ttorlasz Hrmagyarzat
Magdi s Magdolna
Kt fesztivl rgyn
A jzsefvrosi Magdolna-negyed a kzelmltban kt hromnapos fesztivlt is „vgiglvezhetett”. Az elst mjus kzepn a Zld Fiatalok Egyeslete szervezte, bevonva ms civil szervezeteket, a msodikat r egy hnapra a negyed rehabilitcijt is koordinl Rv8 Zrt. Mindkt rendezvnyen voltak gyerekprogramok, koncertek, bf s nmi kzssgfejlesztsi program is, ahogy illik: a Zld Fiatalok kerkpros gyessgi versenyt hirdettek, s a mr lapunkban is bemutatott Tavaszmez projektet, illetve a negyedet npszerstettk vettseken, tablkon, a Rv8 pedig fzversenyt indtott s egy, az esemnyhez kapcsold vrosrehabilitcis konferencit szervezett. Elssorban mindkt rendezvnyt az eredetisge, tletessge mri, ebben a felsznen nincs nagy klnbsg, az eredmny dntetlen, a ltogatk mindenhol jl rezhettk magukat, a vendglts egyenlsget pedig ugyanaz a kocsma – a krnyken hres Rkczi tri Csiga Cafe – biztostotta.
Mindkt fesztivl fontos s sikeres kulturlis esemny volt nemcsak a krnyken lk, hanem az rdekld fvrosiak szmra is. A korbbi (lenynevn) Magdi Fesztivl megprblt a helyi zenszekre pteni, gy a fiatal magyar dzsesszmuzsikus-generci rendkvl tehetsges roma zenszeibl ll egyttesek koncertjt, a kt zongorista-zeneszerz, Olh Tzumo rpd s Olh Dezs trijt lehetett meghallgatni a Roma Parlamentben, fvendgknt pedig a „helyi” taggal is br Specko Jedno jtszott. A ksbbi (asszonynevn) Magdolna Napok a szles krben ismert DeLaDap! sztrzenekart hvta meg. Magdolna gazdagabb volt Magdinl, ez valamennyi rendezvnyn ltszott, profibb technikval dolgozhattak, s ltogatottsguk is nagyobb volt, de ez mit sem von le a Magdi Fesztivl fontossgbl.
Ez az rs szndka szerint nem fesztivlbeszmol, hanem a rendezvnyek kicsit tgabb kontextusba helyezse, a negyed fejlesztsnek folyamatba illesztse (a szerz a negyed lakja, tvoli szurkolja a Tavaszmez projektnek s sokszori vlemnynyilvnt a Rv8 fel). Ennek oka, hogy a fesztivlok rtelmezhetk a negyed rehabilitcis folyamatnak egy-egy kiemelked esemnyeknt is, amelyek alkalmasak arra, hogy a krnykbeliek s tvolabb lk egytt szrakozhassanak, a negyed nem tl jl cseng hrneve vltozzon. Fontos, hogy a rendezvny sznes, profi mdon szrakoztat jellege mellett a szervezk mennyire tartjk partnernek azokat, akiket vendgekknt vrnak, mennyire hisznek abban, lehet egyttmkdve, kulturltan eltlteni a szabadidt, illetve a krlmnyekkel, a kommunikcival, szval a „krtssel” mit is zennek a ltogatknak. E tren a rszletekben nha aprnak tn, de nem lnyegtelen klnbsgek voltak.
Kezdjk az elksztssel: mindkt program utcalezrssal s hangos koncertekkel jrt, gy a krnyket tjkoztatni kellett.
A Magdinl ez gy nzett ki, hogy kt httel korbban a postaldkba dobtak ismertetket, majd pedig napokkal a program eltt a parkol kocsikra tjkoztat cetliket tettek, melyben jeleztk, milyen rendezvny lesz s az milyen knyelmetlensggel jr. Emellett persze a megllni tilos tblk is kikerltek, ami Magdolnnl is, csakhogy utbbinl ez s az autkra kitett kzlemny volt az sszes kommunikci. A „hangosabb” fesztivl szervezi nem tartottk fontosnak, hogy a krnyket kln tjkoztassk s egyttmkdsket krjk (s most nem arrl van sz, hogy a szerzt zavarta a program, mert felle akr lehetne ilyen rendezvny havonta, de a hz lakinak egy rsze nagyon kiakadt).
Foly gyek
A bulizst befolysolja a hzirend nev „szablycsokor”. Mrmint ha van, mert Magdi ilyennel nem rendelkezett, szervezi nem gondoltk, hogy ms szablyok vonatkoznak ott, mint a mindennapi letben, azt pedig beosztottk, hogy mindenhol legyen valaki, aki szksg esetn rendelkezsre ll. Magdolnnak rszletes, a helyes viselkedst elr szablyzata volt, pldul „a rendezvny terletn a kregets tilos” ponttal, s betartsra rk felgyeltek. (A rvesek szmra egybknt is fontos a rend: a Kesztygyrra folyamatosan biztonsgi r vigyz.) Klnbsg volt a kt „hlgy” kztt a mosd-wc hasznlatnak rendszerben is. Magdi esetben a Roma Parlament valamennyi (igaz, csak kett van) vizesblokkja rendelkezsre llt, plusz mg kt mobilwc. Magdolnnl utbbibl estnknt hrom biztostotta a komfortot, semmi ms, legalbbis a ltogatk szmra. Ugyanis a koncertek alatt ket nem engedtk be a negyedfejlesztsi program rszeknt tadott Kesztygyr kzssgi hzba, gy az ottani mosdkat nem koptathattk. Volt, aki ezrt a tren lv bokrokat ntzte meg, ki is ksrtk miatta a rendrk a rendezvnyrl. Magdi gyelt arra, hogy a krnyk egyik projektjt brki megnzhesse, ha rdekli, kitablzta a Roma Parlament lpcshzt, megmutatta a Mtys tri Patika-mzeumot, kerleti stt szervezett, vettst tartott. Magdolna az egsz orszgbl vendgeket hvott a konferencira, ahova a helyiek nem voltak meginvitlva. Ezt persze lehet termszetesnek venni, azt viszont mr nem, hogy a negyed fejlesztsnek konkrt terveirl nem tjkoztattk a ltogatkat, fleg akkor, amikor a Rv8 munkatrsai gyakran arra hivatkoznak, nem tudjk elrni a lakkat, akik egybknt is tlsgosan rdektelenek. Most pedig, amikor sikerlt, k felejtettk el az itt lket felels mdon informlni. Az informcival egybknt is gond van, Magdit propaglta egy kzssgi lap harmadik szma, a Magdi jsg, mg Magdolna alkalmbl egy j kiadvnyt – Magdolna mozaik (Hrlevl a Magdolna Negyed Program II.-rl) – terjesztettek, melyben fleg rvesek nyilatkoznak munkjukrl. De ha mg messzebbrl nzzk, az is fontos, hogy mind a mai napig nem sikerlt egy mkd honlapot sszehozniuk.
„Az EU fizeti”
Magdolna a hrek szerint hatmilli forintot kstlt, Magdi kevesebb mint a tizedt. De ezzel nem lenne semmi gond, ha ez a kzssgfejleszts tern megtrlne, s a kltsgekre trtn rkrdezskor nem csupn annyi lenne a vlasz, hogy „az EU fizeti”. Biztos, hogy nemcsak a kulturlis programokat tmogatjk, hanem a lnyeg az integrci, a plds kommunikci, az egyttmkds lenne. Persze nem arrl van sz, hogy az nkormnyzati tulajdon cg valamit direkt csinlna rosszul, inkbb az egsz rendszerrel van a baj. Ugyanis egy tbbves negyedfej-lesztsi programnl a krnykbeliek a megrendelk, nem a helyi politika, mg a Rv8 termszetes mdon elssorban a tulajdonosi ignyeket szolglja ki, amik esetenknt eltrek lehetnek a lakosok szndktl. Nagyon fontos lenne a teljes nyilvnossg, de a mostani rendszer nem erre sztnz, mert „egyszerepls”, mindent a Rv8 csinl. Hatkonyabb, ha a rszprogramoknak tbb gazdja van, megvalstsukra plyzni lehet, s a specilis tudsok a vllalsok mentn tudnak hasznosulni. Nem j, ha mindent a „fvllalkoz” vgez. Elkpzelhetetlen, hogy egy szervezet egyszerre tervezze, szervezze a negyed fejlesztst, nmaga vgezzen mindent, hiszen sztforgcsoldik, s szpen lassan a kzzelfoghat, felmutathat feladatok mell sodrdik. Munkja sorn mindenbe minl nagyobb arnyban be kellene vonnia a helyi erket, rtve rajtuk a civil szervezeteket, intzmnyeket is. A helyiek mg ellenrizhetnk is, hogy mi trtnik az rdekkben, avagy rjuk hivatkozva. Aztn a politika tvol tartsa mellett gyakorolni kne, hogy mindig minden lpst, dntst a lehet legalacsonyabb szinten hozzanak meg, mert akkor mkdik igazn, ha az rdekeltek sajtjuknak rzik (ez sem jdonsg, a szubszidia-rits elve tbb unis orszgban rsze a jogrendszernek).
A j programok mellett hasznos lenne, ha a vgiggondolsban segtennek a „negyed-rehabilitlk”, ha frumokat szerveznnek, ha rrnnek arra a valban id- s energiaignyes munkra, melynek rvn a negyed bels energii is aktivizlhatk lennnek. Az is j lenne, ha az EU-pnzt rszben erre fordtank. A Magdolna-negyed a hrek szerint modellrtk rehabilitcis program, de ezt a benne l s tenni akar emberek egy rsze nem rzi. Vannak ltvnyos, nmagukban rtkelve jl sikerlt programok (mint most Magdolna), de az egsz kevss pt a lakk aktivitsra, a kpess ttelre, mert ms a segtk mentalitsa. Nem velk, hanem rtk dolgoznak, leginkbb azt vrjk, hogy vegyenek rszt a programokon, s fogadjk el, amit a fejlesztk knlnak nekik. Ez pedig csak kulturlis programszervezsre elegend, kzssgfejlesztsre sajnos kevs, s nem mellkesen igen drga mulatsg, melynek forrst alapveten msra, tbbre szntk.
A kt fesztivl megkzeltsei, tapasztalatai rszben kzsek, msrszt pedig kzss tehetk, s ha az eddigi benyomsok, vagy a mostani felvetsek mentn le lehetne lni beszlgetni, mr olyasmi kezddhetne el, aminek akkor sincs vesztese, ha nem szletik egy jabb kulturlis program belle.
Virg Tams
Magdi Fesztivl
Fotk: Biro Angelika
|