Kund Ivn Patrik Hauszmann-djjal jutalmazott diplomamunkja
ptszeti program
Elzmnyek
A helyszn Budapest, Jzsefvros. A kerlet Magdolna-negyednek nevezett rsze, szocilis- s vrosrehabilitci trgya. Lakossgnak htrnyos szocilis s gazdasgi krlmnyei miatt feszltsgekkel s problmkkal halmozott krnyk. A meglv ingatlanllomny sok kvnnivalt hagy maga utn, nhol a normlis lethez szksges krlmnyeket krdjelezi meg, nhol veszlyess vlik.
A Mtys-tr, Dank utca, Magdolna utca, Koszor utca ltal hatrolt tmbben mkdik az Oltalom Karitatv Egyeslet intzmnye, amelynek f funkcija a hajlktalan emberek elltsa s segtse. A tmb ezen kvl tbbnyire lakpletekbl ll, amelyek nkormnyzati, illetve magntulajdonban vannak. A szintszmot tekintve vltozatos a kp, fldszintes s tbbszintes pletek is tallhatk itt. Tbbsgk a szzadfordul eltt plt, de llaguk mra leromlott. A telekszerkezet kirajzolja az egykori mezgazdasgi hasznosts jellegt, telkei nyjtott szalagtelkek.
A tervezs els fzisa az emltett tmb rehabilitcija volt. Ebben a lpsben tizenegy telek sszevonsval sikerlt egy nagyobb terletet ltrehozni, amit a telekstruktra szem eltt tartsa mellett, egyben lehetett kezelni. A telkek nkormnyzati tulajdonban, az Oltalom Karitatv Egyeslet tulajdonban voltak, illetve foghjknt resen lltak. Az egyestett terletet ngy nagyobb egysgre bontottuk, elklntve s sszeforrasztva ket. A Mtys-tr fell ingatlanpiaci beruhzs keretben lakplet pl (pnzgenertor), a Dank utca fell az Oltalom Karitatv Egyeslet pletllomnya cserldik le tbb temben, a Magdolna utca felli rszre pedig szocilis brlaks kerl. A hrom, nmagban zrt egysget a kzttk ltrehozott, nappal kztrknt mkd "udvar" kapcsolja ssze. A hrom irnybl megkzelthet udvaron sportplya s jtsztr mkdik, funkcijban nem konkurl a Mtys-tr vrosi tr jellegvel.
A jelenleg Dank utca 7, 9, 11, 13, 15. szm telkeken tbb bontsi, s ptsi temben valsul meg az pletllomny lecserlse. Az j pletekben a jelenlegi funkcik kapnak helyet: hajlktalanokat ellt krhz, pszichitriai rszleggel s szllval, mentszolglattal; iroda; npkonyha; knyvesbolt; menekltszll; hajlktalanszll; raktr; parkol; mhely. A beavatkozs clja a tmbn vgzett rehabilitcin tl, a szocilis ellts minsgi javtsa, az zemeltetsi s karbantartsi kltsgek cskkentse. Nem cl az elltottak szmnak jelents nvelse, az ugyanis a vrosrsz tlzott terhelshez vezetne.
Az j bepts ngy nagyobb plettmbbl ll, amelyeket egy, a tmbbelsben lv kztr szintjtl elemelt "kert" fog ssze. Alatta az pleteket kiszolgl zemi szint tallhat. A Dank utcai fronton lv nyjtott, de tagolt tmegben a "publikus" funkcik kaptak helyet: krhz, irodk, npkonyha, knyvesbolt, fporta. A tmbbelsben pedig a szll jelleg pletek, "privt" funkcik. Itt mkdik a hajlktalanszll, a menekltszll, s a pszichitriai betegek szllja, valamint helyet kapnak a terpis kezelst lehetv tev helyisgek.
A tmbk elhelyezsnl s formlsnl szempont volt az utca fel trtn zrs, a tmbbelsben lv kztr fel val nyits, s egy sajt, krlhatrolhat "kert" ltrehozsa. A Dank utcai tmegen kapuszer felnyits van, amely biztostja a tmbbelsbe val bejutst.
Az plet bemutatsa
A hajlktalanszll tervezett plete a Dank utctl legbeljebb tallhat plettmb, amelyet a Magdolna utca felli felnyits s a bels sportplya kzterei hatrolnak. Ez a fent emltett beavatkozs els ptsi teme, amelyben az zemi szint dilatcival levlasztott rsze, s a belle kinv szllplet kszl el. Az zemi szinten raktr, gpszeti helyisgek, s az udvar karbantartst ellt helyisgek kapnak helyet. A szllplet a kert utcaszinttl elemelt szintjrl kzelthet meg. Ngy szinten vgzi a hajlktalan urak elltst. Teteje jrhat illetve zldtet.
Az plet mkdse: ngy szint
A szll ngy szintje nemcsak trbeli elrendezsknt rtelmezend, hanem a hajlktalansgbl val kijuts fokozatait is megjelenti. A klnbz szintekhez, klnbz bekerlsi kszb (a vendggel szemben tmasztott kvetelmnyek rendszere) s klnbz szint szolgltatsrendszer tartozik. A magasabb szintek teht a norml trsadalom lethez val kzeledst mutatjk, egy olyan llapottl tvolodva, amit a hajlktalanok nknt, vagy nkntelenl, de ltalban felvesznek. Itt emltend meg, az a paradox, ami a hajlktalansg elfogadsa, az abbl val kikerls, s a tlls kztt ll fenn. A hajlktalan lt elfogadsa ugyanis (ignyszint cskkents, szksgszer kiszocializlds) nagyobb eslyt nyjt az letben maradsra, viszont elfogadsa ugyanakkor egyre kisebbet ad az abbl val kikerlsre.
A feszltsg feloldsa taln a szocilis munksok segtsgvel, a szlln kimondott szablyok betartsval, az emberi kapcsolatok kialaktsval (tolerancia, trsas egyttlt, bartsg) trtnhet meg.
Az I. szint: Fttt utca, ami nevhez hven legkzelebb ll az utcai krlmnyekhez megjelensben, viszont tartalmban sok szolgltatssal prosul. A szennyes ruha mossi lehetsgn tl, alkalmanknt fodrsz, ruha- s cipjavt is mkdik itt. Amik kis dolgoknak tnnek, de az emberi klsvel egytt a bels vltozst is hozzk, vagy ha mst nem: vltozst, kizkkentst abbl a monoton llapotbl, ami a hajlktalanok tbbsgt jellemzi. Lehetsg van TV nzsre, ami sokszor a legfbb elfoglaltsg marad. Ezen kvl ignybe vehet a szocilis munksok informcis szolgltatsa, s szmtgp, internetes kapcsolattal. A Fttt utca jjel-nappal mkd szint. A bent alvk szekrnyes trolba zrhatjk tulajdonukat korltozott idre.
A II. szint: egy jszaks jjeli menedk, vendgei alvshoz a szll ltal adott tiszta ruht kapnak, sajt ruhjukat pedig kimosathatjk. Md van telmelegtsre, s ksztsre. Szrakoztat funkciknt TV, illetve filmnzsre. Az emeleten ltrehozott spontn mkds tereknek nincs meghatrozott rendeltetse, hasznlatukat a bent lv vendgek egytt fogalmazzk meg. Padokkal berendezhetek nagyobb eladsokhoz, vettsekhez, kzs foglalkozsokhoz. Ezen a szinten a hlhelyek a tr belsejbe kerltek, egy ktszintes "dobozba" sszefogva. Mondhatni helyettk viszont minden hasznlati funkci a homlokzatra tapad, gyrknt keretezve a belst. Mivel az jjeli menedket este hat rtl reggel nyolcig lehet ignybe venni, fontosabb volt, hogy a berkezskor, s az eltvozskor hasznlt funkcik kerljenek napos oldalra, homlokzatra.
A III. szint: egy hetes jjeli menedk, ahol a bentlakk szimbolikus nagysg pnzbeli juttats ellenben, egy htre elre lefoglalhatjk hlhelyket, rvid idre megszabadulva gy az jszaka eltltsnek bizonytalansgtl. A tbb gyat magukba foglal "hltermek" clja a trsas egyttlt megszoksa, az emltett reszocializlds rdekben. Ezen a szinten kabinos mosdk s zuhanyzk vehetk ignybe, amelyek egyfajta intimitst biztostanak.
A IV. szint: tmeneti szll
Az tmeneti szllra elzetes ismeretsg, s felvteli beszlgets utn kerlhetnek be a lakk. Elvrs, hogy az itt lakknak legyen lland keresetk. A szint a hajlktalan ltbl val kikerls utols lpcsje. Ezt kveten mr a tmogatott albrlet, illetve szocilis brlaksba val bejuts kvetkezik. A lakegysgeket szemlyes hasznlat egysgek (gy s asztal), nappali-tkez, s laksonknti frd alkotjk. A szemlyes holmik trolsra beptett szekrnyek lettek elhelyezve, nem a szemlyes hlszobban, hanem a nappaliban. Ezen a szinten, a lakegysgeken kvl elhelyezett kzs konyha, s mosgpek vehetk ignybe, s a minimlis knyvkszlettel rendelkez olvasszoba. A szint laki nelltak, maguknak fznek s mosnak.
Tetkert: Az plet lapostetejt az tmeneti szll laki vehetik ignybe. De itt kerltek elhelyezsre az plet hasznlati melegvz elltst segt napkollektorok is.
Lift s lpcs: Az pletben elhelyezett liftet kizrlag a mozgskorltozott vendgek, s az plet dolgozi vehetik ignybe. Egybknt mindenki a lpcst kell, hogy hasznlja.
Ksznet
Ksznet illeti Dr. Ivnyi Gbort, az Oltalom Karitatv Egyeslet elnkt, aki sokat segtett a hajlktalansg problmjt relisan ltni, valamint Alfldi Gyrgyt s a RV8-ot, akik a tmval s a kerlettel kapcsolatban mondtk el tapasztalataikat.
Csatolmny | Mret |
---|---|
02_gondolattErkEp_a_problEmArOl.pdf | 2.4 MB |
03_kiAltvAny.pdf | 1.99 MB |
09_beEpItEs_1_1000.pdf | 192.72 KB |
10_beEpItEs_1_500.pdf | 147.09 KB |
11_alaprajz_Uzemiszint_1_200.pdf | 121.11 KB |
12_alaprajz_1szint_1_100.pdf | 627.78 KB |
13_alaprajz_21szint_1_100.pdf | 558.8 KB |
14_alaprajz_22szint_1_100.pdf | 555.59 KB |
15_alaprajz_3szint_1_100.pdf | 449.39 KB |
16_alaprajz_4szint_1_100.pdf | 359.66 KB |
17_alaprajz_tetO_1_100.pdf | 479.5 KB |
18_nEgy_homlokzat.pdf | 1.52 MB |
19_metszet.pdf | 1.9 MB |
20_rEszletrajzok.pdf | 2.16 MB |