A Rv8 Rt. ltal kidolgozott vrosfejlesztsi koncepci megrtshez szksges nhny szban felvzolni a vros defincijt, amely elkpzelsk alapja, s azt, hogy miknt rjk le a vrostervez feladatt. Megkzeltsk jszersge teszi programtervket klnlegess Magyarorszgon.
A vrost folyamatosan vltoz egysgknt kpzelik el, amely tbb klnbz tnyez hatsra fejldik, ntrvnyen. Ezrt a fejldsbe val beavatkozs eltt azt kell vizsglnunk, hogy mely sszetevk jrulnak hozz egy-egy llapot kialakulshoz. Ezeket kell mdostani ahhoz, hogy a vros ms kpet ltsn. A tervez feladata, hogy a folyamatot tlthatv tegye, amely megengedi, hogy a rendszerbe val beavatkozs hatst figyelemmel lehessen ksrni, s gy a "vrosrendszer" mkdst finom korrekcikkal befolysolni is lehet. Keretet kell szabnia a fejldsnek, hogy a j irnyokat felerstse, a rosszakat tomptsa. A tervezs clja nem lehet egy llapot lemerevtse, szmolnia kell a termszetes vltozsokkal, s elg rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy ezekre hossztvon vlaszt adjon. sszefoglalva teht a vrostervezs olyan folyamatok tervezse s menedzselse, amelyek az elzetesen felvzolt clok irnyban haladnak.
A clok meghatrozsa a vros vagy vrosrsz kzssgnek a feladata, el kell dntenik, hogy miv szeretnk fejleszteni a terletet. Ezt szem eltt tartva kell a tervezsben rsztvevknek a meghatroz komponensek mentn a szksges beavatkozsokat megtennik. A vrosfejlesztsi clok megvalstsnak egyik lnyeges eleme a terlet szablyozsi terve, amely az pts kereteinek rgztsvel kpes befolysolni a negyed fejldst. Ez a terv deklarlja a kerlet fejlesztsi szndkait s meghatrozza ennek irnyt. A koncepci azonban nemcsak ebbl, hanem kt msik lnyeges elembl is ll: a gazdasgi s szocilis programbl. A szablyozsi terv a kitztt clok, a tervezett gazdasgi s szocilis program megvalstsnak eszkze, gy alrendeldik ezeknek.
A Rv8 szmra a rehabilitci tbbet jelent egyszer ptszeti beavatkozsnl, a vros letlehetsgeinek biztostsval egyenl. Ez mindig a gazdasgi-trsadalmi folyamatoktl fgg. Az egyik legersebb bizonytk arra, hogy egy vrosrsz nfenntartv vlik, az az, hogy egyre kevesebb kzssgi pnz szksges a fejlesztshez, s egyre inkbb vonz a magntke szmra. Ezrt arra trekedtek, hogy az akciterleteken - pldul a Corvin-Szigony projekt esetben - eladhat vrostermket, fejlesztsi kereteket hatrozzanak meg.
A VIII. kerleti rehabilitci tbbet szeretne elrni a tradicionlis vrosrszek pleteinek tatarozsnl. Cljuk a belvrosi terlet jralesztse, valdi rtkeinek megvsa, ugyanakkor a korszer ignyeknek megfelel vrosrsz kialaktsa is. A rehabilitcis programban jragondoltk a kerlet szerept, s mivel annak korbbi funkcija megsznt, jjal ruhztk fel. Ezrt nyltak hozz a vrost meghatroz utck hlzathoz, s osztottk jra azokat. Szndkuk szerint nem csak az egyes pleteket, hanem az egsz terletet kell magasabb rangra emelni. Nem felejtik el, hogy egy adott helyen l kzssg identitst trtnelmi emlkek rzik. Amikor jrarajzoltk a terlet utcahlzatt, j irnyt szabva ezzel fejldsnek, ezt vatosan, megfontoltan tettk, hogy minl kevesebb rtket vesztsenek el.
Hasonl gonddal bnnak a kerlet lakival, trsadalmi sszettelvel. Fontosnak tartjk a kerlet lecsszsnak s szegregcijnak meglltst. Ragaszkodnak a terletre jellemz vegyes sszettel, sznes trsadalmi kphez. Cljuk, hogy a vrosrszek kztti versenyben - ami azrt folyik, hogy szeressenek egy-egy helyet az emberek, akarjanak ott lni, s a terlet kpes legyen nmagt eltartani - eggyel jobb helyezst rjenek el. Ezrt a rehabilitci helyett jobban definilja tervket a vrosmegjts kifejezs.
A folyamat megvalsthatsga nagymrtkben attl fgg, hogy sikerl-e a magnszfra rdekldst felkelteni az elkpzelsek irnt, de vilgoss kell tenni, hogy a jzsefvrosi rehabilitci kiindulpontjt jelent Corvin-Szigony projekt esetben is az nkormnyzat aktv szerepvllalsrl van sz, nem egy ingatlanfejleszt nll projektjrl. Az nkormnyzat s az azt kpvisel Rv8 vgig egyfajta projektmenedzserknt irnytani s felgyelni fogja a beruhzs megvalsulst.