VÁROSREHABILITÁCIÓ
Berlin, Birmingham, Budapest…
Hogyan lehet és hogyan érdemes bevonni a lakosságot a különbözõ városrehabilitációs programokba? Hogyan lehet megtalálni azt az ideális arányt, amelynek eredményeként a helyi lakossággal kialakul az együttgondolkodás és a közös munka? A Magdolna negyed szociális városrehabilitációs programjának tapasztalatait vendéglátóként osztotta meg más európai városokkal a Rév 8 Rt. egy workshopon.
Európa 25 országának azonos számú városából tettek látogatást neves, városfejlesztésben jártas szakemberek a Józsefvárosban 2006. március 31.– április 1-jén az URBAN II. európai uniós közösségi kezdeményezés program által életre hívott URBACT program keretében. Hazánk európai uniós csatlakozása után immár magyar városok is részt vehetnek azokban, a nagyvárosi problémák megoldására irányuló, nem földrajzi alapon szervezõdõ úgynevezett tematikus hálózatokban, amelyek kitüntetett tárgyát a városrehabilitációs mintaprojektek jelentik.
A városrehabilitációs beavatkozások által érintett – általában halmozottan hátrányos – városrészek regenerációjában különösen nagy hangsúlyt kell kapnia a nemzetközi tapasztalatcseréknek, transznacionális tudáshálózatoknak, hiszen a szakmai profitáláson túl ez által is elõsegíthetõ ezen szegregálódott, kapcsolathiányos városnegyedek viszszahelyezése, újraintegrálása nemcsak szûkebb, hanem távolabbi környezetükbe is.
A 13 tematikus hálózat közül a lyoni vezetéssel rendelkezõ Regenera hálózat profilját a sajátos társadalmi öszszetételû városrészek integrált regenerációs tevékenységei, illetve a lakossági részvétel lehetõségeinek feltárása képezi.
A projekt 2004–2006 közötti idõszakában számos workshopot rendeztek meg, ahol az azonos problémákkal küzdõ városok regenerációban szerzett tapasztalataikat cserélhették ki. Az önkormányzati és kutatási szférát egyaránt felvonultató transznacionális együttmûködés legutóbbi eseményének helyszíne Budapest, azon belül is a Józsefváros volt. Ennek rövid magyarázata lehet, hogy a VIII. kerület a Corvin sétány program és a Józsefváros – Magdolna negyed szociális városrehabilitációs program révén a fõváros legjelentõsebb városmegújítási programjai közül kettõnek is otthont ad.
A budapesti workshop elsõdleges témája a lakosság bevonási lehetõségeinek alkalmazása volt az eltérõ típusú városrehabilitációs programokba. Tartalmilag jelentõs különbség van az olyan programok között, ahol a program elõre el van döntve, és a participáció csak utána következik (pl. URBAN), vagy fordítva, elõször a participáció fórumát alakítják ki, és utána ez a fórum dönti el a program tartalmát – állapítja meg a Regenera magyarországi koordinálását végzõ Városkutatás Kft. tanulmánya, amely már a projekt tapasztalatait dolgozta fel.
A Józsefvárosban is részt vevõ Lyon városa óvatosan, mediátorokon keresztül vonja be a lakosságot egyes kérdésekbe, Belfast egyforma súlyt ad a lakosságnak és a hivatalos képviselõknek, Berlin és Birmingham többségi súlyt ad a helyieknek. Az egyik legnehezebb feladat éppen a bevonás mértékének, arányainak megtalálása. Ezt sugallja a lyoni alapelv is, mely szerint tisztában kell lenni azzal, hogy nem lehet mindenkivel együtt dolgozni – áll a beszámolóban. A sok egyéb feladat közül a másik legkritikusabb talán azon intézmények, helyek, terek, szervezetek és szervezeti formák megtalálása vagy éppen kialakítása, amelyek a folyamat belsõ katalizátoraivá válhatnak.
Magyarországon elõször a Józsefvárosban, a Magdolna negyed program keretében folyik kísérlet arra vonatkozóan, hogy a nemzetközi tapasztalatokat figyelembe véve valósuljon meg egy szubszidiaritás elvére alapuló városmegújítási beavatkozás egy nagyváros 12 ezer fõs negyedében.
Minél több súlyt kap a helyi lakosság, minél nagyobb szerepet szánunk a szomszédság számára, minél több lehetõséget nyújtunk a közösségnek ahhoz, hogy részt vehessen a döntések meghozatalában, annál nagyobb esély kínálkozik arra, hogy elmozduljon, aza
z kialakuljon egyfajta integrált gondolkodás, amely új alternatívát jelent az önkormányzatok szokásos szektoriális megközelítésével szemben.
Horváth Dániel
Rév 8 Rt.
HÁTTÉR
• A HU2003/004-437.05. 05.-KM/34-1. számú, középsõ-józsefvárosi rehabilitációs akcióterületen a Futó utca Horváth Mihály tér és Práter utca közötti szakaszának megújítása címû projekt az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg. A jelen dokumentumban kifejtett nézetek a józsefvárosi önkormányzat véleményét tükrözik, ami nem feltétlenül egyezik meg az Európai Unió hivatalos véleményével.
|