Mi trtnik a nycker kldkn?
Megjelent: hvg.hu
2007. szeptember 12., szerda, 10:31 • Utols frissts: 2007. szeptember 12., szerda, 10:31
Szerz: Kovcs Andrea (hvg.hu)
Egy finoman szlva is htrnyos helyzet negyed esetben ptsz, szociolgus, roma s hajlktalan legyen a talpn, aki megmondja, hogyan lehet mindenkinek j. Ktmillird forintot kapott unis forrsokbl a jzsefvrosi Magdolna negyed rehabilitcijra a fvrosi s VIII. kerleti tulajdon Rv8 Zrt. Hol kezdtk, s hol tartanak?
Utcasarok a Magdolnban. Keresztton
© Stiller kos
|
„Mondtuk nekik, ha tnyleg ezt akarjk, segtnk abban, hogy elmenjenek tvhez, rdihoz, hogy elmondhassk, mirt elgedetlenek velnk, vgl azonban sikerlt megbeszlni a dolgot” – mesli Alfldi Gyrgy, a jzsefvrosi Magdolna negyed rehabilitcijrt felels Rv8 Zrt. vezrigazgatja egy kzelmltbeli „cg kontra lakk” konfliktusra emlkezve. A negyedben lk bevonsval foly brhzfeljtsban rsztvev lakk ugyanis sszefogtak, s elgedetlenkedtek a projekttel. A „rvesek” s a brlk tallkozjn aztn kiderlt, azt szeretnk, ha a cg munkatrsai segtennek rendezni a lakk kzti konfliktusokat is. „t kellett gondolnunk, jk-e az eszkzk, amikkel kommuniklunk, s tisztzni kellett, hogy mit vrnak mg tlnk az itt lk” – mondja Alfldi.
A szocilis rehabilitciknt elhreslt „modellksrlet” kapott hideget, meleget 2005-s indulsa ta – amellett, hogy azt mindenki elismeri: a kezdemnyezs helyes, az tletek jk, a szndk dicsretes, s nem szabad hagyni, hogy a terlet vgrvnyesen elgettsodjk, gy a fvros legnagyobb sszefgg szegnynegyede legyen. A kormny a Magdolna-rehabilitcit a kiemelt programok kz emelte az eurpai unis pnzek elosztsakor, s gy nhny hete plyzat nlkl tlte oda azt a ktmillird forintot, amely lehetv teszi a msodik szakaszra tervezett programok megvalstst. A megvalstst illeten azonban vannak kritikai szrevtelek a negyeden bell s kvl is: van, aki az egyttmkds hinyra panaszkodik, ms a pnz elosztsban tall kivetnivalt, s olyan is akad, aki a mdszerekkel nem rt egyet.
A Magdolna negyed a Jzsefvrosban a Nagyfuvaros utca - Npsznhz utca - Fiumei t - Baross utca - Koszor utca - Mtys tr ltal hatrolt terlet. A negyed elnevezst igyekeztek tbbszr s tbb helyen megfejteni, a legnpszerbb a bibliai utals felttelezse volt. Eszerint a mostoha sors negyedet s lakit legalbb annyira nem tudja s nem akarja befogadni Budapest, ahogy Mria Magdolna is szmkivetett volt a szentrs szerint. A valsg ennl przaibb: amikor 2004-ben a kerletet – a 15 ves kerletfejlesztsi stratgia alapjn – tizenegy nll arculat terleti egysgre osztottk, a plyzati azonostsokhoz nevet kerestek a kerletrszeknek, s az rintett utck kzl a Magdoln tnt a legkedvesebbnek. |
A Magdolna-program els ngy szakaszba (2005-2008) 821 milli forinttal vgott bele a Fvrosi s a Jzsefvrosi nkormnyzat tulajdonban lv Rv8. 2006-os elszmolsuk is jelzi, hogy melyikkel hogyan haladtak az els szakasz elejn: pletfeljtsra 31 millit terveztek be (ebbl 15 millit hasznltak fel), bnmegelzsre 16 millit (3 millit hasznltak fel), kzssgfejlesztsre a betervezett 7 milli egszt, mg a – tervek szerint eredeti funkcijrl Kesztygyrra keresztelend – kzssgi hz kivitelezsre 246 millit szntak, de a munka elhzdsa miatt akkor csak 3 milli forintot hasznltak fel. Br volt terv az temezsrl, m egyes alprogramok (mint pldul a kzssgi hz) csszsban vannak. A szkeptikusok ppen ezt kritizljk. Meg persze mst is.
Virg Tams, a Magdolna negyedben l szocilismunks-jsgr, aki a programot egyik publicisztikjban brlta, pldul a rossz kommunikcit olvassa a „rvesek” fejre. Virg szerint clzottabb s hatkonyabb kzlsre lenne szksg, a kzssgi frumok sokszor nem elg hatkonyak arra, hogy informcik jussanak el a lakkhoz, visszajelzst pedig a Rv8-hoz. Azt sem rti, hogy a kerleti lap mirt tudst kthetente gy a programrl, mintha ltvnyos lenne, holott – rja – egyelre nemigen ltszanak eredmnyek. Sokkal tbb, a negyedet ismer vagy a negyedben dolgozni vgy segt szakemberre lenne szksg, hogy hatkonyan tudjk kommuniklni az esemnyeket, s az ott lk valban a sajtjuknak rezzk a programot – vli Virg. Az ptszfrumon azt kifogsoljk a hozzszlok, hogy a program gazdi nem mrtk fel megfelelen a terepet, s a brlk a pnzek csoportostsval sem rtenek egyet.
Mtys tri l-kvek. Nem pihen hely
© Rv8
|
„Lesznek szocilis munksok, de az els, az elkszt szakaszban mg nem volt erre pnz. A msodikban tz szocilis munkssal szeretnnk egytt dolgozni” – reagl a kritikra Horvth Dniel, a Rv8 s a program egyik munkatrsa. A kzssgi hz kiemelt szerept pedig azzal magyarzzk a „rvesek”, hogy ez lehet az a hely, amely a negyed kzpontja lesz: befogad, kzssget s rszvtelt knl pont. Horvth azt mondja, rti a brl megjegyzseket, s elismeri, hogy egyelre nem ltvnyosak a vltozsok, de a msodik szakasz lesz az – magyarzza –, amikor a megkezdett alprogramok sszerhetnek s a „kzzelfoghatbb” eredmnyek meggyzhetik azokat is, akik egyelre elgedetlenek.
„Igen, elkezdtk, de minek?! Nzze meg, hogy nz ki most a tr, ngy ve jtottk fel, most meg csak egy sderhalom ll a kzepn, nha van valami zsroskenyeres sszejvetel!” – magyarzza egy tven krli frfi a negyed „kldknek” szmt Mtys tren, az egyik legfontosabb igazodsi pontknt szmon tartott – tadst 2007 oktberre grt – kzssgi hzzal szemben. Egyelre egy kis jtsztr, nhny pad s a szomszdos iskolban festett sznes l-kvek jelzik, hogy elkezddtt a munka. „Valban kssben vagyunk, de ez csak azrt van, mert a program alapja, hogy az itt lk kvnsgai szerint alaktsuk ki a teret, hogy a kisgyerekes anyuka, az idsek otthonban lakk, a fiatalok, a kutysok, vagy – amg a helyzetk mskpp nem rendezdik – a hajlktalanok is talljanak maguknak egy szegletet itt” – rvel Horvth Dniel. A program megismertetsre, az tletek begyjtsre, a problmk tbeszlsre lakgylseket szerveztek, szemlyesen beszlgettek az rdekeltekkel, s igyekeztek sszehangolni az ignyeket.
Olyan mint egy prkapcsolat, naprl-napra vltozik
Kreatv program kisiskolsoknak . Arculatformls
© Rv8
|
A negyeddel kapcsolatban hrom dolgot gyakran lehet hallani: sok a cigny, sok a szegny, veszlyes krnyk. „pl itt a kzssgi hz, nemsokra ksz lesz, aztn tele lesz olhcignyokkal” – mondja nevetve egy tizenves magyarcigny lny, akivel beszlgetni kezdnk arrl, mit tud a negyed megjulsrl.
„Jobb ezeket elkerlni, n nem flek, 40 ve itt lakom, de ha nagy galerit ltok, tmegyek az utca msik oldalra” – mutat egy ids asszony a mellettnk beszlget cigny gyerekekre. „Nem rossz itt, de a hajlktalanok egsz nap zajonganak, a kapualjba vizelnek s verekednek, elviselhetetlenek” – panaszkodik az egyik megjul hz lakja. „Hzon belli” ellenttek teht vannak, ahogy minden ms kerletben is: cigny s nem cigny, egyik roma s msik roma, hajlktalan s brl kztt.
A krnyk kzbiztonsgrl az ott lk azt mondjk: rgen rosszabb volt. A Rv8 hsz-harminc hz kapujra zrat szerelt, s tbb helyen a kapuk fl vilgtst is. „Amg nyitva volt a kapu, mindig elloptk a virgaimat, de most szpen nnek” – mesli a 79 ves Nusi nni, aki tven ve lakik az Erdlyi utcban. A Dank utcban, az l Udvar program keretben megjul hzban Balog Gusztv azt mondja: mieltt zrhat lett a kapu, a hajlktalanok bejrtak a kertjkbe. A feljtsban rsztvevk elgedettnek tnnek. „Ma igen, de lehet, hogy holnap majd krdre vonnak valamirt, amit mltnytalannak tartanak” – mondja Alfldi Gyrgy vezrigazgat arra utalva, hogy ha nem sikerl azonnal megvlaszolniuk a felmerl krdseket, akkor pillanatok alatt elillan a nehezen megszerzett bizalom, egyetlen megvlaszolatlan krds is megvltoztathatja a kzhangulatot. „Olyan, mint egy prkapcsolat, naprl-napra vltozik” – szl a plasztikus hasonlat.
Az pl kzssgi hz. Publikus tt
© Stiller kos
|
A „rveseknek” azrt sem volt knny dolguk, amikor belevgtak a Magdolna-negyed rehabilitcijba, s bizalomrt kopogtattak a negyedben, mert
a Corvin-Szigony Projekt „kikltztets trtnete”
ide is eljutott, s hasonl megoldst remltek itt is a helyiek, vagyis j, jobb konfortfokazat lakst jobb krnyken. Csakhogy a Magdolna negyedben nem kopogtatnak vllalkozk, gy a rehabilitcit az nkormnyzatnak s a lakknak kzsen kell elvgezni.
A brlk bevonsval zajl feljtsok – a programban rsztvev ngy hzban – sikeresnek tnnek. A lakk nagy rsze virgot ltet, jrdakveket tesz le, padot barkcsol, ha ideje engedi. A Rv8 lakbr-kompenzciban tervezte honorlni a kzremkdst, de ennek a mdjt mg nem sikerlt kidolgozni. A kerletben az nkormnyzat nyron emelte tlagosan 217 szzalkkal a lakbrt (a 8-10 ezer forintos lakbrekbl 20-25 ezer forintos djak lettek). Igaz, a Magdolnban 30 szzalkkal alacsonyabb volt a bremels, s a kerletben emellett bevezettk a szocilis alapon mkd lakbrtmogatsi rendszert. „Jelenleg ms tpus kompenzcival dolgozunk, de szeretnnk, ha a lakbr-kompenzci is bekerlne a rendszerbe”- mondja Horvth Dniel. Most nylszrk cserjt vagy a laksban szksges feljtsokat vlaszthatjk a munkt vllalk.
Kertszkeds a hz udvarn. Hgyszag s bdske
© Stiller kos
|
„Szabolcsbl jttnk fl nhny ve, akkor mg j volt, most egyedl nevelem a hrom gyereket, csak alkalmi munkt kapok, a lakbr a hromszorosra emelkedett, nemsokra pedig azt is megmondjk, hogy letveszlyes-e a laks” – sorolja a 35 krli frfi, akivel az egyik romos hz gangjn tallkozunk. „Mire j, ha rnak errl, gysem trtnik itt semmi, nekem mr ktszer grtek lakscsert, s mg mindig itt vagyok” – mondja, amikor arrl faggatom, hogy mit tud a negyed rehabilitcijrl. A munkanlkliek magas arnya miatt a Magdolna-program egyik alprogramjnak clja a foglalkoztats lnktse, a helyi vllalkozk segtse. Ez tnik a legkevsb kivitelezhet feladatnak – teszem szv a Rv8-nl. „Ez gy van, de vannak tleteink, s remljk, hogy be tudjuk vonni a helyieket” – magyarzza Srkny Csilla, a program egyik munkatrsa. A tervek kztt szerepel egy olyan rendszer kidolgozsa, amelyben az nkormnyzat minsten s ajnlan ki az itt l szakembereket az itt lknek.
„Sokan, akik kritizljk, amit csinlunk, azt sem tudjk, mivel foglalkozunk nap mint nap, csak azt ismtelgetik, hogy mg mindig hgyszag van a hzakban” – mondja Horvth Dniel. Eddig azon dolgoztak, hogy megteremtsk a programok alapjt s ltrehozzanak egy civilekbl s lakkbl ll ers kzssget, akik majd 2010, az unis tmogats felhasznlsa utn is tovbbviszik a programot – magyarzza. A kritikusok pedig azzal rvelnek, hogy ha csak a lakk egy rszt sikerlt bevonni, akkor a tbbsg nem rzi magnak a dolgot, s ennek hinyban taln meg sem valsulnak a jl hangz tervek. Ekkor pedig jhetnek a szoksos fanyalgsok, hogy „nem lehet ezeken segteni”, s jabb tpot kap a kzvlekeds, miszerint az itt lk „rdemtelenek” brmire. A rehabilitcis program – a tervek szerint – 2020-ra fejezdhet be, a most szletettek 13 vesek lesznek akkor.
|