„Kesztygyr” Kzssgi Hz a Mtys tren
A „Kesztygyr” Kzssgi Hz, Budapest egyik legszegnyebb negyednek f tern, a Mtys tren ll. A fvros nyolcadik kerletben tallhat Magdolna Negyedben 12000-en lnek. A negyed minden trsadalmi, gazdasgi mutatjban messze alulmlja a fvrosi tlagot. Nagyon magas az ltalnos iskolt el nem vgzettek arnya, magas a munkanlklisg, s sokan tartoznak a kimondottan szegny npcsoportba. Slyos problmt jelent a terleten a kbtszer-hasznlat s terjeszts, s magas a bncselekmnyek szma is az utckon. A negyed laksainak 40%-ban nincs frdszoba-vc. A rendszer vltozott az orszgban, de ezt a negyedet mindenki elfelejtette. Az emberek egyre kittalanabb helyzetbe kerltek.
2005-ben a Jzsefvrosi nkormnyzat s a Rv8 Zrt. elindtotta a Magdolna Negyed Programot, melynek clja: meglltani a tovbbi romlst, megszntetni a csaldokban felhalmozdott s genercikon keresztl rkldtt htrnyokat, megakadlyozni a trsadalombl val kirekesztettsg s a szegnysg jratermeldst. A negyedben lk aktv rszvtelvel bonyoltott programok hozz tudjk segteni az embereket, hogy vllalhat s felemelkedsket szolgl letstratgikat alaktsanak ki. A megvalsts legfontosabb elemei: az itt lk bevonsval megvalsul brhz s kzterlet megjts, a kzssgi hzpts s mkdtets.
A rendszervltozs utn elszr 2002-ben jtottk meg a Mtys teret, de ez nem hozta meg az ttrst a tr hasznlatban. A nvnyzet s a jtszeszkzk llapota hamar leromlott, kisgyermekes csaldok, nyugalomra vgyk elkerltk, jformn mr csak az tls utakon volt forgalom. Megindult a gondolkods, hogy a Mtys tr hagyomnyai s jelene kztti feszltsget hogyan lehetne oldani. Hogyan lehet elrni azt, hogy az emberek szeressk s hasznljk a teret? A Magdolna Negyed program keretben a tr tovbbfejlesztse 2005 oktberben indult meg, amikor 2006 tavaszig tbb frumon ismertettk meg a krnyken lket javaslatainkkal. Egyttal megismertk ignyeiket, megtudtuk a vlemnyket a tr jvjrl. A megismersben az MTA Fldrajztudomnyi Kutatintzetnek munkatrsai voltak segtsgnkre, majd a tervezsi szakaszban bekapcsoldtak a Corvinus Egyetem oktati s hallgati is.
A tervek a lakkkal folytatott tbbszri vitk sorn jutottak el a vgs llapotba. Az egyetemi kollgk egyik legrdekesebb tlete s szmunkra a kivitelezs egyik legmaradandbb sznfoltja az a kzs munka volt, melynek sorn az Erdlyi utcai ltalnos iskola dikjai, civilek, s egyetemistk jrahasznostott manyag palackokbl ldombokat ksztettek s helyeztek el a tren. Kt rszletben kszlt el a tr vgleges alakja, s ebben rszt vettek a lakk, civilek s az nkormnyzat kpviseli is. De a tr megjulsa mg nem fejezdik be ezekkel a munkkkal, mert a megjult park s a kzssgi hz kztt gyalogos felletek kialaktsra kerl majd sor.
A program msik, a trhez kapcsold eleme az resen ll egykori kesztygyr talaktsval megszlet komplexum, amely teret ad alternatv kulturlis s oktatsi programoknak, kzssgi helyet, kulturlt krnyezetet biztost a krnyken lk szmra. Amikor a Rv8 munkatrsai rtalltk a 19. szzad vgi gyrpletre rgtn reztk, hogy ez a hely lehet a negyed j kzpontja. A rendszervlts eltt elbb lakhz, majd cipsz szvetkezet volt az pletben. Amikor megleltk, taln az utols pillanatban, a nagy rsze mr res volt s csak kt csald lt benne. A nagykapus, csaldi hz karakter utcai homlokzat egy fantasztikus udvart s egy bels ipari pletszrnyat rejtett.
A legfontosabb feladatunk a „Kesztygyr” tereinek jrartelmezse volt: az egyttest alkalmass tenni arra, hogy szemrmesen, nem tolakodn becsbtsa a negyed lakit – fiatalokat, regeket egyarnt. A bevezets lpsrl lpsre trtnik a Mtys-trrl az udvaron keresztl az plet bels tereibe. A kzssgi hz – mint j funkci – megszerettetse s befogadtatsa amgy is nehz feladat. A hz egyszerre kvn nyitott lenni az itt lk szmra, meggyzve az embereket a szolgltatsok fontossgra, rdekessgre, s egyszerre kvnja kijellni a kzssgi tevkenysgek kereteit-hatrait is. Egy tolakod intzmny hamar ldozatv vlhat a kontrol nlkli utcai mozgalmaknak, ezrt a trszervezs nem akar erszakosan rnyomulni az itt lkre, fokozatosan szeretn a bizalmat felpteni.
A „Kesztygyr” tervezsi programja sszetett, pldul itt kap elhelyezst a Rv8 Magdolna Negyeddel foglalkoz egysge, itt dolgozik majd egy ifjsgi tancsad iroda, s az plet udvar felli nagy terei adnak otthont a klasszikus kzssgi hz funkcinak. A hz szinte erre a programra szletett. Az utcai szrnyban kzvetlen bejrattal kerltek kialaktsra a Rv8-as irodk, az udvarbl mely egsz nap nyitott kapuval kapcsoldik a Mtys trhez, lehet intimen megkzelteni a tancsad irodt. Az udvar jelenti ugyanakkor a kzssgi hz igazi eltert is.
Az plet megrzsre kerl tereit letiszttottuk, megigaztottuk a tartszerkezeteket, a tett, s kialaktottuk a legszksgesebb kiszolgl egysgeket, s j nylszrkat helyeztnk a nylsokba. Ami valjban j a hzban, az a kt lpcshz, melyek sszefzik a tereket. Ez a kt lpcshz jelli ki ptszeti megformlsval, felleteinek kialaktsval az plet szimbolikus helyt a negyedben. A bels terekben alkalmazott sznekkel, a festett nyers beton felletekkel, a helyrelltott, lazrosan festett vakolt felletekkel akartunk egyszer, termszetes s mgis kemny tereket kpezni. Az vegfelleteket nyomatokkal dsztettk, melyek a szomszdos iskolban tant cigny festn kpeinek felhasznlsval kszltek.
A megrzs s jraleszts kettssge dominlt az j kls homlokzat kialaktsnl is. A megtartott eredeti nylsokat helyenknt beszktettk, helyenknt kiegsztettk. Az egsz utcai homlokzat vkony, tkr sima beton burkolatot kapott. Az plet j kntsnek kemny kihvsoknak kell majd megfelelnie. Az plet tervezse sorn az igazi inspircit a krnyk mltbeli s jvbeli sorsa kztti feszltsg adta szmunkra.
Alfldi Gyrgy DLA, Srkny Csilla, Kolossa Jzsef DLA
|