maneszota
Magdolna negyed
 
Fontosabb tmk

Fontosabb tmink voltak:

A Magdolna negyed kzbiztonsgi s kztisztasgi helyzete s a 2011-es Bnmegelzsi program lakossgi nzpontbl


sszefogst a szemt s a szemetels ellen!


Kztisztasgi "frontjelents"


Maneszota felmrs


Kztisztasgi Frum


Lakossgi bejelentsek


Akik a piacon dolgoznak (Bezr a Teleki tri piac - kpriport)


Magdolna Szomszdsgi Nap


Tavaszmez krdv


Kinek pl a Mtys tr?


Botrny a Mtys tren

 
Civil esemnynaptr
2020. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Cmkefelh

 
MANESZOTA
 
Szakmai modulok
 
Szavazzon n is!
Lezrt szavazsok
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Magdolna negyedi Lakossgi Bnmegelzsi Tancs beszmolja

II.

A Magdolna negyed kzbiztonsgi s kztisztasgi helyzete s a 2011-es Bnmegelzsi program lakossgi nzpontbl

rta: Feitch Rezsn, Nmeth Judit s Frank Sndor

 

Bevezet (I.) rszek (kattintson):

1. A Magdolna negyed bemutatsa

2. Szocilis vros-rehabilitci - alulnzetbl

3. A Magdolna Negyedi Szomszdsgi Tancs (Maneszota)


4. Bnmegelzsi Projekt 2011

4.1 Bnmegelzsrl – ltalnossgban

A bnmegelzst tgabb rtelmezsbl addan fontos, hogy azok a tnyezk is kezelve legyenek, amelyek a lakossg komfortrzett javtjk. Nyilvnval, hogy egy olyan trsgben, ahol a lakk jl rzik magukat, ismerik egymst, gondos gazdaknt kezelik a krnyezetket, sokkal kevesebb a bnelkvets, mint egy olyan helyen, ahol a lakk behzdnak a laksaikba, s nem foglalkoznak – pldul – a kztisztasggal. Ez a megkzelts nagyon sok mindenre kiterjedhet. gy rthet, hogy a most ismertetett bnmegelzsi program, s az errl szl beszmol is nem csak a kzvetlen kzbiztonsgi krdsekre tr ki, hanem a lakkat foglalkoztat, kiemeltebb tmakrkre is.

4.2 Elzmnyek

A Maneszotn bell mr 2010 kzepn megfogalmazdtak olyan elkpzelsek, melyek clja az letkrlmnyek javtsra irnyul kezdemnyezsek felvllalsa, amelyhez elengedhetetlen a negyed kb. 12 ezer fs lakossgn bell a tenni ksz lakosok megtallsa, velk komolyabb sszefogs elrse, s a klnbz lehetsges partnerekkel val gymlcszbb kapcsolatok kiptse.

Megfogalmazdott igny s cl lett egyesvel vgigltogatni a negyed hzait, ismerkedni a lakkzssgekkel, mindenhol kiptve az lland kapcsolatokat. Biztatni s btortani a helyieket arra, hogy fogjanak ssze egymssal, erstsk a szomszdi kapcsolatokat hzon bell s kvl is, indtsk el a Szomszdok Egymsrt (SZEM) mozgalmat, hozzanak ltre Kzssgi nsegt Rendszert (KR), hasznljk ki jobban a meglv lehetsgeket, s legyenek „megrendelk” jabb lehetsgek kialaktshoz (sport, kultra).

Ezt segthetn egy olyan klubhlzat kiptse, amely rszben meglv klubokat (regek otthona, Mtys klub), rszben jonnan kialaktand klubhelyisgeket (hzanknt res, nem hasznlt - esetleg pince - helyisgekben) ktne ssze egy hlzatt, amely lefedn a negyedet, lehetsgeket biztostana a lakosok kulturlt krlmnyek kztti tallkozsra, kisebb rendezvnyek megtartsra (sakk, csocs, pingpong, internetelrs, tancskozsok).

Megfogalmazdott az igny egy lland utcarsg kialaktshoz, akr a polgrrsgekkel egyttmkdve, akr egy tlk kisebb jogostvnyokkal rendelkez, de mindenkpp helyi lakosok nkntes munkjra pl folyamatosan mkd jelz- informl- s riasztrendszer kiptsrl, amely egyttmkdik a rendrsggel, kzterlet felgyelettel, kztisztasgi szervekkel, szocilis elltrendszerekkel. Ez az utcarsg nem csak riasztan szksg esetn az illetkeseket, hanem jl lthatan folyamatosan jelen lenne a kijellt utckon, mr jelenltvel megakadlyozva bizonyos bnelkvetseket, s a terlet „szeme”-knt segthetn akr a lakossgnak val gyors segtsgnyjtst, akr bnelkvets utn a gyorsabb feldertst. Mivel ezt a rendszert a lakossg mkdtetn, rtelemszeren azokon a helyeken, s azokban az idszakokban lenne a leginkbb jelen, ahol-amikor szksg van r. Krdsknt merlt fel, hogy egy ilyen utcarsg jrrzzn-e, vagy inkbb egy terlethez ktdjn. Utbbi tnt hatkonyabbnak, mivel annyira jl behatrolhatak a kzbiztonsgilag terheltebb terletek.

Felmerlt egy polgrrsg alaptsnak szksgessge is, vagy egy meglv polgrrsg lakosokkal val feltltse s hatkonyabb ttele. Ezzel a cl az volt, hogy a meglv jrrk megduplzdjanak, s helyiknt jelenhessenek meg a lakossg eltt. A rendrk nllan nem hasznlhatnak ms rendrktl megklnbztethet „helyi” jelzseket, de a velk lv polgrrk mr igen. Hiba mkdtt ugyanis a Szomszdsgi Rendrsg, a lakossgban kevsb tudatosult, hogy „k a mieink”. Pedig ez jelentsen oldhatta volna a bizalomhinyt.

Tallkoztak a munkatrsak a Szegeden ksztet Prevencis Mdiatrral is, s felismertk, hogy ezek a bnmegelzsi kisfilmek nagyon jl felhasznlhatk lehetnek a lakosokkal val tervezett beszlgetsekhez.

A fentiekben felsorolt gy nevezett „mikro projekteket” megismerte a Rv8 ezzel a tmval foglalkoz munkatrsa, aki tmogatta volna ezek beptst a Magdolna III. programba. Sajnos az MNP III. nem kapta meg a szksges eurpai tmogatst, s gy a tervezett formban nem indulhatott el. Azonban ez v februrban a Belgyminisztrium Bnmegelzsi plyzatot hirdetett, amelybe kis mdostsokkal beilleszthetnek tntek a tervezett programok. A Maneszota a szks hatrid ellenre bevllalta a programot, elkszlt a plyzat, a kerleti nkormnyzat lett a plyzat gazdja, biztostva a 10 % nrszt is, s mrcius kzepre kiderlt, hogy a 130 indul kztti 12 nyertes kzl az egyik a Magdolna negyedi program. A projekt megvalstsnak idignye norml esetben fl v lett volna, de jelen esetben mindssze kt hnap llt rendelkezsre.

Mivel nem pont a plyzott sszeget nyertk meg, ezrt mr az elejn mdostani kellett a kltsgvetst, kimaradtak, talakultak programok, ezeknek t kellett menni az nkormnyzat bonyolult s idignyes adminisztrcis rendszern (bizottsg, majd testlet el kerls, megfelel benyjtsi hatridkkel). Menet kzben kellett felllni a vgrehajt csapatnak, s elindtani a programot gy, hogy szinte vgig hinyoztak azok az eszkzk, forrsok, amelyeket egybknt a plyzatban az elejtl hozzrendeltek. Jellemzen ez utbbiak gyakorlatilag a program vgre rkeztek meg, jelentsen neheztve a program megvalstst.

Segtsg volt, hogy az eredetileg mjus 15-ig befejezend programot menet kzben sikerlt kt httel meghosszabbtani, gy minden eleme elrsszeren megvalsulhatott. Jellemz, hogy a programok szervezi, mikzben figyelemmel voltak az eredeti kirsra, „kvetelmnyekre”, llandan arra trekedtek, hogy hogyan lehet a programokat gy megvalstani, hogy abbl minl tbb jjjn ki, minl hosszabb tvon fenntarthat legyen a projektidszak utn is. Ennek az lett aztn a kvetkezmnye, hogy menet kzben nveltk az elvrsokat, olyan programelemek is megvalsultak, amelyek nem voltak eredetileg betervezve, s az eredetileg tervezetthez kpest tbb elem is jelentsen tl lett teljestve.

4.3 A program legfontosabb elemei:

  • Lakossgi Bnmegelzsi Tancs ltrehozsa, mkdtetse
  • Hzbeszlgetsek lebonyoltsa
  • Szomszdok Egymsrt Mozgalom (SZEM) beindtsa,
  • “Mozg SZEM” kialaktsa kerkpros fiatalokbl
  • Lakossgi sportprogramok szervezse, kiemelkeden egy lakossgi nap megszervezsvel

A programtl elvrt eredmnyek:

  • A megrendezett lakplet szint beszlgetsek szma: 10 plet
  • A megrendezett lakplet-szint beszlgetseken rsztvevk szma: 50 f
  • Megszervezett s mkd Szomszdok Egymsrt Mozgalmak szma: 3 lakplet
  • Megrendezett sportrendezvnyek sportgainak szma: 5 sportg
  • A Lakossgi Bnmegelzsi Tancs lseinek szma: 3 ls
  • Lakossgi Bnmegelzsi Tancs lsein rsztvevk szma sszesen: 25 f
  • A kerkpros fiatalok kzssgi szolglatban rszt vevk szma: 4 f
  • A kerkpros fiatalok kzssgi szolglata sorn megtett ellenrz krutak szma sszesen: 60 krt

A program elemek megvalstst nagyon megneheztette a klnbz szinteken megvalsult csszsok sszeaddsa, s a nehzkes nkormnyzati gymenet. Az nkormnyzati dntsi rendszer tfutsi ideje teljesen ellehetetlenthette volna a mkdst. A program lebonyolti ezrt kszek voltak tmogat eszkzk nlkl is elkezdeni a munkt. Kerestk az alternatv megoldsokat: tmenetileg klcsnkrtek eszkzket, idnknt sajt anyagi forrsbl ellegeztek. Kln meg kell emlteni a projektmanager ldozatos munkjt is, aki minden lehetsges mdon gyorstotta az gymenetet, folyamatosan konzultlva az nkormnyzat illetkeseivel, s tbb esetben is sikerrel rve el, hogy az egybknt megszokotthoz kpest gyorsabban menjen t egy-egy dnts vagy felhatalmazs a rendszeren.

Htrltat tnyez volt, hogy a program mr futott, zajlottak a hzbeszlgetsek, de a szervezknek nem volt mdjuk arra, hogy a lakossgot szles krben tjkoztassk munkjukrl. Nem voltak plaktok, nincsenek a negyedben olyan informcit kzvett felletek, amelyekkel a lakossgot gyorsan s hatkonyan el lehet rni. jsg elksztse belefrhetett volna a programba, de azt is kifizetni csak a zr naphoz nagyon kzel tudtk volna, s a szervez csapat annyira kicsi volt, hogy a folyamatosan vgzett feladatok kzben egy jsg megszerkesztse menet kzben mr nem is frt bele, gy utlag szmoltak be a programrl a lakossgnak. De ez segtsg lehet abban, hogy a tervezett folytats sorn a lakossg jabb rtegei mr ismert programba kapcsoldhassanak be.

4.4 Lakossgi Bnmegelzsi Tancs

A harmadik tancsls rsztvevinek egy rszeKiemelt rsze mg a programnak a Lakossgi Bnmegelzsi Tancs (tovbbiakban LBT) megalaktsa, amelynek feladata a projekt lefolysnak nyomon kvetse, tapasztalatok sszegyjtse, s e beszmol-tanulmny megrsa.

Az LBT a projekt idszaka alatt hrom ls tartott. Az els ls 2011.mrcius 26.-n zajlott, ahol tbeszltk a projekt clkitzseit, tervezett menett, a fontosabb elemeket, az azokhoz rendelt felelsk munkjt, s megismerkedtek a projekt munkjba bevont szakrtket.

Megvlasztottk az LBT vezetst: Feitch Rezsn elnk, Nmeth Judit alelnk s Frank Sndor titkr - mindhrman a Maneszota tagjai.

Az LBT munkjt szakrtknt segtette: Csap Emma s Schmidt Zoltn (szocilis munksok), Tar-Brczy Szilvia (csaldsegt), s Tisza Attila (szocilpolitikus).

A tmafelelsk az albbiak szerint lettek megbzva:

  • Hzbeszlgetsek: Frank Sndor,
  • SZEM: Farag Mria,
  • Mozg Szem: Balizsn Dsa Laura,
  • Sportnap: Csmpai Sndor, Ihsz Blint

Az LBT msodik lse 2011 prilis 28.-n kerlt megrendezsre. Tmja az eltelt idszak rtkelse, a koncepcik fellvizsglsa s a negyed bnmegelzsi helyzett bemutat beszmol elksztse volt. Erre az idpontra a projekt mr egy hnapja zajlott, ht hzbeszlgets megtrtnt.

Az LBT harmadik lse 2011 mjus 19.-re kerlt sszehvsra. Tmja az eltelt idszak rtkelse, kiemelten a lezajlott sportrendezvnyre, a kszl bnmegelzsi tanulmny elzetes vltozatnak fellvizsglata, mdostsok kezdemnyezse volt.

Az LBT lsein (a minimlisan elvrt 25 helyett) sszesen 47 f vett rszt.

4.5 Hzbeszlgetsek lebonyoltsa

Mtys 14 lakkkalA hzbeszlgetsekkel a cl: a negyed minden hzba eljutni, s kipteni hzanknt a kapcsolatokat. A lakk el pozitv pldkat vinni, biztatni ket az nszervezdsre, hozz segteni ket ahhoz, hogy tjkozottabbak legyenek, jobban ignybe tudjk venni azokat az eszkzket, amelyek segthetik letkrlmnyeik javtst. Nem utolssorban megtallni azokat a laktrsakat, akik egy - a negyedrt trtn - sszefogsba bekapcsoldnak. Termszetesen a program keretben nem volt elrhet minden hz, a kitztt cl 10 hzbeszlgets volt legalbb 50 rsztvevvel. Mjus vgig 11 hzat sikerlt megltogatni gy, hogy a rsztvevk szma 196 f volt.

Mjus kzepig megvalsult hzbeszlgetsek: Dank 7 hzbeszlgets az udvaron

Teleki 21. hzbeszlgets - mrcius 29.
Mtys 14. hzbeszlgets - mrcius 31.
Karcsony S. 2/b hzbeszlgets - prilis 4.
Mtys 4. hzbeszlgets - prilis 7.
Mtys 9. hzbeszlgets - prilis 14.
Dank 7. hzbeszlgets - prilis 21.
Dri Miksa 18. hzbeszlgets - prilis 26.
Dobozi 27-29 hzbeszlgets - prilis 28.
Dank 9. hzbeszlgets - mjus 2.
Mtys 13. hzbeszlgets - mjus 12.
Szerdahelyi 1 hzbeszlgets - mjus 16.

A hzbeszlgetsek a projekt egyik legsikeresebb rsze lett. Nem csak azrt, mert az elrt ltszmelvrsok tbbszrst sikerlt elrni, hanem mert menet kzben szinte minden rsztvevben fokozatosan egyrtelm lett: ezt a programot mindenkpp folytatni kell a projektidszak lezrsa utn is.

Teleki 21 lakk az Otthon tterembenA program lebonyolti mind helyi lakosok, helyi terepismerettel, s mgis mintegy kinylt elttk a negyed: belelthattak olyan lakkzssgek letbe, amelyek jelentsen bvtettk eddigi tapasztalataikat. Tallkoztak j pts hz lakkzssgvel, vagy a szinte csak kisebbsg ltal lakott lepusztult hz lakival. Kt alkalommal tallkoztak hajlktalan kzssgekkel, amelyek egymstl is klnbztek, nagyon rdekes bepillantst nyjtva a vilgukba, s sok krdst felvetve. Voltak tbb nagy hzban is, ahol sok az albettek szma, egyik helyen az MNP II-ben feljtottan, a msik helyen nerbl val feljtssal, de fldszintes kisebb hz udvarn is tallkoztak a szp kertet gondoz lakkzssggel. Mind ms s ms oldalrl mutattk be a negyed lakossgt, rmeit s problmit.

Kln rdekessge volt a sorozatnak, hogy sok esetben a hzak udvarain val tallkozk mellett eljutottak szocilis intzmnyekbe, iskolai tanterembe, alaptvnyi klubhelyisgbe, s egy helyi vllalkoz ltal biztostott ttermi helyisgbe is. Az ilyen tpus kapcsolatok tovbbi ersdse nem ptolja ugyan egy helyi klubhlzat hinyt, de mindenkpp ersti a helyi begyazottsgot.

A hzbeszlgetseken nagyon sokszor jttek el Karcsony S. 2/bugyanazok a tmk. Pldul a kzbiztonsg, rendrsg, kamerk, kerkbilincsels, kztisztasg, polgrrsg hinya, a vros rehabilitci krdsei, a hajlktalanok gye, zldterletek, a kzs kpviselet, a lakkzssg mkdse, szomszdokkal val kapcsolat. A program szervezinek f tennivalja nem is annyira a tmk felvetse volt, mert azok szinte maguktl addtak, hanem azok megbeszlse kzben elrni, hogy a lakk minl tbb pozitv pldt megismerjenek. Rdbbenjenek arra, hogy nagyon sok minden rajtuk mlik, s nem vrhatjk, hogy csak msok oldjk meg helyettk a problmkat – abba nekik is aktvan, sszefogva be kell kapcsoldniuk. A gondoskod llam eszmnye nagyon ersen jelen van mg a lakossgban, s nagyon sok hasonl beszlgetsre, felismersekre van ahhoz szksg, hogy ezen tllpjenek a helyiek.

A Mtys 13 udvarnKiemelend sznfoltja volt a hzbeszlgetseknek a Mtys 13. lakival val tallkozs. Ott szinte fordtott volt a helyzet: az odaltogat munkatrsak tanultak a hzigazdktl, s nem fordtva, ahogy addig. Egy olyan jl mkd lakkzssggel ismerkedtek meg, amely mintaknt llthat az egsz negyed nyilvnossga el. A pr vvel ezeltt tbb millis adssggal fojtogatott lakkzssg egyszer csak sszefogott, levltottk a kzs kpviselt, intzbizottsgot hoztak ltre, kemny trgyalsok sorn ttemeztettk a tartozsaikat, azokat mra mind rendeztk, egyenlegk pozitv, feljtottak, kerkprtrolt ptettek, a hzbeli lakosok munkjra ptenek, mindenben tlthat a pnzkezelsk, bevonnak minden lakt (albrlket is!). Nagyon j kzssg formldik, semmit nem emelnek a kzs kltsgen, egyre szebb eredmnyeik vannak, aktvan szelektljk a szemetet, de szedik kint a tren is, virgokat gondoznak. Az els olyan tallkozs volt ez, ahol a rsztvevk nem csak a program ltal biztostott enni- s innivalt fogyasztottk beszlgets kzben, hanem vendgltsuk vetekedett a program ltal biztostottal is. Jellemz, hogy itt lett kiemelt tma a polgrrsg hinya s szksgessge, a tr kzbiztonsga, s hogy hogyan lehet a szomszdos hzakkal jobban sszefogni. Mg a tbbi hzakban inkbb mg a hzon belli krdsek dominltak, itt mr hangslyozottabban megjelent a hz falain kvli felelssgvllals. Az itt tapasztaltakat a program munkatrsai a tovbbiakban szeretnk reflektorfnybe lltani, s megszervezni, hogy ebbe a hzba jhessenek „tanulmnytra” ms hzak aktv kpviseli is.

Minden hzbeszlgetsnek volt specilis jellegzetessge, de sszessgben a tmk nagyon hasonlak, sok az ismtlds.

Kiemelt tma a hajlktalanok helyzete

Kztudott tny, hogy a kerlet s azon bell a Magdolna negyed a hajlktalan elltsban fellreprezentlt. gy ez az egyik hangslyos problmaknt merlt fel minden hzbeszlgetsen mind kztisztasgi, mind kzbiztonsgi nzpontbl. A kzterlet nem rendeltetsszer hasznlata, az ekzben keletkez nagy mennyisg szemt s azt ezt ksr taszt viselkedsformk gyakorlsa (biolgiai szksgletek vgzse, hangoskods, verekeds) ersen tasztjk a lakossgot, s egyben tehetetlensg rzetvel is eltltik. ltalnos pldul az a vlekeds is, hogy a hajlktalanok miatt olyan szemetes a krnyk. A program szervezi arra trekedtek, hogy a hajlktalanokkal kapcsolatos szinte teljesen elutast nzetek helyett a problmakrt rnyaltabban ismertessk, cskkentsk az eltletessget, j pldkat keressenek kzsen a lakkkal, s arra vegyk ket r, hogy kzsen tletelve keressenek relisan megvalsthat megoldsokat. A szervezknek s lakknak is tisztban kell lennik azzal, hogy a szakpolitikai krdsek megoldsa nem az feladatuk, de minl inkbb beleltnak azokba, annl inkbb kpesek lesznek mell llni minden olyan kezdemnyezsnek, amely rdemi elrelpst jelent. s ekzben nem feledkezhetnek meg a sajt szerepkrl. Ha empatikusan kzelednek laktrsaikhoz, akkor azzal jobb teszik nem csak az letket, hanem a sajtjukat is. A tovbbiakban azokat a gondolatokat mutatjuk be, amelyeket a szervezk kpviseltek a lakossg fel.

Az elmlt idszakban mind a szakmval, mind kzvetlenl a hajlktalanokkal kiptett kapcsolatoknak ksznheten azonban egyre nyilvnvalbb vlik, hogy a hajlktalanok nem egy homogn tmb. Tlnyom tbbsgk tle telheten igyekszik beilleszkedni a trsadalomba. Kisebb hnyaduk az, amely slyosan vt mind a kztisztasg, mind a kzbiztonsg ellen, mr nem tud, vagy nem akar normlisan viselkedni, akinl alap a devins viselkeds, aki elutast szinte minden feljk nyjtott kezet. Sajnos a lakossg zmben ezzel a rteggel tallkozik, s ez alapjn tl. Nagy problma az, hogy nem mondja ki sem a szakma, sem a politika, sem maguk a hajlktalanok, hogy k nem kezelhetk egyetlen tmbknt. Ms megkzelts szksges a hajlktalansg klnbz szintjei kztt levkhz, s erre a felismersre kell eljutni a lakossgnak is. A program szervezi mr tljutottak ezen a felismersen, s a hzbeszlgetsek sorn kpviseltk ltsukat laktrsaik fel is. k is a szomszdsghoz tartoznak, ket is be kell vonni a programokba. gy a hzbeszlgetsek sorn is jabb kapcsolatok alakultak a hajlktalanokkal, s meghvtk ket a tovbbi programokra is.

Fontos lps volna egy olyan szakmai-politikai kzponti koncepci kidolgozsa, amely klnbsget tesz a trsadalomtl elvrt viselkedsi formkat felvllal, tbbsget alkot hajlktalanok kztt, s azok kztt, akiknl valban nincs ms megolds, mint jogaikban korltozva, akr akaratuk ellenre is megvalstani felettk a „gymkodst”. lesen el kellene klnteni az elltrendszerekben a normkat betart s a devins hajlktalanokat ellt funkcit, utbbiakat semmikpp sem srn lakott trsgekben elhelyezve.

Ha sikerlne ezt az elklntst megvalstani, akkor cskkenhetne a hajlktalanok okozta trsadalmi feszltsg, a lakossg nagyfok ellenllsa, knnyebb vlna az irntuk rzend emptia fellesztse.

A jelenlegi politikai helyzetben, amikor is orszgszerte a lakossg krben ers rendprti hangulat uralkodik, s amikor a kormnyzat hajlamos a kzpontostsokra, adott a lehetsg, hogy egy kiszmthat, az eddigieknl jobban mkd intzmnyrendszer jjjn ltre, amelyben minden hajlktalan ellts szemlyenknt van nyomon kvetve, s amely hajlktalanonknt szemlyre szabott perspektvt knl nekik. Mikzben visszatart hats attl, hogy feleltlenl mlyebbre sllyedjen, akzben inspirl megoldsokat knl arra, hogy valamivel feljebb kerljn a jelenlegi szintjnl. Meg kell szntetni azt a helyzetet, amely jelenleg rvnyes: a hajlktalan elltsbl alig van kit, aki egyszer belekerl, annak nagyon kicsi eslye van arra, hogy onnan vglegesen kiemelkedjen. Az intzmnyeket is abban kell rdekeltt tenni, hogy ne csak ellssk a hozzjuk bekerlteket, hanem azokat rehabilitljk is.

Taln egy ilyen program megvalstsval vgre nem csak egy feneketlen zsknak tnhetne a szektor, hanem lthat lenne mkdsnek eredmnye is. Valdi kiutat knlhatna rszorul polgrtrsainknak. Ennek egyik rsze lehetne a hajlktalan-ellts szolgltatsait ignybevevk kztt bevezetni egy kzponti nyilvntartst elektronikus krtya formjban, amely nem csak az ellts nyomon kvetsre, az egyni foglalkozs/gondvisels tervezhetsgre, de annak hatkonysgnak mrsre, s a tartsan devinsan viselkedk kiszrsre is alkalmas lehetne. Ennek megvalstsra j lehetsg a Budapesten megvalsul kt intzmnyre leszkl centralizcis program.

Felmerlt az is, hogy a hajlktalanoknak nincs valdi rdekkpviseletk, a megszlaltatott hajlktalanok mind gy lttk, hogy a Vros Mindenkirt csoport egy tlk nagyon tvoli, ersen tpolitizlt szervezet, amelytl semmilyen segtsget nem vrhatnak sajt helyi krlmnyeik kztt. Felttelezhet, hogy a szervezet mkdsre nincs komoly rltsuk. Az nagyon egyrtelm volt, hogy sajt ersen kiszolgltatott helyzetkn  - akr egy, az ket „szolgl” intzmnnyel szembeni rdeksrelem sorn - nem tudnak hatkonyan fellpni rdekeik vdelmre, minden ilyen prblkozs azonnali eltvoltssal jr. Egyes ellthelyeket brtnszeren lnek meg, srelmezve a rcsokat, biztonsgi intzkedseket, de azt is elismerik, hogy ezek nlkl az anarchia, az erszak vlna ltalnoss, ezek a vdelmi eszkzk az megvdskre lettek kialaktva. Nagyon sokat jelentene nekik, ha emberknt tekintennek rjuk, rdekeln a lakossgot s az ket elltkat is a vlemnyk. A Maneszota munkatrsai jeleztk feljk, hogy helyettk rdekvdelmet nem tudnak szervezni, de kifejeztk azt, hogy amiben tudnak, abban szvesen segtenek nekik, vrjk ket alkalmaikra, keresik a kzs programok lehetsgt (pl. kzs szemtszeds, ami ksbb meg is valsult), frumok elksztsbe val bevons, azokon val rszvtel, stb...

A hzbeszlgetseken a fentiek tbbflekppen jttek el, egyszer sem jtt el minden gondolat, ez csak mintegy sszefoglalja azoknak a felvetseknek, amelyeket ott elhangzottak a hajlktalan elltssal kapcsolatban.

A negyed pletei s lakkzssgei, utci, kzterletei

A negyedben a sok problma kzl az egyik kiemelked a brlaksok helyzete. Nem csak a hzak mszaki llapota, hanem a lakk sszettele is. Nagyon magas a jogcm nlkli, nknyesen bekltz lakk arnya, s ez sajnos a bnzs meleggya is. Az erre hajlamos lakkkal ersen terhelt hzakban ellehetetlenl a normlis let, aki teheti, elmenekl, aki nem teheti, az ktsgbe esetten prbl bezrkzni, kizrni a vilgot maga krl, de nem tudja magt megvdeni. Ktsgbeejt trtnetek soraival tallkoztak a szervezk, olyan lethelyzetekkel, amelyekben mg tancsot sem tudtak adni. Ezek nem mindenkpp a hzbeszlgetseken jttek el, inkbb azokat kveten, sokszor jszakba nyl szkebb kr beszlgetseken. Az egyik megltogatott hzban tbb ideiglenesen elhelyezett lak is lt, akik rettegtek attl a gondolattl, hogy ahogy befejezdik a hzuk feljtsa, oda vissza kell majd kltznik. Hiba tettek sokszoros ksrletet arra, hogy maradhassanak az ideiglenes laksukban, az illetkesek nem tudjk, vagy nem akarjk felvllalni gyket.

A Ngy Hz Egyeslet aktivistja kidolgozott egy koncepcit arra, hogy hogyan lehetne a brhzakat kvzi trsashzknt zemeltetni. Ezt a koncepcit sajt felsgterletkn bevezettk, s szeretnk elterjeszteni a negyedben. A hzbeszlgetsek szervezi, ltogatva brhzakat s trsashzakat is, ismerve ezeken kvl is sok konkrt pldt, azt tapasztaltk, hogy vannak jl, s vannak rosszul mkd trsashzak is. Utbbiakat nem lehet pldnak lltani a brhzak lakkzssge el. Szksgesnek ltjk kiemelni azokat a trsashzakat, amelyek jl mkdnek, s azokat lltani reflektorfnybe.

Fontos megllaptsuk, hogy egy trsashz j mkdse kt lbon ll, s br ezek a lbak egymssal szorosan sszefggnek, de egymssal nem cserlendek fel. Az egyik a hz hivatalos kpviselete (kzs kpvisel, trsashz kezel vagy intzbizottsg) ltal vgzett munka szakmai minsge. Tbb olyan hzzal is tallkoztak a szervezk, ahol a lakkzssgbl dlt a panasz a kzs kpvisel ellen. Korrupci, tbbszrsen tlszmlzott szakipari munkk, vagy ppen semmittevs, a problmk megoldsra val trekvsnek mg ltszata sem. Ilyen helyeken nagy rmmel fogadtk a beszmolkat arrl, hogy hogyan lehet egy rosszul mkd kzs kpviselt levltani. s rdekldssel fogadtk a j pldkat is.

A msik lb a hzon bell megvalsul lakkzssg. Ezen a terleten mg nagyobb hinyokkal tallkoztak a szervezk. A mr emltett „minta hz” (Mtys tr 13) mellett hrom hz lakkzssgre lehet elmondani, hogy valamennyire sszetartanak, hogy van egy kisebb mag, akik kapcsolatban vannak egymssal, felelsebben tekintenek sajt hzuk kzgyeire, laktrsaikra. A tbbiben ebbl szinte semmi nem volt tapasztalhat, vagy ppen az ellenkezje. Elemi megosztottsg, idegen emberek lnek egyms mellett, s csak a feszltsgek, a kibrndultsg, egymssal szembeni indulatok a jellemzek. Idnknt csodavrs (majd valaki vgre megoldja), aztn ismt mlysges kibrnduls jellemzi ezeket a helyeket.

Meg kell llaptani, hogy amikor a szervezk kivlasztottk a megltogatand hzakat, akkor egy-kt kivteltl eltekintve a „jobb” hzakat kerestk. Olyan kzssgeket, ahol mr volt kapcsolatuk, ahol lttak arra eslyt, hogy sikerl a lakkat sszehozni egymssal egy beszlgetsre. Mg gy is elfordult, hogy a kezdeti gretek ellenre csak egy lak vett rsz a hzbeszlgetsen. A hzban r egy htre tartott kzgylsre vgl eljutott az egyik munkatrs, ott tbben is jelen voltak, s t tudott adni valamennyi informcit. A kivlogatsi szempont ismeretben ki kell jelenteni: nagyon sok olyan hz van a kerletben, amelyben semmi esly nem lett volna a lakkat sszegyjteni. Ahol a bnzs ltalnosan elfogadott letforma, ahol az ilyen lakk tartjk rettegsben a tbbi lakt, ott a hzbeszlgetsek tmirl nincs kivel beszlgetni. Sajnos ez nagyon sok hzra rvnyes mg most is. Dicsretes az a trekvs, ahogy a rehabilitci sorn a legfertzttebb gcpontokat a hatsgok felszmoljk, ahogy a kzismert Lujza utcai bnzhzbl rendrk ltal lakott hzat hoznak ltre, vagy ahogy eltvoltottk a Magdolna 42-bl a drogterjeszt alkzpont embereit. De ennek az tnak mg csak az elejn van a negyed, s az eddig megvalsult beruhzsok tbbszrsre van szksg ahhoz, hogy vgl minden brhz sorra kerljn, s nem szabad megfeledkezni azokrl a trsashzakrl sem, amelyek albetteit az nkormnyzat sikeres adta t a lakiknak, de akiknek semmi eslyk nincs arra, hogy nerbl nekilssanak annak feljtsnak.

Minl inkbb sszefognak egy hz laki, annl nagyobb eslyk van arra is, hogy a hzuk mkdst is fejld, fenntarthat plyra lltsk, sajt erforrsiak s kls tmogatsok (plyzatok) ignybevtelvel. Ez a negyedben mg nem jellemz, ahol ilyen elszigetelt pozitv pldk vannak, azok nem kzismertek. A szervezk szmra nagyon tanulsgos volt azt hallani egy ids laktl, amikor az hallotta ez egyik munkatrs lelkes beszmoljt a meglt pozitv pldkrl, az kzssg sszefogsnak erejrl. „Honnan jtt ez az ember, gy a politikusok beszlnek, a parlamentben, a tvben, ennek semmi kze a valsghoz, ilyet n mg soha nem lttam mkdni” – monda a lak. Nehezen akarta elhinni, hogy valban megtrtnt dolgokrl van sz.

Egy lni s fejldni kpes lakkzssg, olyan sszefogs, amely bevonja a laktrsakat (albrlt is, jogcm nlklit is, lehetleg minden ott lakt) a kzssgrt val gondolkodsba, az hossz tvon mindenkpp eredmnyessgre van tlve. Szksges teht, hogy megersdjenek a lakk kztti kzssgi kapcsolatok, s legtbbszr erre pl azutn, hogy olyan vezetse is alakul ki a kzssgnek, olyan mkdsi rendje, amely arra is garancia, hogy a hz maga is j szakmai alapokon mkdjn s fejldjn. E kett egytt eredmnyezheti azt, hogy az ott lakk bszkk legyenek lakkzssgkre, hzukra, szvesen lakjanak ott, s ne csak a laksukat tekintsk otthonuknak, hanem annak szlesebb krnyezett, akik mr kezdenek tlltni a hz kapuin is, kezd bennk nem csak elutasts megfogalmazdni az utcn ltottakkal szemben, hanem kezdenek megoldsi javaslatokkal is elllni, s sajt gyakorlatukat pldnak lltani msok el.

Az gy mkd lakkzssget lehet pldnak lltani a brhzak laki el, s prhuzamosan munklni a kzssgformldst, s a jogszablyi lehetsgek kihasznlsval, azok mdosttatsval elrni, hogy sajt lakkrnyezetket is kezelhessk felelsen, hozzadva sajt munkjukat, kezdemnyezseiket. Ebbe beletartozik akr a helyi hzirendek kidolgozsa s rvnyestse, akr a laknyilvntartsok vezetse, a brlemnyellenrzs rendszernek talaktsa, s egyb olyan eszkzk kidolgozsa, amelyekkel rdemben szlhatnak bele a hz gyeibe.

Komoly gondknt jelent meg a lakossg krben a Magdolna negyed magas tmen gpkocsiforgalma. Trtntek a kzlekedst helyenknt jelentsen befolysol lpsek (pl. Mtys tr forgalmnak talaktsa), vrhat a kzeljvben a parkolsi znk realizlsakor a parkolrk kihelyezse, plnek mr mlygarzsok, de a vlemnyek szerint ezekben nincs egy egysges koncepci, rendez elv, amely abba az irnyba mutatna, hogy lehetleg tvoltartani a lakvezetektl az tmen forgalmat, azokat a negyedet hatrol futakra terelve. A Maneszota vllalta a lakossg fel, hogy az egyre ersebb lakossgi panaszokat, javaslatokat sszegyjti, s szakemberek fel eljuttatja.

A lakossg hinyolja a foghjtelkek vonatkozsban egy ltaluk is ismert s vlemnyezett kerleti stratgit, amely ha nem is rvidtvon, de hosszabb tvon mindenkpp szablyozza a negyed jvbeli fejldst. Felmerlt a kerleti rendezsi terv elrsainak, ptszeti-mszaki elrsoknak az ttekintse, mdostsa is. Ignyknt merlt fel a kzs gondolkodsra az nkormnyzat, annak hivatalai, a klnbz rintett szakmk, a befektetk/vllalkozk, s a civil szervezetek, valamint lakossg kztt.

Kztisztasg s kzbiztonsg

Ezek a tmk mr az elz fejezetekben tbb szempontbl krl lettek jrva, illetve a SZEM-rl s a mozg SZEM-rl szl rszeknl is trtnik rluk emlts.

Ebben tmakrben rkeztek azonban jelzsek mg arrl a jelensgrl, amikor egy laksba 10-20 f is befogadsra kerl a tulajdonos ltal, termszetesen csak jszakra. Ezek az emberek – zmben klfldi llampolgrok – napkzben szintn az utcn tartzkodnak, s jelents szerepk van mind a kztisztasg, mind kzbiztonsgi helyzet romlsban.

Tovbb a negyedben nagyon magas a napkzben utcn cselleng iskolskor gyerekek szma, rossz pldt tanulva az utcn „l” felnttektl, s ezzel prhuzamosan ersdik a gyermekbnzs is – sokszor a httrben olyan felbujtkkal, akik a gyermekekre vonatkoz enyhbb trvnyi szankcikara ptenek.

A kztisztasg krdskrben tbb esetben megemltsre kerlt a kutyatarts sajnos lthat s rezhet kvetkezmnyei, valamint a terek, ezen bell a jtszterek tisztasga. A lakossg hinyolja az rvnyben lv rendeletek betartsnak rendszeres s kvetkezetes ellenrzst, illetve be nem tartsnak szankcionlst.

Kvnatos volna a jelenleg kihelyezett kzterleti szemtgyjtk szmnak emelse, azok rendszeresebb rtse.

Sok embert lehet mozgstani alkalmi szemtszedsre, de ennek rendszeress ttelre csak akkor van esly, ha azok a szervezetek, akiknek ez a feladata, azok szintn rendszeresen elvgzik azt.

rdemes kln kitrni a Kzterlet felgyelet megtlsre. ltalnosnak mondhat lakossgi vlemny, hogy k csak a kerkbilincselsre vannak szakosodva, semmilyen ms terleten nem mutatnak rtkelhet teljestmnyt. Semmit nem rnek el a kutyatarts terletn, egyik lak arrl szmolt be, hogy a kocsibl nzik kzmbsen, ahogy egy przon lev kutya odapiszkol a feljtott szakaszon, aztn gazdjval mennek tovbb. Ismt tbb helyen hallott vlemny, hogy a kzterletesek kptelenek a kocsibl kiszllni. Ahogy mondjk a lakk: a kerkbilincselsi hatkonysguk abbl ered, hogy a ms terleteken nem mkd biztonsgi kamerknak ez az egyetlen funkcija: azon keresztl szreveszik, ha valaki szablytalanul parkol, s mr jnnek is bilincselni, vagy jobb esetben csak megy a brsg. Ez kimondottan hergeli a lakkat, hiszen kzismertek azok a felvtelek, ahol a kzterletesek autikkal k maguk is tilosban parkolnak. A hzbeszlgetsek szervezi tisztban vannak azzal, hogy a kamerk sok egyb funkcit is elltnak, sok bnzt kaptak mr el a segtsgkkel, de amikor ezt prbltk kpviselni a lakk fel, szinte mindenhol lehurrogtk ket, s soroltk azokat a pldkat, amikor hiba trtnt valami a kamerk kzelben, hiba trtnt bejelents, semmi eredmnye nem volt. Ezen a terleten nem csak nagy tudatlansgot, hanem kimondottan ellensges viszonyulst tapasztaltak a szervezk, s ppen emiatt nagyon fontosnak tartjk, hogy az illetkesek jelentsen mdostsanak a kommunikcijukon, tbb flekppen adjk kzre az eredmnyeket, vegyk komolyabban a bejelentseket, st, az igazi az lenne, ha a kamerkkal kapcsolatos bejelentsekhez elg lenne a telefonon trtn bejelents, a telefonl adatainak megadsa utn. Fontosnak tartank mg azt is, ha jobban elterjedhetne minden olyan konkrt eset hre, amikor nem az egyszer emberek, hanem akr rendrk, kzterlet felgyelk, politikusok, a mdia munkatrsai, vezet beoszts szemlyek kapnak bntetst tilosban parkols, vagy brmilyen egyb szablysrts esetn.

E krdsekben hatrozottabb fellpst, tbb informcit, s grdlkenyebb gymenetet vr a lakossg a kzrendrt felels szervektl.

4.6 Szomszdok Egymsrt Mozgalom (SZEM) elindtsa

A SZEM mozgalom kb. 30 ve indult Kanadban, s arra a lakossgi felismersre plt, hogy a rendrsg nmagban nem kpes azt a fajta hatkony vdelmet biztostani, amelyet a lakossg ignyelne. Ugyanez a felismers a Magdolna negyedben is megfogalmazdott. A Maneszota vezetse ahogy megismerte a SZEM mozgalmat, azt idelisnak ltta a lakk kztti terjesztsre. Clkitzs lett, hogy kezdetben a hzbeszlgetseken, majd egyb frumokon s eszkzkn keresztl is npszerstsre kerljn ez a lakossgi szlelrendszer, amely keretben a bekapcsoldk felelssget kezdenek egymsrt vllalni, nem csak sajt laksukat vdik, hanem kiterjed ez az odafigyels az egsz hzra, st, j esetben az utcra is. rdekes volt az tapasztalni, hogy ahol a hzak lakkzssge sszetartbb, ismeri egymst, legalbb egy kisebb mag felelsen viszonyul az egsz kzssg fel, ott kevesebb a kzbiztonsgi problma, megtalljk a megoldst a bnmegelzs hatkony mkdsre. Erre is tipikus plda volt a Mtys 13, amely nmerbl ptette ki (hzilag) a kamerarendszert – nem is volt mr rgta betrs a hzban. De a hz devinsabb laki „nevelsre” is nagyon j eszkz volt ez a kamera, amikor az ajtt berg csaldtag bnt tagad tbbi csaldtag a monitoron nzhette vissza az esetet, egyrtelm volt, hogy a jvben ettl tartzkodni fognak.

Projektelrs szerint hrom hzban elindult a SZEM. A Maneszota szeretn elrni, hogy jval tbb hzban jjjn ltre egy kis csapat, akik csatlakoznak a mozgalomhoz s lehetleg minden hzbl legyen 2-3 szemly, akik a formlis csatlakozs mellett a jvben rszt vesznek a kzbiztonsggal kapcsolatos rendezvnyeken, tovbbkpzseken, a mozgalmat tovbbviv s fejleszt programokon. Erre a mozgalomra plhet a ksbbiekben az utcarsg, a polgrrsg is.

Errl a projektelemrl a kijellt tmafelels rszletes szakmai anyagot ksztett.

4.7 Mozg SZEM - kerkpros fiatalokkal

A projekt legtbb munkval jr, de sikeressge esetn az egyik legtbb hasznot hoz rsze lehet a kerkpros fiatalok mozg SZEM-knt trtn jrrzse. Az alaptletet egy fiatalember ihlette, aki kerkprjval egy idben rendszeresen jrta a krnyket, s ha bncselekmnyre utal jelensgeket ltott, egybl hvta a rendrsget. De nszorgalombl csinlt hasonlt egy helyi rendr is a szolglati ideje letelte utn, szabadidejben. Most a program sorn tallkoztunk egy olyan lakossal a Szerdahelyi 1-ben, aki jszaknknt jrja szjkosaras rz-vd kutyjval a krnyket, s jelzi rendszeresen a zrs eseteket a rendrsg fel. Ez a hrom eset kimondottan a kzbiztonsg tmogatst clozza.

A mozg SZEM jrrprogram sokkal inkbb a kztisztasg terletn lehet hatkony, de kzbiztonsgi tmj jelzs is elfordulhat benne. A fiatal jrrk elre megadott tvonalakat jrnak vgig hetente tbbszr, s mindent feljegyeznek, amely eltr a normlis, elfogadhat llapotoktl. gy mr elfordult, hogy jeleztk a villamos elosztszekrny ajtajnak leszakadst, prostitultak jelenltt a tiltott, iskola kzeli vezetben. Termszetesen a legtbb jelzsk a kztisztasg terletrl rkezik. Ezek kzl kiemelt figyelem kap a feldolgozs sorn a feltakartatlan emberi rlket, drogosok ltal hasznlt injekcis tket, a tbb napig - jelzsek ellenre - ottmarad szemetet, a lakosok ltal kihelyezett teli zskokat/btorokat, s a ht vgn takarts hjn sszegyl extra mennyisg szemetet tartalmaz jelzseik.

Ezek a jelentsek feldolgozva tovbbtsra kerlnek a Jzsefvrosi Kzbiztonsgrt s Kztisztasgrt Szolgltat Kft-nek. (JKKSZ), a Fvrosi Kzterlet-fenntart Zrt.-nek (FKF), a Budapest Esly Nonprofit Kft-nek, a Jzsefvrosi Kzterlet felgyeletnek, s szksg esetn az ANTSZ-nek. A cl ketts. Egyrszt segteni e szolgltatknak, hogy a munkjukat sszehangoltabban, eredmnyesebben vgezzk, szksg esetn fenntartiktl jabb forrsok bevonst is elrve (fleg a htvgi takartshoz). Msrszt fontos eredmny volna a helyi lakk bekapcsoldsa ebbe a jelzrendszerbe, s ennek segtsgvel elrni, hogy ne tekintsk magukat a szemttel szemben tehetetlenl kiszolgltatottaknak. Tudatosuljon bennk, hogy a szemt ellen fel lehet lpni ebben a formban „megrendelknt” is, hiszen a lakossg adforintjaibl vannak fenntartva a felsorolt szervezetek is, amelyeknek a feladata krnyezetnk tisztn tartsa, s ha ezt nem jl vgzik, a lakossgnak joga van jelezni nekik. Ha a lakk egy rsze ezt felismeri, mert rdemi vltozs trtnik, akkor ersdhet a felels viselkeds, a „gazda szemllet”, amely mrhet lesz nem csak a bejelentsek szmban, hanem a szervezett nkntes lakossgi szemtszedsek ltogatottsgban is.

Tmren sszegezve a feltrt vlemnyeket: a kztisztasg terletn a feladatelltsra fenntartott szerveknek munkjukat hatkonyabban, s komolyabb lakossgi kontroll alatt kellene vgeznik. Ennek elmozdtsra mkdik a mozg SZEM.

Mkdsk a kvetkezk szerint trtnik. A jrrzst 4 f fiatal vgzi, a projekt idszak alatt teljestett krutak szma 71 db. A negyed hrom krre kerlt felosztsra. Mindegyik krt hetente tszr jrjk krbe a mozg SZEM jrrk. A projektidszak nagy rszben a pnzgyek csszsa miatt gyalog jrtak, tollal, paprra rgztettk a nem ritkn tbb szz feljegyzst. Ez nagyon meghosszabbtotta az erre sznt idt, idnknt a 2-3 rs t is kevs volt. Mjus vghez kzeledve vgre megkaptk az eredetileg tervezett felszerelst: kerkprt, diktafont headsettel. Ez jelentsen felgyorstotta a munkt. Megklnbztetsre kerl a htvgt zr alapfelmrs s a gyorsfelmrs. Zr alapfelmrs esetn lehetleg mindent feljegyeznek. Ilyenkor van ugyanis a legtbb szemt, hiszen pntek dlutntl htf reggelig nincs takarts a negyedben, s ekkor jn a legtbb hajlktalan is ide tvolabbi trsgekbl is. A gyorsfelmrs esetn a ht elejtl, annak kzepig azt ellenrzik, hogy az elz napokhoz kpest hogyan romlik vagy javul a helyzet. A fiatalok gy vannak beosztva, hogy egyms munkjt is ellenrzik, ahogy ellenrzi ket a kzvetlen koordintoruk s a Maneszota elnke is. Feljegyzseik egy internetes felletre kerlnek fel, ott egymssal is sszehasonlthatk, ezek alapjn kszlnek a jegyzknyvek, s mennek tovbb az illetkes szervekhez.

Amita tudatosan s tervszeren ellenrzsre kerl a „szemt front”, az az rdekes kvetkezets vonhat le, hogy a negyedet elnt szemtradat nagyobb rsze a lakossgtl szrmazik, kisebbik hnyada a hajlktalanoktl! Br ez utbbi idnknt zavarbb (pl. emberi rlk). Azonban szemben a kzvlekedssel, sokkal inkbb a negyed laki azok, akik okozi a sokszor ldatlan llapotoknak. Ez kiegszl bizonyos vllalkozsok feleltlen „megoldsaival”, pldul ahogy a Mtys tri Tesco kint az utcn gyjti a kartonhulladkt, vagy egy ebdkiszllt cg a Lujza-Magdolna sarkon lev res udvarra bortja be tbb ezer hasznlt manyag tnyrjt. De ide sorolhat a Teleki tri piacon keletkez s onnan kikerl szemetek, s akr mg a Tigris piac fell az idnknt ers szl ltal a vasti sneken ide fjt nylon zacskk tmegei is.

Egy jellemz plda kerljn kiemelsre: a Teleki tr mellett a Dank utca az egyik legkzismertebben hajlktalanok ltal lehasznlt utca. Ez megnyilvnul abban is, hogy az utca elejn lev knyv nagykereskedelem kertsn keresztl tbb zsknyi fleg manyag hulladkot (PET palackok, tnyrok), de minden egyebet is dobltak be az elkert sr bokrai kz. Ezek az utcrl jl ltszanak, fotztuk is rendszeresen. Bentrl a sr bokrok miatt nehezen megkzelthetek, kintrl pedig ment a folyamatos utnptls. A mjus vgi TeSzedd orszgos hulladkgyjtsi akci keretben a Maneszota szerette volna ezt kitakartani. A megkeresskor derlt ki, hogy intzmny illetkesei megbztak meg egy vllalkozt, hogy rendszeresen takartsa ki az elkertet. Ekkor hangzott el, hogy sajnos htulrl, a Karcsony Sndor utcai laksok hts fronti ablakai alatt folyamatosan ugyanolyan szemtkupacok kpzdnek. Sok olyan lak van, akik szmra az a termszetes, hogy a hulladkot kidobja az ablakon.

A jrrzs folytatsa kapcsn nem csak a szolgltatk jobb s sszehangoltabb munkra sztnzse a cl, hanem a negyed lakinak illetve az itt dolgoz vllalkozk, intzmnyek befolysolsa is a krnyezettudatosabb tevkenysgre.

A jrrzs ltjogosultsgt altmasztja, hogy ahogy mr emltettk, a kiptett kamerarendszert a lakossg nem tartja elg hatkonynak, a kamerkat gy tekintik, mint a kzterlet felgyelk meghosszabbtott szemeit, akik szerintk ezt elssorban kzlekeds illetve parkols szablyozsi eszkznek hasznljk (kerkbilincs).

A lakossg nem ltja, hogy rdemben gyelnnek a kzterletekre, hogy megbrsgolnk a szablyokat be nem tart kukzkat, hajlktalanokat, szemetelket. rdemes lenne ezen a terleten egy komoly ttekints, konzultcit tartani, mert fontos volna feloldani azt az ellenszenvet a rendrsgnek, kzterlet felgyeletnek munkja irnt. Igny van arra, hogy ezek a szervek kzelebb kerljenek a kzssgi rendrsg, kzssgi szolgltatk modellhez.

4.8 Lakossgi sportprogramok s Szomszdsgi Nap szervezse

A program kiemelt clkitzse volt az, hogy olyan sporteszkzket biztostson a lakossgnak, s olyan sportolsi alkalmakat generljon, amelyek egybknt nem jellemzek. A szervezk elkpzelse az volt, hogy jrva a negyedet, a lakkzssgeket r tudjk hangolni arra, hvjk ki egymst, a szomszd lakkzssget, a szomszd utct egy-egy ping-pong, csocs, szkander, sakk, vagy foci meccsre. Ha ezt sikerl elrni, akkor ebbl bajnoksg formlhat, gyztest lehet hirdetni, s legkzelebb mg tbbeket lehet bevonni, egyre tbbek ltal tmogatott s gyakorolt hagyomnyt teremtve.

Rgtn a program elindulsa, az els kt-hrom hzbeszlgets utn ltszott, hogy erre a clra kevs a rendelkezsre ll kt hnap. Elssorban amiatt, hogy annyira gyenge a lakk kzssgtudata, hogy mg nem tudnak sajt hzuk lakira, laktrsaikra csapattrsknt gondolni. Ltszott, hogy tmeges sportaktivitst nem sikerl majd elrni

Az a tipikus s vilgszerte –gy Magyarorszgra is- jellemz tendencia, miszerint leplnek a kzssgek, a kollektvk, s helyettk egy individualista gondolkodsmd vlik ltalnoss, sajnos a negyedben erteljesen jelen van. Lteznek ellenpldk, de ehhez j pr v komoly kzssg pt akarat s tettek kellenek.

Ezt a lemaradst a jelenlegi projektidszakban nem lehetett egy-kt hnap alatt ledolgozni. Akadlyt jelentett az is, hogy a programhoz rendelni tervezett eszkzk, asztali s tbls jtkok (sakk, csocs asztal, ping-pong asztal) nem rkeztek meg idben. Hiba volt a terv, hogy a szervezk kivigyk azokat a lakossg kz, azok csak a projekt zrnapjaknt tervezett mjus 7-i szomszdsgi napra rkeztek meg.

Az elzetes felmrsek szerint a Kesztygyr terletre szervezett ping-pong kivtelvel ms sportgban nem volt rdeklds Egyre inkbb az volt a krds, hogy legalbb a zr napon lesz-e rdeklds a sportolsi lehetsgek utn.

A szervezk kudarcnak tekintettk azt, hogy kell mrtk lakossgi rdeklds hinyban nem alakultak ki komolyabb lakossgi csapatok. Eredeti clok szerint rendrket, tzoltkat, nkormnyzati alkalmazottakat szerettek volna kihvni, azonban errl a tervezett intzmnyi bevonsrl is le kellett mondani. Nagyon kellettek volna a figyelemfelkelt plaktok, de mindenekeltt megmrkzni ksz lakosok tmegei hinyoztak.

Mjus 7- n zajlott le a Mtys tren a Magdolna Szomszdsgi Nap, ennek meghatroz rszei a sportrendezvnyek lettek. Nagy volt az igyekezett, hogy ne csak a sportba mgis bekapcsoldk, hanem a lakossg ms rszei is, az egsz csald talljon magnak programokat. Ez egyrszrl sikerlt, de itt is rdeklds hinyban elmaradt egy-kt tervezett program. risi sikernek szmtott, hogy –a fentiekben vzoltak miatt pesszimistn tervezett rszvteli arnyhoz kpest a nap ltogatinak szma nagyobb lett. sszessgben 300 fre becslhet a teljes ltogati ltszm.

Hat sportgban sikerlt versenyt rendezni: foci 3 csapat, sakk 12 f felntt s 4 f ifjsgi, asztali tenisz 12 pros, szkander 4 f, ktlhzs 3 csapat s csocs 6 csapat rszvtelvel.

Tanulsgos volt a negyedben nagyon kevesen kerkproznak, s akinek van, az nem szvesen adja oda msnak is. Szabad kerkprok hinyban nagyon kevesen prbltk ki a plyt. A kvetkez alkalomra legalbb kt-hrom klnbz mret kerkprt is biztostani kell a szervezknek.

Nagy volt az rdeklds a csocsnl, ping-pongnl, sakknl, tbb kategriban is (frfi, ni, ifjsgi) sikerlt megcsinlni a bajnoksgokat, a Lakatos Menyhrt Iskola udvarn is megvalsult a foci bajnoksg, ahol kiderlt, hogy a hajlktalanok sokkal jobbak, mint az alkalmilag verbuvldott lakosok. Volt rdeklds a szkanderre is. A ktlhzs egy tmegrdekldst kivlt esemny lett, azonban nehezen volt kontrolllhat. Sikeresen zajlottak az aszfaltrajzverseny, a szabadtri jtkok, a csere-bere brze, az „Olvass Szabadon” program, s a kzmves foglalkozsok is. rdeklds hinyban azonban elmaradt a kt tervezett frum s a filmklub. Nagy npszersgnek rvendett a bogrcsfz verseny.

sszessgben elmondhat, hogy rsztvevk jl reztk magukat, a szervezk-rendezk nem reztk a munkjukat haszontalannak. Nem sikerlt azonban azt a kitztt clt elrni, hogy a rendezvny tmegesen hozzon a trre olyan, a negyed tvolabbi rszein l lakosokat, akik egybknt nem szoktak eljnni a Mtys tri rendezvnyekre.

A rendezvnyen lezajlott sportesemnyekrl a kijellt tmafelelsk rszletes szakmai anyagot ksztettek.

Befejez (III.) rszek (kattintson):

5. A lakossg „eszmlse”

6. Cselekvsi terv


Tisztelt Olvasnk! Amennyiben a fentiekhez hozzszlsa van, krjk, hogy ezt tegye meg! Alul az "j hozzszls"-ra kattintva rja le vlemnyt! Ksznjk!


A Magdolna Negyedi Szomszdsgi Tancs (MaNeSzoTa) ltal megvalstott program
a Belgyminisztrium s az Orszgos Bnmegelzsi Bizottsg, valamint a Jzsefvrosi nkormnyzat
tmogatsval valsult meg, egyttmkdsben a Kesztygyr Kzssgi Hzzal.

 

Mg nincs hozzszls.
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!