A hazai felekezetek vezeti kzl krt elszr bocsnatot a zsidsgtl a holokauszt miatt. Trtnelmi egyhzaink nem kvettk a pldjt. temette Tatrszentgyrgyn a roma sorozatgyilkossg kt ldozatt: „Keressk a mi megbntott cigny testvreinknek a bocsnatt, akiknek mr tszz ve tartozunk azzal, hogy befogadjuk ket.” A temets utn „nemzeti-keresztny” oldalrl gylletkampnyt indtottak ellene, nemzetrulnak kiltottk ki. gy ltszik, a bocsnatkrnek nem jr megbocsts.
Pedig a honi egyhzak kztt nincs msik, amelyik annyit tett volna a trsadalom peremre szorultakrt, hajlktalanokrt, mint a Magyarorszgi Evanglikus Testvrkzssg. k hoztk ltre az Oltalom hajlktalanszllt, a „Fttt utct”. Az intzmny krhzban elltjk a fedl nlkl maradt pszichitriai betegeket is. Tbb ezer nincstelenrl gondoskodnak.
Ivnyi vezetsvel alakult meg a Wesley Jnos Lelkszkpz Fiskola is, ahol felekezetre val tekintet nlkl brki tanulhat teolgit, szocilis munkt. Alapelvk a pozitv diszkriminci: minden tmogatst megadnak a htrnyos helyzet, roma nvendkeknek is. Emellett az orszg legszegnyebb teleplsein mkdtetnek tizenhrom tanintzmnyt vodtl szakmunkskpzig. Mindezt a hveik adomnyaibl, klfldi szervezetek tmogatsaibl finanszrozzk.
Ivnyi Gbor Szolnokon szletett 1951-ben. A szegnyek szolglatt mr gyerekkorban megtanulta. desapja, Ivnyi Tibor metodista lelksz volt, desanyja pedaggus. Tizenegy gyerekket vallsosan neveltk. j ruhra nem tellett, de minden testvr tanult zenlni. Gbor zongorzott, klarintozott. Ksbb Nyregyhzra kltztek. Sokan kerestk fel ket gondjukkal-bajukkal, s a csaldi asztalnl az hezknek is tertettek.
Gbor a helyi gimnziumba jrt. Eleinte sznsznek kszlt, a Kazinczy Szpkiejtsi Verseny orszgos dntjbe jutott. Aztn 1968-ban az egyik magyarrn felolvasta dolgozatt, amelyben vallsos lmnyeirl rt kamaszos hvvel. A magyartanr szaladt az iskola prttitkrhoz, s Gbort lzts miatt kizrsra tltk. Vgl rettsgizhetett, de elhatrozta: nem jtszik a hatalomnak tetsz szerepeket. Sem sznpadon, sem mshol. Az rkkval szolgjaknt szabadabb lehet. Teolgira jelentkezett Budapestre, m segdlelkssz avatsa utn onnan is kirgtk. Ezzel bntettk, amirt az desapjt rt tmadsok miatt tiltakozott az llami Egyhzgyi Hivatalnl.
Trtnt ugyanis, hogy 1973-ban lejrt a metodista egyhz vezetjnek kinevezse, j egyhzft kellett vlasztani. A tbbsg Ivnyi Tibort tmogatta. m t felsbb krkben hajlthatatlan, nehz embernek tartottk: nem volt hajland egyttmkdni a hatalommal, nem titkolta a papok korrupcis gyeit. Vgl az egyhzi hivatal nyomsra Ivnyi Tibort s tbb lelksztrst kizrtk a metodistk kzl. jpesti plbnijukat lebontattk. Gbor is az eltvoltott prdiktorok egyike volt.
A lelkipsztorok viszont folytattk az igehirdetst. Az imahz helyn mcseseket gyjtottak, s a szabad g alatt tartottk istentiszteleteiket. „Egyeslsi joggal val visszals” miatt Ivnyi Gbor felfggesztett brtnbntetst kapott. Az utcai miszst mgsem hagyta abba. A megprbltatsok tettk teherbr emberr.
Gyakran jrt vidkre is prdiklni.
A Mtszalka melletti falvakban tapasztalta meg a nyomort. Pedig az akkori propaganda szerint Magyarorszgon nem ltezett szegnysg. Tilos volt arrl beszlni, hogy a npi demokrcinak is vannak vesztesei, s a cignyokat kirekesztik.
Ivnyi tjai sorn ismerkedett meg Solt Ottilia szociolgussal. Egytt jrtak „terepre”, a lelksz Trabantjban ztykldtek a vilgvgi utakon. Ottilia vetette fel egyszer: ltre kellene hozni a Szegnyeket Tmogat Alapot. Trsadalomtudsokbl, a demokratikus ellenzk tagjaibl verbuvldott a Szeta 1979-ben. A trsasghoz tartozott – msok mellett – Havas Gbor, Kenedi Jnos, Kszeg Ferenc is.
A Szeta amolyan illeglis csaldsegtknt mkdtt, amelyet a fl magyar rtelmisg tmogatott. A tagok „krbekalapoztk” ismerseiket, az sszegyjttt pnzt sztosztottk a rszorulk kzt.
Ivnyi Gbor aztn egyre aktvabb szerepet vllalt a demokratikus ellenzkben. Egyik alaptja, nvadja lett a Beszl cm folyiratnak. rta, terjesztette a szamizdatot. Kocsijban dunyhahuzatba rejtve szlltotta a stencilezett pldnyokat. Rendszeresen beidztk a rendrsgre, fenyegettk. Tbbgyerekes csaldapa volt mr akkor. Mgis folytatta illeglis tevkenysgt.
A metodista egyhzbl kitiltott lelkszek – a politikai lgkr enyhlsvel – 1981-ben trvnyesen is megalakthattk sajt felekezetket, a Magyarorszgi Evanglikus Testvrkzssget. 1989-ben pedig az els szabad civilszervezetek kztt jegyeztk be az Oltalom Karitatv Egyesletet.
A rendszervlts idejn Ivnyi politikai terepre sodrdott. Br az SZDSZ-be nem lpett be, 1990 s ’94 kztt a liberlisok orszggylsi kpviselje lett. Prtkarrier nem rdekelte. A parlament tagjaknt a vallsszabadsg s az emberi jogok szszlja akart lenni. Elvllalta 1993-ban a Fvrosi Szocilis Kzpont igazgatst is. Kzdtt az olcs, szocilis laksok ptsrt. Kezdemnyezte, hogy Budapesten az res, rossz llapot helyisgeket 24 rn bell utaljk ki a fedl nlklieknek. Vagy az nkormnyzatok engedlyezzk az nknyes bekltzseket. Javaslatait elvetettk.
Amg irnytotta a Fvrosi Szocilis Kzpontot, a hajlktalanszllk frhelyei majdnem megduplzdtak. Az llami tmogatsok azonban nem nttek arnyosan. A hivatali packzsokat a lelksz egyre nehezebben viselte. Vgl fegyelmivel elbocstottk.
s br ’98-tl jra az SZDSZ orszggylsi kpviselje lett, hamar beltta: a politikai vircsaft mr csak a hatalmi jtszmkrl szl. Nem a szegnyek valdi rdekvdelmrl. gy ht Ivnyi minden erejt a felekezeti munkjnak szentelte. Lerobbant, hasznlhatatlan pleteket alakttatott t, hogy a nyomorgknak iskolja, melegedje legyen. A Dank utcai hajlktalanszll egy kimustrlt hsfeldolgoz zem romjain plt fel. Marhaistllbl lett a krhzuk. jpesten egy cska, dohos kocsma helyn nyitottak templomot.
Ivnyi akkoriban egy bksmegyeri panelban lt hat gyermekvel. Hveinek a hz pincjben rendezett be imatermet. A laktelephez kzel hatalmas szemttelep volt. A lelksz addig lobbizott, amg a Fvrosi nkormnyzat hasznlatba adta nekik a terletet. Cserbe Ivnyik vllaltk, hogy rendbe hozzk, parkostjk a krnyket, flptik ott a Megbkls Hzt. t v mlva elkszlt a fvros egyik legmodernebb, szabad szellem temploma. Az oltrt l szlkacsok veszik krl. A szl Izraelt s Jzust is szimbolizlja.
A lelksz csaldjval a gylekezet parkijra kltztt. A krnykbeli gyerekeknek llatsimogatt alaktott ki. A Megbkls Hza No brkjt is jelkpezi. Az itt l lovak, szamarak, birkk, kutyk is Isten orszgnak „llampolgrai”. A lelksz kztk tud leginkbb megpihenni.
A demokrcia elmlt hsz vt azonban nem szvesen idzi fel. A nyomor mlyl, n az antiszemitizmus s a rasszizmus. Nemrg azrt tvozott az SZDSZ-bl, mert gy rezte: az emberi mltsgot, az elesettek jogait mr a liberlis prt sem kpviseli. Brlja a keresztny egyhzakat is, amelyek szerinte hatalomra trnek ahelyett, hogy a kiszolgltatottakat prtolnk.
Ivnyi Gbor ellenzi a „nemzeti oldal” alkotmnymdost terveit. gy vli, nem lehet paragrafusokkal elrni az istenhitet. Nemcsak a vallsszabadsgot srti ez, de Istent is. Az rkkval sem a keresztet oltalmazza, hanem a kirekesztetteket.