl nzve: ha valaki kockztat a vagyonbl jnhny millird forintot, az majdnem ugyanolyan szellemi teljestmny, mint vonalakat hzni egy paprra, teht minimum partneri szinten kell t kezelni, nem baromi lenzen, hogy ez a bds pnzember adja ide a pnzt s n majd megmondom neki, hogy mi a j. A partneri viszonyban s ebben a Corvin-Szigony projektben az az n feladatom, hogy segtsem t abban, hogy a budapesti piacon unikum termkkel tudjunk megjelenni, hogy az tnyleg eladhat legyen. Azt remlem, hogy komoly pnzember ezt meg is fogja rteni.

 

Mg nincs hozzszls.
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!