maneszota
Magdolna negyed
 
Fontosabb tmk

Fontosabb tmink voltak:

A Magdolna negyed kzbiztonsgi s kztisztasgi helyzete s a 2011-es Bnmegelzsi program lakossgi nzpontbl


sszefogst a szemt s a szemetels ellen!


Kztisztasgi "frontjelents"


Maneszota felmrs


Kztisztasgi Frum


Lakossgi bejelentsek


Akik a piacon dolgoznak (Bezr a Teleki tri piac - kpriport)


Magdolna Szomszdsgi Nap


Tavaszmez krdv


Kinek pl a Mtys tr?


Botrny a Mtys tren

 
Civil esemnynaptr
2025. Mjus
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
Cmkefelh

 
MANESZOTA
 
Szakmai modulok
 
Szavazzon n is!
Lezrt szavazsok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

rtelmisgi knnyek nlkl


Kategria:

Interj Alfldi Gyrggyel, a Rv8 Rt. vezrigazgatjval a Corvin stnyrl

I. Befektetk reggelire, a plyzatok utlete, szablyozs toronyhzzal

ef: Kezdjk ott, ahol az utols epiteszforum.hu szmra kszlt interj abbamaradt. Mi trtnt 2002 ta a Corvin-Szigony projekttel? Mit jelent a nvvltoztats Corvin stnyra, s mi trtnt a befekteti szntren - a vltst a nv is jelzi: Corvin Rt. helyett Futurel?

AGy: Az egyttmkds a legnagyobb elrelps. 2000-tl 2004-ig befektetket fogyasztottunk, s ez az els olyan csapat, amelyben a mienkhez hasonl vgy bredt, azaz a projektet nem pusztn befektetsnek, hanem valamifle nmagukrl szl zenetknt fogjk fel. De azrt nyilvn befektets is, ha nem annak fognk fel, nem mondannak igazat. Nem akarom elkiablni, nem a szerelem, amirl beszlek, de nagyon j a vlemnyem a Futurel Csoportrl. A Futurel 2004 jliusa ta 75%-ban tulajdonosa a Corvin Rt-nek, teht a Corvin Rt. tovbbra is megmaradt. Nyilvnvalan a Futurel s Fut Pter s Gbor ltal meghatrozott tulajdonosi-szellemi kr az, ami az egszet kpviseli.

ef: A projekt nvvltoztatsa rinti a koncepcit is?

AGy: Brand-pts szempontjbl a szigony egy csnya, "hegyes" sz, helyette valami bartsgosabbat szeretett volna a Futurel. Az is szmtott, hogy a klfldi piacon a Corvin stny egy elmondhat zenet, szemben a Corvin-Szigonnyal, aminek mg a kimondsa is nehz.

ef: A stny hrom rszre bomlik: a krt fel kulturlis-kereskedelmi, kzpen lak-, a harmadik harmadban oktatsi zna lesz - ez a stny a Futurel f jtktere. Mekkora szabadsga van profitmaximalizls tern?

AGy: Befektetnek ktelessge a profitmaximalizls, mert klnben nem fogja tudni kifizetni az nkormnyzatot s a Rv8-at. Utbbinak tbbek kztt az a dolga, hogy tszz lakst megptsen a kerletben. Alapvet rdeknk, hogy ne akadlyozzuk t abban, hogy haszonra tegyen szert. Ms szempontbl igazad van, a kzssgnek ktelessge a sajt rtkei s rdekei mentn a sajt igazhoz ragaszkodni. ppen ezrt mg a legelejn megfogalmaztunk hrom-ngy ptszeti-krnyezeti-trsadalmi rtket, s azt mondtuk, hogy efltt nem trgyalunk. 2004 jliustl krlbell szeptember vgig volt egy meglehetsen heves workshop, amibe a Futurel bevont egy francia szakembert, Guy Perryt, aki a Harvard Graduate School of Design-on tant ingatlanfejlesztst, emellett rszt vett benne Finta Jzsef, Meggyesi Tams, Benk Melinda s Lukovich Tams. A workshop abbl indult ki, hogy a stny rossz helyen van, nem biztost kell kapcsolatot a vroshoz, s az zletet sem segti el kell mrtkben. Vgl viszont, a magam nem kis megelgedsre visszajutottunk oda, ahonnan indultunk.

 



 



 

ef: Mi vltozott?

AGy: Kt vltoztats trtnt csak: az egyik az els, a msik az utols tmbben. A Futurel ebben a kt trsgben akarta a legersebb programvltozst. A Szigony utca magassgban szeretnnek egy kutats-fejleszts tpus fejlesztst vgrehajtani, nem utolssorban arra a munkra alapozva, amit mr elkezdtnk. Pldul Balzs Mihlynak felplt ott a Pzmny Egyetemhez tartoz plete, a SOTE az Akadmival sszefogva elindtotta a Dr. Szentgothai Jnos tudskzpontot. Emellett nyilvnvalan azt szeretnk, hogy a Corvin mozinl egy ersebb kiskereskedelemi, szolgltatsi, kulturlis keverk alakulhasson ki. Ezrt keressk a szablyozsi tervben a kellen nyitott megoldst.

ef: A szablyozsi tervbl mi valsult meg, hol tartanak a plyzatok?

AGy: Kszen vagyunk az els tem elksztsvel, mr csak a formasgok vannak htra. 230 csalddal megllapodtunk, k elkltztek, s a tizent hz bontsa elindul valamikor mjus elejn. Idkzben elkszltek a kzterleti s kzmtervek. A terveket kzbeszerzsi plyzaton szerztk be, amelyen Er Zoltntl Dvnyi Sndoron t minden jelents kztr-tervez ptsz megjelent valamelyik cg mellett, s a Dvnyik csapat volt a legkedvezbb ajnlat. A nyilvnos kzbeszerzsre azrt volt szksg, mert ezt fvrosi s kerleti forrsokbl csinltuk, kzel 70-80 millis nagysgrendben kltttnk r. prilisra megvan mindenre az ptsi engedlynk.

ef: Rsze az elkpzelsnek, hogy a stny vgre egy magasabb plet kerljn?

AGy: Mirt ne? Ha a vros gy gondolja, hogy elkpzelhet pldul a Tm utcban vagy a Nagyvrad tren meglv tven mteres hzak mellett tovbbi tven mteres hzak ltrehozsa, akkor mirt ne lehetne? Perry szerint Nyugat-Eurpban az a trend, hogy a vrosnak nemcsak az utcn val stls a kzrtke, hanem a rtekints is bizonyos pontokbl. Jelenleg a fvrosi szablyozsi terv meglehetsen sarkalatosan szablyozza a vros bels szvett, egy ers ceruzavonallal elvgta a felfel val terjeszkeds tjt. A szemnk azon van, hogy taln egyszer eljn az a pillanat, amikor megvalsthat ez a funkci. Ahogyan a szablyozsi terv kt vgre azt mondtuk, hogy nem tudjuk jelenleg a konkrt funkcik ismerete nlkl, hogy hogyan fog kapcsoldni a meglv szvethez, gy azt is kimondtuk, hogy nem itt, hanem a Fut utca krl kezddik majd a fejleszts.

ef: Lett valamilyen folytatsa annak az tletplyzatnak, ami a stny beptsvel kapcsolatban lezajlott? Tkrzdik ez majd valamilyen mdon a vgeredmnyben?

AGy: Igen, 2003-ban, amikor mg 8-10 befektetvel trgyaltunk, mindenkinek kiosztottunk egy dosszit, amit az ptszeti plyzatbl, a sajt elkpeinkbl, a mesteriskols plyzatbl, a 2002-es Budapest workshopbl s egyetemi tervekbl lltottunk ssze. Ebbe mindenhonnan csak azt vlogattuk be, amit szeretnk.

 



 



 

II. A hangyaboly rehabilitcija, nyugdjasok a hzban, rtelmisgi knnyek

ef: Amikor a terlet rehabilitcija elszr szba kerlt, a partnersg mellett a szocilis vrosfeljts aspektusa szerepelt az els helyen. Most gy tnik, fennll annak a veszlye, hogy az egszbl zletileg irnytott fejleszts lesz. A stnyra telepl funkcik mintha tvettk volna a laksoktl a fszerepet, s ez nyilvnvalan elkerlhetetlen trsadalmi vltozsokat okoz. Hogyan lehet megakadlyozni a dzsentrifikcis folyamatot?

AGy: Sosem mondtuk, hogy ez szocilis rehabilitci. A krdsfelvetst vrva utnanztem, hogy mondtunk-e valaha is mst. Azt gondolom, hogy nem mondtunk. Elmondtuk, hogy a Prter utca - Szigony utca - lli t - Jzsef krt ltal krlzrt terleten komoly rtket szeretnnk teremteni. Vrosrehabilitcis eszkzrendszerrl beszltnk, de sokkal jobban kzelt az elkpzelseinkhez, ha azt mondjuk, hogy a vros fejldst szeretnnk tmogatni. A vros-rehabilitci az n olvasatomban egy gygythatatlan betegsgre val lland gygyszerszedst jelent, ami nem tudja a betegsget megszntetni. Ezrt dntttnk arrl, hogy ms metdust vlasztunk. A vros az ember lenyomata, olyan, mint a hangynak a hangyaboly; a vros alapfunkcija a laks, az enniads, a lt. Elmondtuk, hogy ezen a terleten a bevtelszerzs a clunk, azaz az nkormnyzati kltsgek minimalizlsa a feladatunk. Ezrt mondtuk, hogy a kerletben dinamikus szocilis egyenslyt szeretnnk, s nem statikus egyenslyt, amirl a '84-es vzik szlnak, amiket Perczel Anna s Ladnyi Jnos kpviselnek. A vros lete nem statikus, hanem llandan vltoz folyamat, s ennek akr hzakat is al kell rendelni. Azt akarjuk, hogy az emberek szeressenek ide jnni lakni. A stnyrt nyolc vagy tz hzat beldozunk, mert egy ilyen terlet megjulsa nyolc kzel sem Mtys templom-szint hzat megr. A szocilis jellege abbl szrmazik a programnak, hogy lebontunk 1100 nagyon rossz lakst, s az embereket tmogatva vlasztjuk ki s biztostjuk az j, jobb laksokat.

ef: Mit mutatnak a kikltzsi statisztikk, s milyen megoldsokat talltatok eddig a kerletben a bontsok miatt laks nlkl maradt emberek problmira?

AGy: Az els temen, 230 laks letrgyalsn tl azt ltjuk, hogy az emberek 30-35% ha akarjuk sem fog itt lakni. rtk ktfajta dolgot lehet tenni: pnzt adni azoknak, akik fel vannak kszlve erre, s msutt teremtenek maguknak a sajt jvjknek megfelel utat. Azoknak az embereknek, akik el akarnak menni, de nincsenek r felkszlve rzelmileg, szellemileg, mentlisan, kerestnk a vrosban lakst, de a pnzt csak akkor adjuk oda, ha megvan mr a megfelel. Az volt a szocilis alapelvnk, hogy a jelenlegi lakshoz kpest mindenki eggyel jobbhoz jusson. Megprblunk alkalmazkodni az emberek ignyeihez: kifizetnk kzzemi tartozsokat, nyugdjas-hzakba segtnk bejutni. Az idn ktszz laks ptsbe kezdnk, de az elz krben vettnk mr nyolcvan lakst, amiket egy kicsit rendbe szedtnk, s gy adtuk be az nkormnyzati portfliba. Teht aki nkormnyzati laksban lakott, az ezutn is tud nkormnyzati laksban lakni. Mindenki, aki akar, itt tud maradni a kerletben. Az emberek nem mennek pldul a Magdolna-negyedbe. A bels-Jzsefvrosban viszonylag kevs lakslehetsg van, elg magasak az rak. Mindenkinek a krthoz mrt tvolsg hatrozza meg az lett: ha eddig hrom utcnyira lakott a krttl, akkor abban a znban kellett keresni neki, s mindannyinak ott talltunk.

ef: Milyen vroskoncepci lebegett a szemetek eltt - ha volt ilyen -, amikor az itteni rehabilitcin elkezdtetek gondolkodni?

AGy: A vrosnak az a dolga szerintem, hogy aki vllakoz kedv s teheti, azt keretek kztt, de hagynia kell rvnyeslni. Aki pedig szegny, azon segteni kell, de nem vlogats nlkl kiszrni a forrsokat rehabilitci cmn. Meg kellene vgre fogalmazni azt, hogy mi vagy ki rdekben trtnik a rehabilitci. Az angol rendszer j, mert ott tiszta a dolog: az 1900-as vek ta folyik a rehabilitci, a health (egszsg) s a well-being (j kzrzet) a kt f vonal. Abbl indult ki az angol vrosrehabilitci, hogy a munksok TBC-sek voltak, ezrt elkezdtek egszsges laksokat pteni, s lebontottak minden egszsgtelen lakst. n ezt gondolom alapnak, ennek a hangslyt mdosthatja az rtkvdelem, de a vrosrehabilitci alapveten nem azrt van, hogy rtelmisgi knnyeket cseppentsnk reg hzakrt. A vrosnak az a dolga, hogy az embereknek lakst adjon, hogy a forrsait jl felhasznlva lehetsget biztostson azoknak, akiknek szksgk van r.

 



 



 

III. Kelet-eurpai vrosrehabilitci, a hardver szpsge, kamarai boogie

ef: Van a vrosrehabilitcis programnak kelet-eurpai specialitsa? Melyek ennek a f irnyai?

AGy: A mink tipikusan kelet-eurpai vrosrehabilitci. A magyar sajtossg az, hogy nem tudja kifinomultan s pontosan meghatrozni a cljait gy, mint a nyugat-eurpai tervezsi rendszerek. Magyarorszgon a VTI-n felntt urbanista generci nem kpes arra, hogy pontosan hatrozza meg a clokat. A rendezsi tervekben jellemzen sszekeverednek az eszkzk a clokkal. Arrl beszlnek, hogy van-e sarokhangsly vagy milyen formj a tetablak, s sokszor kifejezetten akadlyozzk azokat, akik pnzt lnnek a fejlesztsekbe. Ehelyett arrl kellene beszlni, hogy a fejleszts a kzssg rdekben ll-e, a vros veszt-e vagy nyer. Minden nkormnyzatnak pontosan meg kellene tudnia fogalmazni, hogy melyek az rdekei s rtkei, s kell, hogy legyen, ahol a szpsg az rdek (Vr, Dunapart, Andrssy t), mg msutt az, hogy enni adjon az embereknek, s lehetsget biztostson a vllalkozknak.

ef: Szerintem egy vrosnak sokkal inkbb a Magdolna-negyedben lenne az a dolga, hogy szp legyen. A vrosrehabilitci azt is felveti, hogy a vrosnak a hardver rsze, a ltez s pl vrosszvet mennyire fenntarthat. A well-being s az egszsg nyilvnvalan alapvet szempontok, viszont gondolni kell arra is, hogy tven v mlva mit fog tudni nyjtani.

AGy: A szpsget idzjelben rtettem, a hardver rsz csinostsra gondoltam. Itt fontos az, hogy a kzssg is piaci mdon kezdjen el gondolkodni azrt, hogy a pnze ne fogyjon el s jusson a fontos feladataira. Az budai Gzgyr fvrosi fejlesztse esetben pnzkidobs lenne, ha azt nem befektetkre bznk. A Fvros feladata az elvrt eredmny s a clok meghatrozsa. Sokkal fontosabb, hogy a vros ott avatkozzon be, ahol nagyok a hinyok, ahol nincsenek partnerei. A vrosnak a szpsggel vagy a hardver rsz megjelensi oldalval csak ott van dolga, ahol ezzel specilis zenetet akar ltrehozni.

ef: Nem gondolod, hogy ezzel fennll a veszlye annak, hogy a vrosoknak bizonyos kitntetett ltvnyossgszer pontjai lesznek, s krlttk terjeng egy befekteti tke ltal dominlt vrosszvet? London az ellenkez irnyba halad: az egsz vrostest vlik ltvnyossgg, sz sincs arrl, hogy kizrlag egy-egy krnyket kellene fejleszteni.

AGy: gy nem pontos a fogalmazs. London egyike a vilg els hrom fvrosnak. A legvadabb kerleteire is akkora a nyoms, hogy a vrosvezetsnek nincs ms dolga, mint menedzselni ennek az infrastrukturlis, logisztikai, hlzati oldalt. A magyar vrosfejleszts - termszetesen kevesebb anyagi lehetsg mellett - inkbb a francia s nmet modellekre pl. A kzssg nlunk azt gondolja, hogy az egyik legfontosabb kzssgi rdek a szpsg. Megy az lnk elmlkeds a kzmunkk tancsrl, s mindenki azt hiszi, hogy ha leltetjk az sszes magyar kzszervezetet egyms mell, attl szebb lesz a vros. n ebben nem hiszek. Az 1800-as vektl kezdve, amikor elindult az ptsi szablyozs, kt vagy hrom dologrl beszltek: ne dljn r a szomszdra vagy az utcra a hz, ne gjen le, s ne kakiljunk egyms telkre. Egy-kt kivteltl eltekintve, mint pldul a Jzsef ndor-fle Vrosszpt Bizottmny, egszen sokig csak s kizrlag errl volt sz. A modern mozgalom s a memlkvdelem megjelense az a pillanat, amita azt mondjuk, hogy az j pts elrontja az n. szerves vrosfejldst, s vannak helyek, amelyeket ktelessgnk lenteni zselatinnal. Hiba a sok melegszv mondat ezekrl a rgi hzakrl ltalban, ez a modernista gondolkods nem szmolt az idvel, a modern utn lett a posztmodern, s azta mr van mindenfle. Mindig is voltak egymst fellr korszakok. Egy vros fejldse tbb layeren folyik.

ef: Egy korbbi alkalommal emltetted, hogy nhny hzra ki akartok rni plyzatot, de az ptszkamara els krben keresztbe tett. Mi is trtnt itt?

AGy: Vannak olyan jelek, hogy nagyon sokan mg mindig idegen testknt kezelik a Corvin-Szigonyt. Felvetdtt ismt, hogy a Kulturlis rksgvdelmi Hivatal hrom vagy ngy hzat vdene ezen a terleten, miutn az ltala kt vvel ezeltt elfogadott szablyozsi terv alapjn mi mr megktttk a szerzdseinket. Nem tudom, a memlkesek mikor jutnak el oda, hogy Budapesten az sszes 1870-es hzat megismerjk. Ugyanez a helyzet a Kamarval is. Mikor elmondtuk, hogy a Corvin-Szigony projekt kapcsn t lakhzra meghvsos nylt plyzatot szeretnnk kirni a kerletben, elfogadtk a norma szveget, majd egyszer csak azt mondtk, hogy nem is biztos, hogy ezeket a hzakat kellene kirnunk. Neknk ez a ktszz j laks azrt kell, hogy a kvetkez temben az embereknek fel tudjuk ajnlani, mert elfogytak a felhasznlhat laksok a kerletben. Kt hnapunk ment el arra, hogy megmagyarzzuk, mit mirt akarunk, azt javasoltk pldul, hogy egy hzat rjunk ki a mi elveink szerint, mg a tbbit velk egyeztetve teljesen msknt ptsk meg. Ezt nem fogadtuk el. Az illetkes bizottsg azt mondta, hogy ilyen keretek kztt a Kamara nem ll a plyzat mell. Javasoltuk, hogy ne csak ptszekkel vitassuk meg, hogy milyen hzakat kell pteni Budapesten. Vgl a Kamara elnksge hossz vita utn gy dnttt, hogy nem akadlyozza meg a plyzatot.

ef: Elg nyilvnval, hogy mirl szl ez a jtk.

AGy: A plyzatot kirtuk, megjelent a kzbeszerzsi rtestben, most mr megy a maga tjn, itt tartunk nagyjbl. Ezrt mondom azt, hogy a trsadalmi upgrade nem trtnt meg kt v alatt, s az egsznek az az zenete, hogy tovbbra is szabadcsapatok mdjn mkdnek hivatalok, rtelmisgiek s zsrik, s mindenki felhatalmazva rzi magt arra, hogy llst foglaljon, s mr megkttt szerzdseket, elfogadott szablyozsi terveket rjon fell.

Somlydy Nra s Szemerey Samu

Fot: Somlydy Nra

Mg nincs hozzszls.
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros