A vrosok tbb mint tezer ves szervezetek, kialakulsuktl fogva a trsadalmi fejlds motorjai. Fejldsk s megmaradsuk, a vrosra hat kls s a vrost alkot bels erk klcsnhatsnak eredmnye. A trtnelem kezdete ta a kisebb-nagyobb fldrajzi-gazdasgi egysgek, a tvoli vidkek s a sajt vrosi termkek cserlnek gazdt. A XXI. szzadra a krnyezet jelentsen talakult. Az igazi feladat ma mr nem a birodalmak tmadsnak visszaverse, hanem a j pozcikrt val kzdelem, a versenykpessg megteremtse.
A szerz ptsz, megyetemi oktat, a jzsefvrosi rehabilitci egyik felelse
A bels trbeli elrendezdst ptszeti s trsadalmi rtelemben egyarnt, a klcsnhatsok hatrozzk meg. Az utck, terek, hzak egymshoz val viszonyt az elemi krnyezeti hatsok elleni vdekezs mellett, a legfontosabb logisztikai szempontokon tl a mindenkori hatalmi ignyek hatroztk meg. Vrosaink fennmaradsnak kulcsa a nvekedsbl szrmaz hatsoknak - a nagy trsadalmi-kulturlis klnbsgekkel br trsadalmi csoportok konfliktusainak, a krnyezetszennyezs problminak - a feloldsa, egyszval a fenntarthatsg megteremtse.
A vilg sikeres vrosai versenykpessgkbl nyert energiikkal tudjk jvjket megteremteni. Ezek az energik hinyoznak Budapest mai fejldsbl, pedig a XIX. szzad vgn mg megvoltak. De hogyan tud Budapest ilyen energikra szert tenni? Az els vlaszunk az, hogy nagyobb trsg vezet szerepre kell trnie. A "szzadforduln" pldul Budapest az egsz Krpt-medence motorja volt. Ezrt olvassuk a klnfle fejlesztsi koncepcikban, hogy Budapest vljon a kelet-kzp-eurpai rgi vezet vrosv. De ugyanezt tervezik Bcsben, Pozsonyban, Prgban s ezt fogjk Bukarestben s Kijevben is.
Hogy Budapestnek rszt kell-e vennie ebben a versenyben, nem krds! De mit kell tennie azrt, hogy a versenyben elkel helyen vgezzen, esetleg gyzzn?
A XIX. szzadban mg a jl rzkelhet logisztikai csompontok (vasti, tengeri kikt) nyjtottk azokat az elnyket, amelyek a versenyben szksgesek voltak a sikerhez, Budapest is ilyen csompont volt. Az ugrsszer fejldsnek volt egy msik fontos tnyezje is. Budapest a birodalom msodik fvrosaknt uralkodk, furak, fpapok, gazdag polgrok reprezentatv vsrlhelyv vlt. Itt talltak piacot a vevket kiszolgl kereskedk, mesteremberek, ptszek, de rkeztek jelents szmban az Alfldn tnkre ment zsellrek, szegny emberek is szerencst prblni.
Budapest szvta magba az energikat, s nvekedett. Jvjt a gazdag s hatalmas emberek hatroztk meg, akik tudtk, hogy zleteikhez, reprezentcijukhoz milyen hzakra, terekre, utakra van szksgk. A korabeli "nkormnyzati rendszerben" a leggazdagabbak szavaztk meg kpviseliket, akik kijelltk azokat a politikusokat s szakembereket, akik a Fvrosi Kzmunkk Tancsban dntttek a legfontosabb fejlesztsekrl, s a Kzmunkatancs munkaszervezete ksztette el a rendezsi terveket, melyekben jl lehetett kvetni a korabeli gazdasg alakulst. A kpviseleti s kzigazgatsi rendszer ers szimbizisban mkdtt a gazdasgi szereplkkel. Amikor jl ment a gazdasg akkor "megszorongattk" az pttetket, pldul az pletekben nagyobb udvarokat, komolyabb higins felszerelseket rtak el. Nem fltek attl, hogy nem lesz elg rdekld vllalkoz. Amikor pedig rosszul ment, pldul az els vilghbor utn, a szablyozk szigorsgbl visszavettek, mert risi volt a lakshiny s kevs a befektets.
Ma is az itt srsd energik hatrozzk meg Budapest jvjt. Vrosonknt ms s ms a versenykpessg megszerzsnek tja. Prga tbb vszzados tradciit vltotta sikerre, mikor pr v alatt megjult belvrosa jra ltogatk milliit kezdte vonzani. A brit vrosok, melyeket az ipari forradalom ta a nehzipar fejlesztett - Glasgow, Manchester, Birmingham -, a XX. szzad hetvenes veiben teljesen elvesztettk jelents szerepket. Versenykpessgket kulturlis szerepk megvltoztatsval szereztk vissza. Tbbszrsre nveltk egyetemeik befogadkpessgt, s szinte sablonszeren ptettek "tudomnyos-kulturlis lmnyparkokat, mzeumokat" mindentt. A hatvanas-hetvenes vekig szintn nehzipari kzpontknt funkcionl spanyolorszgi Bilbao a Guggenheim Mzeum - s Frank Gehry - segtsgvel rta vissza magt egy csapsra a keresett eurpai lmnypontok kz.
Felvetdik a krds, ha Budapesten is felpl egy "szp nagy hz", mondjuk, a Kzraktrak helyn, akkor a vros egyenes ton van a siker fel? Ha a belvros minden hza llami pnzen kicsinosodik, az elg ahhoz, hogy az iderkez turistk megalapozzk a vros hossz tv jvjt? A krdsekben benne rejlik a vlasz. A gynyren megjtott rgi pletek, vagy az ptszeti plyzatokon kivlasztott sztrptszek ltal tervezett "ikonhzak" fontosak, de nem kulcselemei a vltozsnak.
A brit vltozsok httert, egy trvny biztostotta, mely arrl dnttt, hogy a vrosok akkor kaphatnak brmifle tmogatst az llamtl, ha olyan j gyakorlatot alaktanak ki, melyben egytt dolgoznak a piaci szereplkkel. Ez a kzs munka segtette az nkormnyzatokat abban, hogy terveik relis alapokra kerljenek. Emellett a vrosoknak ktelezen egytt kell mkdnik a kz ltal finanszrozott kiegyenslyoz programokban a helyiekkel, a lakkkal, s a civilekkel. A bilbai s a prgai plda is hasznosthat tapasztalatokat rejt. A maga rendszervltsakor mindkt vros stratgiai gondolkodst vezetett be a fejlesztsek tern - a megplt, vagy megjult hzak csak els lpsei a jvnek. Valamennyi plda a piaci szereplk helyzetbe hozst mutatja, s ez az egyttmkds a vrosok fejldsnek kulcsa.
Budapest jvjt tekintve a legfontosabb teend nem nagy j fejlesztsek ltrehozsa, hanem kisebb szervezeti-szervezsi, s munkamdszerbeli vltoztatsok vgigvitele. A fejlds alapjait a civil, az nkormnyzati s a piaci szereplk (a nagy munkaadk, a befektetk, a vllalkozk) szoros egyttmkdse tudn biztostani. A versenykpessg megteremtshez szksges fejlesztsi koncepcik kidolgozsba a gyakorl gazdasgi szereplk bevonsa nlklzhetetlen. A vrosvezetsnek minden dntsekor tudnia kell, hogy a dntse segti, vagy akadlyozza a fejldst, s erre az egyttgondolkodsra, nemcsak a gazdasgot rint dntseknl van szksg, hanem minden esetben, hiszen a cl a hossz tv versenykpessg megteremtse.
Budapest jvje azon mlik, hogy tud-e valamely terleten eurpai kzpontt vlni, egyre kifinomultabb ignyeket kielgteni, megszltani tovbbi komoly vsrlrtegeket, akr klfldrl, akr belfldrl.
Az els lps lehetne, hogy a fvros, a kerletek s a Budapest krl l teleplsek egysges rendszerbe integrldjanak. A jelenleg egyms ellen, de legalbbis nem egymsrt dolgoz teleplsek valdi, akr trvny ltal felhatalmazott kzs szervezdsnek lenne a feladata a nagy tfog kzssgi ellt rendszerek megteremtse. A kzssgi kzlekeds szervezetnek, hlzatainak fejlesztse s kzs felelssggel trtn zemeltetse lenne az egyik legfontosabb feladat a fvros versenykpessgnek szempontjbl. De ez a tpus kzs gondolkods tudn Budapesten biztostani az egyszer, tlthat nkormnyzati rendszert is, hiszen a jelenlegi, sokszor tlthatatlan engedlyezsi metdus rengeteget ront a vros vonzkpessgn. Klfldi szakemberekkel trtn beszlgetseken a kzssgi kzlekeds, az egyszerstett hatsgi eljrsok mellett legfontosabb javaslatknt szinte mindig az els helyen hangzik el a vros informcis-technolgiai fejlesztse s a szles sv hozzfrsek olcsbb ttele. A versenykpessget ersthetn a fvrosi tudsparkok hlzatba szervezse is. Erre sikeres pldkat tallhatunk Helsinkiben, ahol ezekben a hlzatokban mr most is rszt vesznek egyetemek, magncgek is. Sokat beszlnk arrl, hogy hol, milyen magas pleteket lehessen pteni, milyen legyen az j pletek klseje, de sohasem beszlnk arrl, hogy mi lenne a fvros jvje szempontjbl a fontos fejleszts.
A versenykpessg teremti meg a feltteleket a bevtelek nvekedshez, ami biztostja a vros megmaradst, fenntarthatsgt. Az lland nvekedstl, a centralizcitl, az elidegenedstl val flelmket fogalmazzk meg a mvszek s trsadalmi gondolkodk a vrosutpiikban. A vrosellt-rendszerek hatkonysgi szempontok miatt egyre nagyobbakk vlnak, a vroslakk egyre magnyosabbak e szervezetekkel szemben mr ma is. Fenntarthatsgi szempontbl ezrt az egyik legfontosabb szempont az emberkzeli, decentralizlt nkormnyzati szolgltatsok kialaktsa. A helyi lakkzssgek erstse, a folyamatokba trtn bevonsa - ahogy az a brit pldkban is lthat -, alapvet eszkze a koncentrld trsadalmi problmk feloldsnak.
Elkpzelseim lersa taln tl ltalnosra sikerlt, ezrt szeretnk nhny pldt hozni Jzsefvrosbl annak igazolsra, hogy a felvzolt t jrhat. Azt hiszem, mindenki emlkszik mg milyen volt a kerlet versenykpessge, vonzkpessge Budapesten bell 2000 krnykn. Elg, ha csak felidzzk a "nycker" hangulatt. Az nkormnyzat 2000-tl tudatosan vllalta, hogy a kerlet felemelkedsnek rdekben egyttmkdik vllalkozkkal, befektetkkel. Az egyik els ilyen sikeres fejlesztsnk a Corvin Stny Program melynek kialaktsakor 40 Budapesten mkd ingatlanos cget kerestnk meg, s a vlemnyk alapjn alaktottuk a programot. A tudatos nkormnyzati munka s rszben e program hatsra a kerletben sosem ltott laksfejlesztsek indultak meg, tbb mint 5000 laks plt 2000 ta. Jzsefvros megersdtt, s neki mert vgni 2005-ben a fvros legelhagyatottabb terletn a rehabilitcis munkknak. A Magdolna Negyed Programok f clja a helyi kis kzssgek - lakhzak, civilek - fejlesztse.
Meggyzdsem, hogy az nkormnyzatoknak a lakkkal s civilekkel egytt azt kell keresnie, hogyan tud egy vrosi trsg a kzs cselekvsek fel elmozdulni, hogy egy vrosrsz vagy egy hz kzssge miknt ptheti sajt ignyeinek megfelelen a jvjt.